...

СТОРІНКА 1.

Завдання 1. 

• Устав пропущені числа. Підкресли парні числа. 

18; 19; 20; 21; 22; 23; 24; 25; 26; 27

• Устав пропущені числа. Підкресли непарні числа. 

18; 19, 20; 21; 22; 23; 24; 25; 26; 27

Завдання 2. Запиши числа: 1 дес. 7 од., 4 дес. 1 од., З дес. З од., 5 дес. 2 од., 5 дес., 6 дес. 4 од., 8 дес. 5 од., 8 дес. 9од., 10 дес. Числа дев'ятого десятка підкресли.

17, 41, 33, 52, 50, 64, 85, 89, 100

Завдання 3. Збільш на 1

11 23 39 46 58 66 72 84 90
12 24 40 47 59 67 73 85 91

Завдання 4. Зменш на 1.

87 23 10 51 38 64 79 80 95
86 22 9 50 37 63 78 79 94

Завдання 6. Улітку Тарас відпочивав на морському узбережжі 21 день, у бабусі в селі — на 1 день менше, а в Карпатах — на 10 днів більше, ніж у бабусі. Скільки днів відпочивав Тарас у Карпатах?

Розв'язання.

1) 21 – 1 = 20 (д.) – днів відпочивав у бабусі.

2) 20 + 10 = 30 (д.) – днів відпочивав у Карпатах.

Відповідь: 30 днів.

 

СТОРІНКА 2.

Завдання 1. Запиши числа у порядку зростання. Двадцять три, шістнадцять, тридцять шість, п'ятдесят один, вісімдесят п'ять, сорок два, шістдесят, дев'яносто чотири, вісімдесят шість.

16, 23, 36, 42, 51, 60, 85, 86, 94

Завдання 2. Запиши числа у вигляді суми розрядних доданків. 

46 = 40 + 6       14 = 10 + 4      74 = 70 + 4

39 = 30 + 9       21 = 20 + 1      86 = 80 + 6

Завдання 3. З'єднай лініями рибок з виразами, що мають однакові значення, та розфарбуй кожну пару рибок однаковим кольором.

Від перестановки доданків сума не змінюється.

13 + 84 = 84 + 13

18 + 0 = 0 + 18

52 + 6 = 6 + 52

40 + 10 = 10 + 40

Завдання 4. Обчисли зручним способом. 

13 + 5 + 7 = 13 + 7 + 5 = 20 + 5 = 25

31 + 7 + 9 = 31 + 9 + 7 = 40 + 7 = 47

8 + 4 + 22 = 8 + 22 + 4 = 30 + 4 = 34

Завдання 5. На столі в учительки лежали підручники з математики для третьокласників. Скільки учнів отримали підручники, якщо вчителька роздала учням першого ряду 12 підручників, другого — 11, а третього — 8 підручників? Скільки підручників було на столі спочатку, якщо там залишився ще один підручник для вчительки?

Розв'язання.

1 спосіб.

1) 12 + 11 = 23 (п.) – підручників отримали учні у першому і другому рядах.

2) 23 + 8 = 31 (п.) – підручників отримали всі учні.

2) 31 + 1 = 32 (п.) – підручників було на столі спочатку.

2 спосіб.

1) 12 + 11 + 8 = 31 (п.) - підручників отримали всі учні.

2) 31 + 1 = 32 (п.) – підручників було на столі спочатку.

Відповідь: 31 учень, 32 підручники.

 

СТОРІНКА 3.

Завдання 1. Установи закономірність і заповни клітинки.

         12                  27                21

       8     4             18  9            14   7

12 = 8 + 4

27 = 18 + 9

21 – 7 = 14

Завдання 2. Обчисли ланцюжок — і дізнаєшся, скільки налічується видів дивовижної блакитної медузи корнерот.

41 + 1 = 41

41 + 9 = 50

50 – 1 = 49

49 + 20 = 69

69 – 9 = 60

60 + 20 = 80

Завдання 3. Обчисли — і дізнаєшся назву океану, в якому мешкає блакитна медуза корнерот.

27 + 8 = 27 + 3 + 5 = 30 + 5 = 35  A 

19 + 15 = 19 + 11 + 4 = 30 + 4 = 34

56 – 18 = 56 – 16 – 2 = 40 – 2 = 38 Л

67 – 28 = 67 – 27 – 1 = 40 – 1 = 39   И 

85 – 38 = 85 – 35 – 3 = 50 – 3 = 47   Й

58 + 8 = 58 + 2 + 6 = 60 + 6 = 66   Ч

37 + 9 = 37 + 3 + 6 = 40 + 6 = 46  Н

24 – 7 = 24 – 4 – 3 = 20 – 3 = 17 А

35 34 38 17 46 34 39 66 46 39 47
А Т Л А Н Т И Ч Н И Й

Завдання 4. У Чорному морі мешкають медузи корнерот і аурелія. Діаметр купола в медузи корнерота може досягати 60 см, а в медузи аурелії — 30 см. На скільки сантиметрів діаметр купола в корнерота більший, ніж в аурелії?

