НУМЕРАЦІЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ

До №155 – 175 

Завдання 1. Запиши в нумераційній таблиці числа: дві тисячі триста сорок шість, сім тисяч вісімдесят чотири, п'ять тисяч чотириста три, дев'ять тисяч вісімсот.

Тисячі

Сотні

Десятки

Одиниці

2

3

4

6

7

0

8

4

5

4

0

3

9

8

0

0

 

Завдання 2. Побудуй числову пряму від числа 1989 і познач на ній числа 1995, 1999, 2005, якщо одна клітинка відповідає 1.

 

Завдання 3. Після того як у магазині «Садівник» продали 240 кущів троянд, їх залишилось у m разів менше, ніж продали. Скільки кущів троянд було в магазині? Склади вираз для розв'язування задачі та обчисли його, якщо m = 6.

Розв'язання.

240 : m (к.) – залишилося кущів троянд.

240 + 240 : m (к.) – було кущів троянд.

Вираз 240 + 240 : m.

Якщо m = 6, тоді 240 + 240 : 6 = 240 + 40 = 280 (к.) – кущів троянд було у магазині.

Відповідь: 280 кущів. 

 

Завдання 4. До шкільної їдальні завезли 42 кг печива, вафель — у 3 рази менше, ніж печива, а цукерок — у 6 разів більше, ніж вафель. На скільки кілограмів більше завезли цукерок, ніж печива?

Розв'язання.

42 : 3 = 14 (кг) – привезли вафель.

14 • 6 = 84 (кг) – завезли цукерок.

84 – 42 = 42 (кг) – на стільки кілограмів більше завезли цукерок, ніж печива.

Відповідь: на 42 кілограми.

 

Завдання 5*. Побудуй два круги радіусом 2 см. Проведи в кожному з них 2 прямі лінії так, щоб перший круг ділився на 4 рівні частини, а другий — на 2 рівні частини й 2 — нерівні.

 

 

До №176 – 193 

Завдання 1. Розклади числа на розрядні доданки.

3845 = 3000 + 800 + 40 + 5

8304 =  8000 + 300 + 4

5260 =  5000 + 200 + 60

4678 =  4000 + 600 + 70 + 8

2100 = 2000 + 100

6003 = 6000 + 3 

9030 = 9000 + 30 

7061 = 7000 + 60 + 1

 

Завдання 2. Знайди на малюнку гострі, прямі й тупі кути. Запиши їх.

Гострі — ABK, KBF, ABF, FBD, CBD

Прямі — FBC, KBD

Тупі — ABD, ABC

 

Завдання 3. Склади задачу за коротким записом. Заповни схеми міркувань і запиши розв'язання виразами.

Було — 36 с. і 48 с. 

Читав — 12 с. за 1 день 

Днів — ?

Сергійко читає 12 сторінок за 1 день. За скільки днів він прочитає книжки, які мають 36 та 48 сторінок?

Розв'язання.

1 спосіб.

(36 + 48) : 12 = 7 (дн.) – треба днів.

36 + 48 (с.) - сторінок мають книжки разом.

(36 + 48) : 12 (дн.) - треба днів

2 спосіб.

(36 : 12) + (48 : 12) = 7 (дн.) – треба днів.

36 : 12 (дн.) - за стільки днів прочитає першу книжку.

48 : 12 (дн.) - за стільки днів прочитає другу книжку.

(36 : 12) + (48 : 12) (дн.) - треба днів.

Відповідь: 7 днів.

 

Завдання 4. За яких значень k нерівність 4 + k • 8 < 52 буде істинною? Запиши.

k = 3, 4, 6, 8, 10.

4 + 3 • 8 < 52

4 + 4 • 8 < 52

 

Завдання 5*. На тарілці лежало печиво, вафлі та цукерки. Печива й вафель було 25, печива й цукерок — 36, вафель і цукерок — 21. Скільки всього печива, вафель і цукерок було на тарілці?

Розв'язання.

25 + 36 = 61 (шт.) – вафлі, цукерки, подвійна порція печива.

61 – 21 = 40 (шт.)  – подвійна порція печива.

40 : 2 = 20 (шт.)  – печиво.

25 – 20 = 5 (шт.)  – вафель.

21 – 5 = 16 (шт.)  – цукерок. 

Відповідь: 20 шт., 5 шт., 16 шт.

 

 

До №194 – 216 

Завдання 1. Запиши, скільки в кожному числі: усього тисяч, усього сотень, усього десятків, усього одиниць.

