Сторінка 10.

Доведи, що ти ростеш і змінюєшся.

Спочатку не вмів ходити, потім повзав, тепер ходжу.

З кожним роком я стаю вищим, збільшився розмір взуття, більшими стали руки, більше важу, тобто росту.

Колись не вмів майже нічого, тепер можу та далі навчаюся читати, писати, малювати, робити аплікації, допомагати мамі, розвязувати задачі, співати, грати у спортивні ігри та багато іншого.

Розкажіть, як росте й змінюється в часі тварина, а як — людина. Які відмінності в процесах їхнього росту й розвитку? Чи змінюється людина тільки зовні?

Зовнішні та внутрішні зміни, які відбуваються в часі, називають розвит­ком (набуття нових якостей, властивостей, збільшення знань та вмінь).

  

Ріст різних тварин різний у часі, наприклад, качка стає дорослою за два місяці. Людина - за багато років.

Зовнішні зміни характерні для всіх : збільшення росту, ваги, розміру взуття для людини і таке інше. Внутрішні зміни: набуття досвіду та вміння, спритність. Для людини розвиток ще характеризується набуттям нових знаннь (спритно піднімаєшся на шведську стінку, впевнено б'єш по м'ячу, можеш пришити ґудзик, умієш читати, розв'язувати задачі, відгадуєш складніші загадки, тобі вже можна довірити піклуватися про інших, ти вмієш дарувати радість друзям, розуміти й жаліти когось), розвитком здібностей і талантів (навчиться писати вірші або створювати музику, малюва­ти чудові картини, робити важливі нау­кові відкриття або стати видатним спортсменом), збільшенням можливості людини.

Сторінка 12.

Ілля Юхимович Рєпін — видатний художник, знаний на весь світ. Розкажіть за малюнками, як він розви­вав свої художні здібності.

Ще будучи зовсім малим, взяв у руки олівець для малювання. Потім здобув відповідну освіту. Відкрив майстерню. Намалював багато відомих чудових картин, котрі знаходяться у багатьох музеях.