Розв'язання.

1) 60 – 30 = 30 (см) - на стільки сантиметрів діаметр купола в корнерота більший, ніж в аурелії.

Відповідь: на 30 сантиметрів.

Завдання 5. Запиши буквені позначення геометричних фігур.

Трикутники: BCO; CDO; DOP

Чотирикутники: ABOK; ACOK; BCDO; CDPO

П'ятикутники: ACDOK; BCDPO

 

СТОРІНКА 4.

Завдання 1. Серед поданих чисел знайди такі, які можна записати у вигляді суми розрядних доданків. Розклади ці числа на розрядні доданки.

21; З0; 45; 67; 70; 100.

21 = 20 + 1

45 = 40 + 5

67 = 60 + 7

Завдання 2. Обчисли. До кожної рівності на додавання склади по дві рівності на віднімання.

43 + 19 = 43 + 17 + 2 = 60 + 2 = 62

62 – 43 = 62 – 42 – 1 = 20 – 1 = 19

62 – 19 = 62 – 12 – 7 = 50 – 7 = 43

24 + 17 = 24 + 16 + 1 = 40 + 1 = 41

41 – 24 = 41 – 21 – 3 = 20 – 3 = 17

41 – 17 = 41 – 11 – 6 = 30 – 6 = 24

Завдання 3. 

х + 25 = 72

Щоб знайти невідомий доданок, треба від суми відняти відомий доданок

х = 72 – 25

х = 47

47 + 25 = 47 + 23 + 2 = 70 + 2 = 72

 

43 + х = 51

х = 51 – 43 

х = 8

43 + 8 = 43 + 7 + 1 = 50 + 1 = 51

 

х + 29 = 62

х = 62 – 29

х = 33

33 + 29 = 33 + 27 + 2 = 62

Завдання 4. Склади задачу за схемою. Розв'яжи задачу за допомогою рівняння.

На пероні стояло 55 пасажирів, з них чоловіків – 27. Скільки було жінок?

Розв'язання.

1) 55 – 27 = 28 (п.) – було жінок.

Відповідь: 28 жінок.

Завдання 6. Олег старший за Альбіну на 6 років, а Микола молодший від Олега на 4 роки. Хто старший — Альбіна чи Микола, і на скільки років? 

Розв'язання.

Олег старший від Альбіни на 6 років, Олег старший від Миколи на 4 роки, тому Микола старший від Альбіни.

1) 6 – 4 = 2 (р.) – на стільки років Микола старший від Альбіни.

Відповідь: на 2 роки.

 

СТОРІНКА 5.

Завдання 1.

Зменшуване 24 61 57 61 82 92 63
Від'ємник 9 18 38 34 53 47 26
Різниця 15 43 19 27 29 45 37

24 – 15 = 24 – 14 – 1 = 10 – 1 = 9

43 + 18 = 43 + 17 + 1 = 60 + 1 = 61

57 – 19 = 57 – 17 – 2 = 40 – 2 = 38

27 + 34 = 27 + 33 + 1 = 60 + 1 = 61

29 + 53 = 29 + 51 + 2 = 80 + 2 = 82

92 – 45 = 92 – 42 – 3 = 50 – 3 = 47

63 – 37 = 63 – 33 – 4 = 30 – 4 = 26 

Завдання 2. 

х – 25 = 37 

Щоб знайти невідоме зменшуване, треба до різниці додати від'ємник

х = 25 + 37

х = 62

62 – 25 = 62 – 22 – 3 = 40 – 3 = 37

 

82 – х = 46

Щоб знайти невідомий від'ємник, треба від зменшуваного відняти різницю

х = 82 – 46

х = 36

82 – 36 = 82 – 32 – 4 = 50 – 4 = 46

 

41 – х = 16

Щоб знайти невідомий від'ємник, треба від зменшуваного відняти різницю

х = 41 – 16 

х = 25

41 – 25 = 41 – 21 – 4 = 20 – 4 = 16

Завдання 3. 

5дм 6 см – 40 см > 6 см    ( 5дм 6см – 40 см = 56 см – 40 см = 16 см)

1 м > 6 дм + 30 см           (1 м = 10 дм)

1м – 12 см > 30 см           ( 1м – 12 см = 100 см – 12 см = 82 см) 

84 см – 80 см < 4 дм        ( 84 см – 80 см = 4 см)

Завдання 4. У таборі відпочинку запланували провести спортивні змагання. Після того як провели 9 змагань, залишилося провести ще 12. Скільки спортивних змагань було заплановано провести в таборі відпочинку? Розв'яжи задачу за допомогою рівняння.

Розв'язання.

Нехай х – заплановані спортивні змагання, тоді складемо рівняння

х – 9 = 12

х = 12 + 9 

х = 21 – спортивних змагань було заплановано провести в таборі відпочинку.

Відповідь: 21 змагання.