Числа

Усього

тисяч

сотень

десятків

одиниць

6325

6

63

632

6325

3204

3

32

320

3204

5026

5

50

502

5026

8007

8

80

800

8007

 

Завдання 2. Заповни пропуски.

6205 к. = 62 грн 5 к. 

5 м 7 дм =  570 см

4025 к. =  40 грн 25 к. 

7 км 75 м = 7075 м

3264 мм = 326 см 4 мм

6573 см = 65 м 73 см

Міркуємо так.  100 к. = 1 грн.  Отже, у 6205 к. стільки грн, скільки всього сотень у числі 6205, тобто 62, тому 6205 к. = 62 грн 5 к.

5 м 7 дм = 5 м + 7 дм = 5  100 см + 7 • 10 см = 500 см + 70 см = 570 см.

Міркуємо так. 100 к. = 1 грн. Отже, у 4025 к. стільки грн, скільки всього сотень у числі 4025, тобто 40, тому 4025 к. = 40 грн 25 к.

7 км 75 м = 7 км + 75 м = 7 • 1000 м + 75 м = 7000 м + 75 м = 7075 м.

Міркуємо так. 10 мм = 1 см. Отже, у 3264 мм стільки сантиметрів, скільки всього десятків у числі 3264, тобто 326, тому 3264 мм = 326 см 4 мм.

Міркуємо так. 100 см = 1 м. Отже, у 6573 см стільки метрів, скільки всього сотень у числі 6573, тобто 65, тому 6573 см = 65 м 73 см.

 

Завдання 3. З двох міст, відстань між якими 120 км, виїхали одночасно назустріч один одному мотоцикліст і велосипедист. Яка відстань буде між ними, якщо велосипедист проїде 12 км, а мотоцикліст — у 4 рази більше?

Розв'язання.

12 • 4 = 48 (км) – відстань проїде мотоцикліст.

12 + 48 = 60 (км) – відстань проїдуть велосипедист і мотоцикліст разом.

120 – 60 = 60 (км) – буде відстань між ними.

Відповідь: 60 кілометрів.

 

Завдання 4*. Запиши всі чотирицифрові числа, у кожному з яких число одиниць кожного розряду на 1 більше від числа одиниць попереднього розряду.

3210, 4321, 5432, 6543, 7654, 8765, 9876 

 

 

До № 217 – 235 

Завдання 1.  Розклади числа на розрядні доданки.

48 326 = 40 000 + 8 000 + 300 + 20 + 6

30 204 = 30 000 + 200 + 4

76 030 = 70 000 + 6 000 + 30

 

Завдання 2.  Обчисли письмово. Запиши значення виразів.

346 + 524 = 870  

789 – 356 = 433

507 + 389 = 896 

750 – 346 = 404 

 

+346

  524

  870

 

- 789

  356

  433

 

+507

  389

  896

 

- 750

  346

  404

 

Завдання 3. Розв'яжи рівняння усно. Розв'язки запиши.

6000 + 400 + х + 3 = 6453              2000 + х + 4 = 2034

х = 50                                             х = 30

 

Завдання 4. Склади задачу за коротким записом. Заповни схему міркувань і розв'яжи задачу.

Було

Витратили

Залишилося

280 л

І – ¼

II — на 20 л більше

 ?

У баку було 280 л води. Першого дня витратили 1/4 частину літрів води, а другого – на 20 л більше. Скільки літрів води залишилося у баку?

Розв'язання.

280 : 4 = 70 (л) – витратили першого дня.

70 + 20 = 90 (л) – витратили другого дня.

70 + 90 = 160 (л) – витратили за два дні разом.

280 – 160 = 120 (л) – залишилося води.

Відповідь: 120 літрів. 

 

Завдання 5. 120 кг винограду висушили на ізюм. Скільки випарувалося води, якщо маса ізюму склала 1/4 маси винограду?

Розв'язання.

1 спосіб.

120 : 4 • 1 = 30 (кг) – становить виноград.

120 – 30 = 90 (кг) – випарувалося води.

2 спосіб.

120 : 4 • 3 = 90 (кг) – випарувалось води.

Відповідь: 90 кілограмів.

 

Завдання 6*. Використовуючи цифри 0, 2, 3, 5 не більше ніж два рази, запиши найбільше й найменше п'ятицифрові числа.

Найбільше – 55320.

Найменше – 20035.

 

 

До № 236-256

Завдання 1. Запиши, скільки в кожному числі: всього тисяч, всього сотень, всього десятків, всього одиниць.

