СТОРІНКА 11.
Скринька пісень-ігор
• Що має робити дівчинка-подоляночка під час гри? Розкажи про це за малюнком, використовуючи виділені слова. Впасти, до землі припасти, встати, обмити личко, взятися в боки, підскочити, підійти до дівча скраю.
• Знайди в слові подоляночка ім'я дівчинки. Ляночка.
СТОРІНКА 13.
• Чим здивувала тебе назва пісні «Ходить гарбуз по городу»? Чому? Гарбуз наділений рисами живої істоти.
• Про які городні рослини йдеться у творі? Чому їх названо гарбузовими родичами? Диня, огірочки, морква, буряки, бараболя, квасоля, біб – усі вони городні рослини.
• Розглянь малюнок до пісні. Які особливості кожного з її персонажів передав художник? Гарбуз великий, досвідчений, господар. Господиня диня у хустці.
Огірочки-дочки у вінку, огірочки-сини в шапках. Морковиця-сестриця молода, рум'яна, красиво одягнена. Свояки буряки товсті, статечні. Квасоля рухлива, цікава. Бараболя маленька, повільна, змучена. Біб старий, немічний.
СТОРІНКА 14.
Скринька загадок
• Загадка-це опис подій, предметів, явищ, які треба впізнати, відгадати.
• Знайди відгадки на малюнку. Доведи, що вони правильні. Без рук, без ніг, а пнеться на батіг (квасоля). Сидить дівчина в коморі, а коса її надворі (морква). На городі, на кущику — кулька з соком для борщику (помідор). Сидить баба серед літа, в сто сорочок одіта (капуста). Стоїть півень на грядках у червоних чобітках (буряк). Сидить Марушка в семи кожушках, хто її роздягає, той сльози проливає (цибуля). Сімсот соколят на одній подушці сплять (соняшник). Що то за голова, що лиш зуби й борода? (часник). Росте під хворостом миша з хвостом (огірок).
• З яких городніх рослин, зображених на малюнку, готують український борщ? Чого ще не вистачає, щоб борщ був смачним? Загадай про цю рослину загадку. Одну кинув — ціле відро зібрав. Печуть мене, смажать і варять, їдять мене і дуже хвалять. Некрасива, шишкувата, як прийде на стіл вона, скажуть весело хлоп’ята: — ну й розсипчаста, смачна! Навесні кладемо в ямку, восени збираємо, і супи, борщі, солянку цілу зиму маємо…
СТОРІНКА 15.
• Знайди в тексті Івана Сенченка «За лісом, за пралісом золота діжа сходить» загадку й відгадку до неї. За лісом, за пралісом золота діжа сходить (сонце). «Вийде вранці людина з хати, і їй здається, що отам за лісом стоїть золота діжа і з неї, мов балабуха, викочується ясне сонечко».
• Перечитай бабусине пояснення. Що до чого подібне? «Покладуть у тісто дріжджі, воно й почина підійматися, а тоді вилазить з діжі балабухою. Балабуха велика, кругла, ясна, як сонечко».
• Які загадки про місяць, зірки ти знаєш? По синьому морю срібний човник пливе (Місяць). Через тин лисий віл дивиться (Місяць). Що вночі горить, а вдень гасне? (Місяць). Рогатий, а не бик, Пливе, а не качка (Місяць). Не електрика, не газ – Світить всюди в нічний час (Місяць).
Йшла дівчина з торгу, несла гороху торбу,
усюди, де ступала, горох порозсипала.
Ні лопатою згребти, ні мітлою замести.
А почало світати – нема чого збирати (Зорі).
Вечором цвітуть, ранком в’януть, вдень сплять, вночі пробуджуються (Зорі). Нічне небо прикрашають, мерехтять вони, палають (Зорі)