Завдання 5. Виміряй радіуси кола та круга. Побудуй у колі ще одне коло, радіус якого дорівнює радіусу круга.

Радіус кола – 2 см, радіус круга – 1 см.

 

СТОРІНКА 6. 

Завдання 1. Як у народі називають медузу корнерот? Обчисли ланцюжок і підкресли правильну відповідь.

23 + 8 = 23 + 7 + 1 = 31

31 – 6 = 31 – 1 – 5 = 30 – 5 = 25

25 + 10 = 35

35 – 16 = 35 – 15 – 1 = 20 – 1 = 19

19 + 17 = 19 + 11 + 6 = 30 + 6 = 36

36 – 9 = 36 – 6 – 3 = 30 – 3 = 27

а) капелюшок — 17; б) парасолька — 27: в) грибок — 19. 

Завдання 2. Довжина кита становить 33 м. Це на 19 м більше, ніж довжина акули. Яка довжина акули?

Розв'язання.

Якщо довжина кита становить 33 м, що на 19 м більше, ніж довжина акули, то довжина акули на 19 м менша від довжини кита.

1) 33 – 19 = 14 (м.) – довжина акули.

Відповідь: 14 метрів.

Завдання 3. Остапу 15 років, а Стефанії – 9. Скільки років було Стефанії, коли Остапу було 7 років?

Розв'язання.

1 спосіб.

1) 15 – 9 = 6 (р.) – на стільки років Остап старший від Стефанії.

2) 7 – 6 = 1 (р.) – було років Стефанії.

2 спосіб.

1) 15 – 7 = 8 (р.) – пройшло років з того часу, коли Остапові було 7.

2) 9 – 8 = 1 (р.) – було років Стефанії

Відповідь: 1 рік.

Завдання 4. Виміряй сторони прямокутника та обчисли його периметр.

Розв'язання.

Довжина 7 см, ширина 2 см.

1) 2 + 2 + 7 + 7 = 18 (см) – периметр прямокутника.

Відповідь: 18 сантиметрів.

 

СТОРІНКА 7.

Завдання 1. Збільш на 9.

14 29 35 76 80 67
23 38 44 86 89 76

Зменш на 18.

43 21 52 72 38 96
25 3 34 54 20 78

Завдання 2. Знайди значення виразів: 

46 + а, якщо а = 39; 

46 – с, якщо с = 37.

Якщо а = 39, тоді 46 + а = 46 + 39 = 46 + 34 + 5 = 80 + 5 = 85

Якщо с = 37, тоді 46 – с = 46 – 37 = 46 – 36 – 1 = 10 – 1 = 9

Завдання 3. Жаба короткоголов має довжину 15 мм, а звичайна жаба квакша — 34 мм. На скільки міліметрів довжина короткоголова менша, ніж довжина квакші?

Розв'язання.

1) 34 – 15 = 19 (мм) – на стільки міліметрів довжина короткоголова менша, ніж довжина квакші.

Відповідь: на 19 міліметрів.

Завдання 4. Маса козеняти 9 кг, а маса кози — на 45 кг більша. Знайди масу кози і козеняти разом.

Розв'язання.

1) 9 + 45 = 54 (кг) – маса кози.

2) 9 + 54 = 63 (кг) – маса козеняти та кози разом.

Відповідь: 63 кілограми. 

Завдання 5. Матері й доньці разом 38 років. Скільки років буде їм разом через 8 років?

Розв'язання.

1) 8 + 8 = 16 (р.) – на стільки років збільшиться вік мами та доньки разом.

2) 38 + 16 = 54 (р.) – років буде їм разом.

Відповідь: 54 роки.

Завдання 6. 

18 кг + 23 кг = 18 кг + 22 кг + 1 кг = 40 кг + 1 кг = 41 кг 

45 кг + 35 кг = 70 кг

41 кг + 59 кг = 100 кг 

76 кг – 39 кг = 76 кг – 36 кг – 3 кг = 40 кг – 3 кг = 37 кг

1 ц – 54 кг = 100 кг – 54 кг = 100 кг – 50 кг – 4 кг = 50 кг – 4 кг = 46 кг

1 ц – 80 кг = 100 кг – 80 кг = 20 кг

 

СТОРІНКА 8.

Завдання 1. Порівняй числа, якщо деякі цифри в них замінено зірочками.

4* < 7*        8* < 93      6* < 8*     56 < 10*

Завдання 2. Обчисли зручним способом.

28 + (7 + 2) = (28 + 2) + 7 = 30 + 7 = 37 

45 + (8 + 5) = (45 + 5) + 8 = 50 + 8 = 58

37 + (9 + 3) = (37 + 3) + 9 = 70 + 9 = 47

61 + (7 + 9) = (61 + 9) + 7 = 70 + 7 = 77

Завдання З.