Числа

Усього

тисяч

сотень

десятків

одиниць

6384

6

63

638

6384

4036

4

40

403

4036

3205

3

32

320

3205

5004

5

50

500

5004

 

Завдання 2.

35 421  <  41 021                        

45 000  <  54 000

40 м   <  40 000 см 

20 т <  21 000 ц

1 м = 100 см,   1 т = 10 ц

40 м = 40 • 100 см = 4000 см, а 4000 см < 40 000 см.

20 т = 20 • 10 ц = 200 ц, а 200 ц < 21 000 ц.

 

Завдання 3. Сума трьох чисел 1000. Перше число дорівнює 245, це на 109 менше, ніж друге число. На скільки третє число більше, ніж перше?

Розв'язання.

245 + 109 = 354 – друге число.

1000 – 245 – 354 = 401 – третє число.

401 – 245 = 156 – на стільки третє число більше, ніж перше.

Відповідь: на 156. 

 

Завдання 4. Добери й запиши всі числа, які є розв'язками нерівності 199 989 < х < 199 999.

199 990;  199 991;  199 992;  199 993;  199 994;  199 995;  199 996;  199 997;  199 998

 

Завдання 5. У двох засіках було а кг зерна. З першого засіку взяли b кг зерна, а з другого — у 2 рази більше. Скільки всього зерна залишилося в засіках? Склади й запиши вираз, за допомогою якого розв'язується задача.

Розв'язання.

2 • b (кг) – взяли зерна з другого засіку.

b + 2b = 3b (кг) – взяли зерна.

a – 3b (кг) – залишилося зерна.

Відповідь: a – 3b кілограмів.

 

Завдання 6*. Мишко й Петрик купили яблук та пішли в гості до Миколки. По дорозі Мишко з'їв половину всіх яблук, а Петрик з'їв половину тих, що залишилися. Миколці вони принесли 6 яблук. Скільки яблук купили хлопчики?

Розв'язання.

6 • 2 = 12 (ябл.) – яблука, що залишилися, або яблук з'їв Петрик.

12 + 12 = 24 (ябл.) – яблук купили хлопці.

Відповідь: 24 яблук.

 

 

До № 257 – 274 

Завдання 1. Запиши п'ять послідовних чисел, починаючи із числа 1998.

1998; 1999; 2000; 2001; 2002

 

Завдання 2.  1) Визнач, скільки всього десятків у кожному із чисел: 53 426, 97 845, 90 205. Підкресли.

53 426, 97 845, 90 205

2)  Визнач, скільки всього сотень у кожному із чисел: 853, 6524, 17 028, 15 004. Підкресли.

853, 6524, 17 028, 15 004

3)  Визнач, скільки всього тисяч у кожному із чисел: 9850, 76 415, 18 009, 20 864. Підкресли.

9850, 76 415, 18 009, 20 864

 

Завдання 3.  Порівняй числа.

35 740 < 37 540 

43 088 > 34 095 

6000 см = 60 м

Міркуємо так. 100 см = 1 м.  Отже, у 6000 см стільки метрів, скільки всього сотень у числі 6000, тобто 60, тому 6000 см = 60 м, а 60 м = 60 м.

Завдання 4.  Запиши числа у вигляді суми розрядних доданків.

32 495 = 30 000 + 2 000 + 400 + 90 + 5

500 300 = 500 000 + 300

230 009 = 200 000 + 30 000 + 9

 

Завдання 5. За три дні в бібліотеці полагодили 1240 книжок. Першого дня 600 книжок, другого 1/2 від полагоджених першого дня книжок, а решту - третього дня. Скільки книжок полагодили третього дня?

Для розв'язування задачі використай подану схему. 

Розв'язання.

600 : 2 • 1 = 300 (кн.) – полагодили другого дня.

600 + 300 = 900 (кн.) – полагодили за перший та другий день разом.

1240 – 900 = 340 (кн.) – полагодили третього дня.

Відповідь: 340 книжок.

 

Завдання 6*. Тато дозволяє Петрику грати на комп'ютері тільки у понеділок, п'ятницю і по непарних числах місяця. Яку найбільшу кількість днів підряд Петрик може грати на комп'ютері?

Розв'язання.

Якщо понеділок – парне число, тоді Петрик грає у понеділок, вівторок, четвер, п'ятниця, субота.

Якщо понеділок – непарне число, тоді Петрик грає у понеділок, середа, п'ятниця, неділя.

Відповідь: 3 дні.