3 тижні – 7 діб = 3 тижні – 1 тиждень = 2 тижні

20 год + 9 год = 29 год

1 рік – 9 міс. = 12 міс. – 9 міс. = 3 міс

1 доба – 17 год = 24 год – 17 год = 7 год 

47 діб – 17 діб = 30 діб

1 доба 8 год – 12 год = 24 год + 8 год – 12 год = 20 год

Завдання 4. День літнього сонцестояння (21 червня) — найдовший день року — триває в Києві 16 годин 30 хвилин. Яка тривалість ночі цієї доби?

Розв'язання.

1) 24 год – 16 год 30 хв = 23 год 60 хв – 16 год 30 хв = 7 год 30 хв – тривалість ночі.

Відповідь: 7 годин 30 хвилин  

Завдання 5. На стоянці було зареєстровано 56 автомобілів. Протягом тижня зареєстрували ще 7, а потім — ще 4 автомобілі. Скільки зареєстрованих автомобілів стало на стоянці? Розв'яжи задачу виразом. 

Обчисли зручним способом. 

Розв'язання.

1) 56 + 7 + 4 = 56 + 4 + 7 = 60 + 7 = 67 (ав.) – автомобілів стало на стоянці.

Відповідь: 67 автомобілів.

Завдання 6. Скільки квадратів на кожному малюнку?

На першому малюнку 6 квадратів.

На другому малюнку 8 квадратів.

 

СТОРІНКА 9.

Завдання 1.

• Знайди різницю чисел 45 і 29. 

45 – 29 = 45 – 25 – 4 = 20 – 4 = 16

• Знайди суму чисел 17 і 20. 

17 + 20 = 37

• 36 збільш на 18.

36 + 18 = 36 + 14 + 4 = 50 + 4 = 54

• 73 зменш на 27. 

73 – 27 = 73 – 23 – 4 = 50 – 4 = 46

Завдання 2. Обчисли зручним способом.

72 – (2 + 9) = 72 – 2 – 9 = 70 – 9 = 61

45 – (6 + 5) = 45 – 5 – 6 = 40 – 6 = 34  

87 – (7 + 8) = 87 – 7 – 8 = 80 – 8 = 72

Завдання 3. 

83 см = 8 дм Зсм 

90 см = 9 дм

50 дм 1 см = 51 см

48 діб = 6 тижнів 6 діб

2 доби і 6 год = 54 год 

1 год 24 хв = 84 хв

83 см =80 см + 3 см = 8дм + 3 см = 8 дм 3 см

90 см = 9 дм

50 дм 1 см = 50 дм + 1 см = 50 см + 1 см = 51 см 

48 діб = 42 доби + 6 діб = 6 тижнів 6 діб  

2 доби і 6 год = 2 доби + 6 год = 48 год + 6 год = 54 год

1 год 24 хв = 1 год + 24 хв = 60 хв + 24 хв = 84 хв

Завдання 4. 

51 см > 1 дм 5 см    (1дм 5 см = 1 дм + 5 см = 10 см + 5 см = 15 см)

4 дм 8 см < 84 см    (4 дм 8 см = 4 дм + 8 см = 40 см + 8 см = 48 см)

1 м = 10 дм             

3 доби 4 год < 88 год  (3 доби 4 год = 72 год + 4 год = 76 год)

26 міс > 2 роки            ( 2 роки = 24 міс)

15 год < 1 доба 5 год  ( 1 доба 5 год = 24 год + 5 год = 29 год)     

Завдання 5. Туристи проїхали 21 км на велосипедах і 3 км пройшли пішки. Яку відстань подолали туристи? На скільки кілометрів менше вони пройшли пішки, ніж проїхали на велосипедах?

Розв'язання.

1) 21 + 3 = 24 (км) – відстань подолали туристи.

2) 21 – 3 = 18 (км) – на стільки кілометрів менше пройшли пішки, ніж проїхали на велосипедах.

Відповідь: 24 кілометри, на 18 кілометрів.

Завдання 6. Хто коли прокидається? Визнач час за годинником.

Півень о 4 годині, котик о 5 год 25 хв,  вівця о 10 год 5 хв

 

СТОРІНКА 10.   

Завдання 1. Склади вирази та обчисли їх значення.

• Суму чисел 37 і 45 зменш на 24.

(37 + 45) – 24 = (37 + 43 + 2) – 24 = 82 – 24 = (82 – 22 – 2) = 80 – 2 = 58

• Суму чисел 29 і 44 збільш на 27.

(29 + 44) + 27 = (29 + 41 + 3) + 27 = 73 + 27 = 100

Завдання 2. Сума трьох чисел дорівнює 82. Перше число — 37 друге — 28. Знайди третє число.

Розв'язання.

1 спосіб.

1) 37 + 28 = 65  - сума першого та другого числа разом.

2) 82 – 65 = 17 – третє число.

2 спосіб.

1) 82 – 37 – 28 = 17 – третє число.

3 спосіб.

1) 82 – 37 = 45 – сума другого та третього числа.

2) 45 – 28 = 17 – третє число.

Відповідь: 17  

Завдання 3. 

(59 + 17) – 38 = 59 – 38 + 17 = 21 + 17 = 38

(67 + 24) – 46 = 67 – 46 + 24 = 21 + 24 = 45

32 + 39 + 28 = 32 + 28 + 39 = 60 + 39 = 99

(12 + 49) + 28 = 12 + 28 + 49 = 40 + 49 = 89 

72 – (12 + 8) = 72 – 20 = 52 

67 – (24 + 24) = 67 – 48 = 67 – 47 – 1 = 20 – 1 = 19

Завдання 4. 

75 см = 7 дм 5 см                     1 год 8 хв = 68 хв 

100 дм = 10 м                          67 хв = 1 год 7 хв 

100 кг = 1 ц                            З доби 12 год = 84 год

75 см = 70 см + 5 см = 7 дм 5 см

1 год 8 хв = 1 год + 8 хв = 60 хв + 8 хв = 68 хв

67 хв = 60 хв + 7 хв = 1 год 7 хв

3 доби 12 год = 3 доби + 12 год = 72 год + 12 год = 84 год   

Завдання 5. Яна засушила 15 кленових і 17 березових листочків, а Мар'яна — 18 дубових. У кого з дівчат листочків більше і на скільки?

Розв'язання.

1) 15 + 17 = 32 (л.) – засушила листочків Яна.

2) 32 – 18 = 14 (л.) – на стільки більше листочків у Яни, ніж у Мар'яни.

Відповідь: на 14 листочків.

Завдання 6. Напиши назви двох днів тижня, які передують вівторку.

Неділя, понеділок.

Завдання 7. Запиши назви місяців, які мають 31 день.

Січень, березень, травень, липень, серпень, жовтень, грудень.

 

СТОРІНКА 11.

Завдання 1.

Число 26 34 41 55 63 72 80
Збільш на 17 43 51 58 72 80 89 97
Зменш на 25 1 9 16 30 38 47 55

26 + 17 = 26 + 14 + 3 = 40 + 3 = 43

17 + 34 = 17 + 33 + 1 = 50 + 1 = 51

17 + 41 = 17 + 40 + 1 = 57 + 1 = 58

17 + 55 = 17 + 53 + 2 = 70 + 2 = 72

17 + 63 = 17 + 60 + 3 = 77 + 3 = 80

17 + 72 = 17 + 70 + 2 = 87 + 2 = 89

17 + 80 = 97

26 – 25 = 1

34 – 25 = 34 – 24 – 1 = 10 – 1 = 9

41 – 25 = 41 – 21 – 4 = 20 – 4 = 16

55 – 25 = 30

63 – 25 = 63 – 23 – 2 = 40 – 2 = 38

72 – 25 = 72 – 22 – 3 = 50 – 3 = 47

80 – 25 = 80 – 20 – 5 = 60 – 5 = 55  

Завдання 2. Заміни додавання однакових доданків множенням і обчисли.

2 + 2 + 2 + 2 + 20 = 2 • 4 + 20 = 8 + 20 = 28 

10 + 10 + 10 + 10 + 7 = 10 • 4 + 7 = 40 + 7 = 47

35 + 3 + 3 + 3 + 3 + 3 = 35 + 3 • 5 = 35 + 15 = 50 

Завдання 3. Удвох братиків — по 5 легкових автомобілів і по 8 вантажних. Скільки всього автомобілів у двох братиків? Розв'яжи задачу двома способами.

Розв'язання.

I спосіб

1) 5 + 8 = 13 (ав.) – автомобілів в одного братика.

2) 13 + 13 = 26 (ав.) – автомобілів у двох братиків.

ІІ спосіб

1) 5 + 5 = 10 (ав.) – легкових автомобілів у обох братиків.

2) 8 + 8 = 16 (ав.) – вантажних автомобілів у обох братиків.

3) 10 + 16 = 26 (ав.) – всього автомобілів у двох братиків.

Відповідь: 26 автомобілів.

Завдання 6. Обчисли периметр кожного квадрата. 

Довжина сторони першого квадрата 2 см, другого – 3 см.

Розв'язання.

1) 2 • 4 = 8 (см) – периметр першого квадрата.

2) 3 • 4 = 12 (см) – периметр другого квадрата.

Відповідь: 8 сантиметрів, 12 сантиметрів.

 

СТОРІНКА 12

Завдання 1. Як називається прозора риба, що водиться в далекосхідних водах? Обчисли математичний ланцюжок і підкресли правильну відповідь.

9 • 2 = 18 

18 : 3 = 6

6 • 4 = 24

24 : 3 = 8

8 • 9 = 72

а) 63 — риба-макарона;   б) 72 риба-лапша; в) 81 — риба-скло.

Завдання 2. Устав такі числа, щоб рівність та нерівності істинними.

18 : 3 = 42 : 7         50 : 5 > 50 : 10     24 : 6 < 24 : 3

12 : 4 < 12 : 3         72 : 2 > 72 : 9       20 : 2 > 20 : 5

Якщо ділене однакове, тоді частка більша там, де менший дільник.

Завдання 3. Маса найдорожчої сукні, оздобленої коштовним камінням, яка була привезена до України, становить 12 кг. Маса її копії, оздобленої штучним камінням — у 3 рази менша. Яка маса копії сукні?

Розв'язання.

1) 12 : 3 = 4 (кг) – маса сукні-копії.

Відповідь: 4 кілограми.

Завдання 4. Обчисли периметр (сума довжин сторін) кожної фігури. Визнач, яка фігура має більший периметр.

Розв'язання.

1) (6 + 2) • 2 = 16 (см) – периметр прямокутника.

2) 2 + 3 + 2 + 2 + 3 = 12 (см) – периметр п'ятикутника.

Відповідь: прямокутник.

 

СТОРІНКА 13.

Завдання 1. Установи закономірність і продовж числовий ряд.

• 5, 10, 15, 20, 25 , 30, 35, 40, 45, 50

• 30, 27, 24, 21, 18, 15, 12, 9, 6, 3

• 70, 63, 56, 49, 42, 35, 28, 21, 14, 7.

• 9, 18, 27, 36, 45, 54, 63, 72, 81, 90

Завдання 2. Склади вирази на множення і ділення з даних чисел

   56,7,8              9,45,5                4,7,28

7 • 8 = 56       9 • 5 = 45          4 • 7 = 28

56 : 8 = 7       45 : 5 = 9          28 : 7 = 4

56 : 7 = 8       45 : 9 = 5          28 : 4 = 7

Завдання 3

6 • х = 54          х : 7 = 9            40 : х = 8

х = 54 : 6          х = 9 • 7            х = 40 : 8

х = 9                х = 63               х = 5

6 • 9 = 54          63 : 7 = 9          40 : 5 = 80

Щоб знайти невідомий множник, треба добуток поділити на відомий множник.

Щоб знайти невідоме ділене, треба частку помножити на дільник.

Щоб знайти невідомий дільник, треба ділене поділити на частку.

Завдання 4. Євген задумав число; а коли збільшив його в 4 рази, то отримав 36. Яке число задумав Євген? Розв'яжи задачу, склавши рівняння.

Розв'язання.

Нехай х – число, задумане Євгеном, тоді складемо рівняння

х • 4 = 36

х = 36 : 4

х = 9 – число, що задумав Євген.

Відповідь: 9.

Завдання 5. Яна задумала число, а коли його на 8, то отримала 4. Яке число задумала Яна? Розв'яжи задачу, склавши рівняння.

Розв'язання.

Нехай х – число, задумала Яна, тоді складемо рівняння

х : 8 = 4

х = 4 • 8 

х = 32 – число, що задумала Яна.

Відповідь: 32.

 

СТОРІНКА 14.

Завдання 1. 

4 • 7 : 1 = 28          5 • 1 • 0 = 0        24 : 4 • 0 = 0

0 : 2 • 5 = 0           40 : 8 • 1 = 5       3 • 1 • 9 = 27

Завдання 2. 

5 • 8 : 4 = 10            9 : 1 • 2 = 18             81:9+81=9+81=90

(14–8)•3 = 6•3 =18      7• (19–15)=7•4=28       (81+9):9=90:9=100

Завдання 3. У сувої було 54 м тканини. 9 покупців купили цієї тканини по 3 м кожний. Скільки тканини залишилося в сувої?

Розв'язання.

1) 3 • 9 = 27 (м) – купили тканини.

2) 57 – 27 = 27 (м) – залишилося в сувої.

Відповідь: 27 метрів.

Завдання 4. Склади і розв'яжи задачу за коротким записом.

І – 23 зошити,  

II — ?, на 9 зошитів більше, ніж першого дня.

III — ?, у 8 p. менше, ніж другого дня. 

? – скільки всього зошитів продали.

Першого дня продали 23 зошити, другого - на 9 зошитів більше, ніж першого дня, а третього – у 8 разів менше, ніж другого дня. Скільки всього зошитів продали?

Розв'язання.

1) 23 + 9 = 32 (з.) – продали зошитів другого дня.

2) 32 : 8 = 4 (з.) – продали зошитів третього дня.

3) 23 + 32 + 4 = 59 (з.) – продали всього зошитів.

Відповідь: 59 зошитів.

Завдання 5*. Бабуся пригостила онуків 12 пиріжками. Три старші онуки з'їли по 2 пиріжки кожний, а молодші — по одному кожний. Скількох онуків пригостила бабуся?

Розв'язання.

1) 2 • 3 = 6 (п.) – пиріжків з'їли старші онуки.

2) 12 – 6 = 6 (п.) – пиріжків з'їли 6 молодших онуків.

3) 6 + 3 = 9 (он.) – онуків пригостила бабуся.

Відповідь: 9 онуків. 

 

СТОРІНКА 15.

Завдання 1. За даними таблиці обчисли значення частки.

ділене 49 54 - 6 27 + 18 36 16 : 4 6 • 3 63
дільник 7 6 5 13 – 4 2 9 15 - 8
частка 7 8 9 4 2 2 9

49 : 7 = 7

(54 – 6) : 6 = 48 : 6 = 8

(27 + 18) : 5 = 45 : 5 = 9

36 : (13 – 4) = 36 : 9 = 4

16 : 4 : 2 = 4 : 2 = 2

6 • 3 : 9 = 18 : 9 = 2

63 : (15 – 8) = 63 : 7 = 9 

Завдання 2. 

4 • 10 : 5 = 40 : 5 = 8

10 • 10 : 1 = 100

62 : 62 • 24 = 1 • 24 = 24

90 : 10 • 1 = 9 • 1 = 9

13 : 1 : 13 = 13 : 13 = 1

1 • 100 • 0 = 0

(26 + 14) : 8 = 40 : 8 = 5

10 • (43 – 38) = 10 • 5 = 50

(53 + 27) : 10 = 80 : 10 = 8 

Завдання 3. У похід вирушили 32 хлопчики, а дівчаток — у 4 рази менше. Скільки дітей вирушили в похід?

Розв'язання.

1) 32 : 4 = 8 (д.) – вирушило дівчаток.

2) 32 + 8 = 40 (д.) – дітей вирушило в похід.

Відповідь: 40 дітей.

Завдання 4. Юля відпочивала на морі 7 днів, а Микита — у 3 рази довше. Скільки днів відпочивав на морі Микита?

Розв'язання.

1) 7 • 3 = 21 (д.) – днів відпочивав Микита.

Відповідь: 21 день.

Завдання 5. Скільки відрізків на схемі? Познач їх літерами латинського алфавіту і запиши.

AB, BC, CE, DE, EF, CF, FG

Завдання 6*. Добери такі чотири числа, щоб їх сума і добуток дорівнювали 8.

4 • 2 • 1 • 1 = 8

4 + 2 + 1 + 1 = 8

 

СТОРІНКА 16.

Завдання 1. Запиши числа: сто два; сто сім; сто одинадцять; сто вісімнадцять; сто двадцять п'ять; сто тридцять; сто сорок шість; сто дев'яносто один; сто сімдесят чотири; сто десять; сто вісімдесят вісім.

102, 107, 111, 118, 125, 130, 146, 191, 174, 109, 188.

Завдання 2. Запиши числа, наступні до: 100; 114; 139; 184; 172.

101, 115, 140, 185, 173

Завдання 3. Запиши числа, попередні до: 101; 110; 139; 166; 190.

100, 109, 138, 165, 189

Завдання 4. Яке число задумала Аделіна, якщо воно складається з однієї сотні, п'яти десятків і двох одиниць?  152

Завдання 5. Гусаку на рік потрібно 48 кг зерна, а качці — 62 кг. На скільки менше кілограмів зерна потрібно на рік гусаку, ніж качці?

Розв'язання.

1) 62 – 48 = 14 (кг) – на стільки менше кілограмів зерна потрібно на рік гусаку, ніж качці.

Відповідь: на 14 кілограмів.

Завдання 6. Склади і розв'яжи задачу за коротким записом.

2 …. ?, по 9

1 …. —37 ....

Разом ?

Розв'язання.

У саду посадили 2 ряди груш по 9 дерев у кожний ряд та 37 яблунь. Скільки дерев посадили у саду?

1) 9 • 2 = 18 (д.) – посадили груш.

2) 37 + 18 = 55 (д.) – посадили дерев.

Відповідь: 55 дерев.  

Завдання 7. Двоє курчат стоять, двоє — біжать, двоє — сидять, двоє — тягнуть черв'яка, а двоє — ще не вилупилися з яєць. Скільки курчат буде у квочки?  

Будуть ті, що ще не вилупились з яєць, тобто два.

 

СТОРІНКА 17.

Завдання 1. Запиши сусідів чисел

109   110   111                     128   129   130

157   158   159                     170   171   172

Завдання 2. Скільки золотих монет підняв із морського дна капітан Джек Горобець? Розфарбуй коштовне каміння на скрині й полічи прикраси.

Завдання 3. 

2 сот > 2 дес       500 > 90           60 < 600

9 сот > 6 сот       900 > 300         100 < 500

1 тис = 10 сот     100 < 1 000       700 < 400

Завдання 4. 

3 сот + 5 сот = 8 сот         900 + 100 = 1000

10 сот – 1 сот = 9 сот        800 – 100 = 700

10 сот – 7 сот = 3 сот        600 – 200 = 400 

Завдання 5.

Джек Горобець має 3 скрині із золотом по 8 кг у кожній і 4 скрині зі сріблом по 9 кг у кожній. Скільки всього кілограмів золота і срібла було в Джека Горобця?

Розв'язання.

1) 8 • 3 = 24 (кг) – було золота.

2) 9 • 4 = 36 (кг) – було срібла.

3) 24 + 36 = 60 (кг) – всього золота і срібла було в Джека Горобця.

Відповідь: 60 кілограмів.

 

СТОРІНКА 18.

Завдання 1.

100; 90; 80; 70; 60; 50; 40; 30; 20; 10

1 000; 900; 800; 700; 600; 500; 400; 300; 200; 100

Завдання 2. 

200 + 200 > 200             800 = 900 – 100 

500 < 700 – 100             700 + 100 > 700 – 100 

Завдання 3.

310 + 1 = 311             122 – 1 = 121       390 – 1 = 389

519 + 1 = 520             400 – 1 = 399       774 + 1 = 775

Завдання 4. Порівняй, не обчислюючи. 

129 + 1 > 129 – 1              632 + 1 < 634 + 1

800 – 1 < 801 – 1              406 – 1 < 408 – 1 

Завдання 5. У колекції Степана — 100 картинок. Це на 1 картинку менше, ніж у його брата. Скільки картинок у брата Степана?

Розв'язання.

100 + 1 = 101 (к.) – картинок у брата Степана.

Відповідь: 101 картинка.

Завдання 6. У сувої було 87 м ситцю. Швачка за 5 робочих днів пошила 20 халатів, витративши на кожний по 3 м ситцю. Скільки тканини залишилося в сувої? Склади і розв'яжи таку обернену задачу, у якій потрібно було б знайти кількість метрів ситцю, що була в сувої спочатку.

Пряма задача 

1) 3 • 20 = 60 (м) – витратила ситцю.

2) 87 – 60 = 27 (м) – тканини залишилося в сувої.

Відповідь: 27 метрів.

Обернена задача

1) 3 • 20 = 60 (м) – витратила ситцю.

2) 60 + 27 = 87 (м) – було тканини в сувої спочатку.

Відповідь: 87 метрів.

 

СТОРІНКА 19

Завдання 1. Запиши в розрядній таблиці числа: сто десять, триста шість, двісті вісімдесят один, вісімсот, чотириста двадцять сім. Запиши кілька нерівностей з даними числами.

Сотні Десятки  Одиниці 
1 1 0
3 0 6
2 8 1
8 0 0
4 2 7

800 > 110

306 < 281

Завдання 2. 

200 + 60 + 4 = 264               100 + 10 + 9 = 119

300 + 70 + 4 = 374               400 + 60 = 460

900 + 40 +1 = 941                500 + 50 + 5 = 555

100 + 80 + 2 = 182               700 + 8 = 708

Завдання 3.  Розклади на розрядні доданки числа:

132 = 100 + 30 + 2               610 = 600 + 10

729 = 700 + 20 + 9               607 = 600 + 7

Завдання 4. 

701 = 702 – 1         260 > 200 + 50       340 – 400 < 340

420 < 420 + 2        905 < 900 + 50        680 – 600 < 600

Завдання 5. Діти назбирали для уроків трудового навчання 100 жолудів, шишок — на 50 менше, ніж жолудів, а каштанів – у 5 разів менше, ніж шишок. Скільки всього природного матеріалу назбирали діти? 

Розв'язання.

1) 100 – 50 = 50 (шт.) – назбирали шишок.

2) 50 : 5 = 10 (шт.) – назбирали каштанів.

3) 100 + 50 + 10 = 160 (шт.) – всього назбирали природного матеріалу.

Відповідь: 160 штук.

 

СТОРІНКА 20

Завдання 1. Запиши загальну кількість одиниць указаного розряду кожного числа.

192 — 1 сот.     517 — 51 дес.       192 — 192 один. 

902 — 9 сот.     192 – 19 дес.        210 – 210 один. 

Завдання 2. Розклади на розрядні доданки числа: 

420 = 400 + 20                    699 = 600 + 90 + 9

103 = 100 + 3                     340 = 300 + 40 

Завдання 3. Устав такі цифри, щоб рівності та нерівності істинними.

303 = 303                  853 < 856        471 = 471

114 < 115                  705 > 605        652 > 650

Завдання 4. У бабусі Зої 8 рябих курочок, білих — у 5 разів більше, ніж рябих, а попелястих — на 13 менше, ніж рябих і білих разом. Скільки всього курочок у бабусі?

Розв'язання.

1) 8 • 5 = 40 (к.) – білих курочок у бабусі.

2) 8 + 40 = 48 (к.) – разом рябих та білих курочок у бабусі.

3) 48 – 13 = 35 (к.) – попелястих курочок у бабусі.

4) 48 + 35 = 83 (к.) – всього курочок у бабусі.

Відповідь: 83 курочки.

Завдання 5. Шлях, який туристи пройшли за понеділок, зобрази відрізком завдовжки 5 см, а шлях, який вони пройшли у вівторок, — відрізком завдовжки 35 мм (вказівка: другий відрізок відкладай від кінця першого). Якої довжини вийшов відрізок, що зображає шлях, пройдений за 2 дні?

Розв'язання.

5 см = 50 мм

1) 50 + 35 = 85 (мм) – довжина відрізка.

___________________|____________

          50 мм                       35 мм

 

 

...