...

До № 275-293

Завдання 1. Запиши цифрами числа, що містять:

1)  627 одиниць другого класу й 215 одиниць першого класу —  327 215

2)  27 одиниць другого класу й 30 одиниць першого класу — 27 030 

3)  600 одиниць другого класу й 6 одиниць першого класу —  600 006

 

Завдання 2. За три дні ткаля виткала а м тканини. Першого дня вона виткала 800 м, а другого — на 200 м більше. Скільки метрів тканини виткала ткаля третього дня? Склади вираз для розв'язування задачі та обчисли його, якщо а = 2600.

Розв'язання.

а – 800 – (800  + 200) = а – 1800 , 

якщо а = 2600, тоді 2600 – 1800 = 800 (м) – метрів тканини виткала ткаля третього дня.

Відповідь: 800 метрів.

 

Завдання 3. Склади й розв'яжи задачу про туриста за коротким записом і схемою. Розв'язання запиши виразом.

Туристи пройшли 5 днів пішки по 6 км за день, потім їхали 6 годин автобусом, долаючи 60 км за годину. Яку відстань подолали туристи?

Розв'язання.

6 • 5 = 30 (км) – подолали відстань пішки.

60 • 6 = 360 (км) – подолали відстань автобусом.

360 + 30 = 390 (км) – вся відстань.

Відповідь: 390 кілометри.

 

Завдання 4*. Тарас до числа 2548 дописав справа цифру 9, а Назар із числом 2548 виконав дві дії. Обидва хлопчики отримали однакові результати. Які дії виконав Назар? Запиши рівність.

Розв'язання.

25489 – число Тараса

2548 • 10 + 9 = 25489 – число Назара.

Відповідь: множення і додавання.

 

 

До № 294-314

Завдання 1. Обчисли ланцюжки. Відповіді запиши.

350 • 100        4800 : 100       240 000 : 100

     : 1000            • 1000                - 2000

       : 35           +12 000               • 1000

       • 10               : 60                   : 40

         10              1000               40 000

350 • 100 = 35 000

35 000 : 1 000 = 35

35 : 35 = 1

 1 • 10 = 10 

 

4800 : 100 = 48

48 • 1000 = 48 000

48 000 + 12 000 = 60 000

60 000 : 60 = 1 000

 

240 000 : 100 = 2 400

2 400 – 2 000 = 400

400 • 1 000 = 400 000

400 000 : 40 = 40 000

 

Завдання 2. 5 м ситцю коштує стільки, скільки 4 м сатину. Скільки метрів сатину можна купити замість 150 м ситцю?

План розв'язання

1)  Скільки разів 5 м уміститься в 150 м?

2)  Скільки метрів сатину можна купити?

Розв'язання.

150 : 5 = 30 (разів) – стільки разів 5 м уміститься в 150 м.

30 • 4 = 120 (м) – можна купити сатину.

Відповідь: 120 метрів.

 

Завдання 3. Учні допомогли садівнику підготувати 240 дерев до зими. Першого дня вони обкопали 1/6  всіх дерев, а другого дня — 1/5 решти. Скільки дерев обкопали учні другого дня? Запиши розв'язання виразом та обчисли його.

Розв'язання.

240 : 6 • 1 = 40 (д.) – обкопали першого дня.

240 – 40 = 200 (д.) – решта дерев.

200 : 5 • 1 = 40 (д.) – обкопали другого дня.

Вираз: (240 - (240 : 6 • 1)) : 5 • 1 = (240 - 40) : 5 • 1 = 200 : 5 • 1 = 40

Відповідь: 40 дерев.

 

Завдання 4.  Заповни порожні клітинки, щоб нерівності були істинними.

586 994 < 587 004                       50 310 > 50 309

700 000 > 699 999                        30 618 < 32 618

 

Завдання 5.  Склади і запиши рівняння. Розв'яжи їх усно, а корені запиши.

1)  Невідоме число більше 24 у 3 рази.

х : 3 = 24

х = 24 • 3

х = 72

2)  Сума числа 35 і добутку невідомого числа та числа 5 дорівнює 160.

35 + 5 • х = 160

5 • х = 160 – 35

5 • х = 125

х = 125 : 5

х = 25

 

 

До № 315-337

Завдання 1.  Підкресли загальну кількість сотень у числах. 

873 056     

324 010 

901 203 

40 001 

501 340

 

Завдання 2.  За малюнком знайди відповідь на запитання: «Скільки треба гусей, щоб урівноважити 40 курей?».

Розв'язання.

40 : 5 = 8 (разів) – разів взяти гусей на правій шальці.

8 • 2 = 16 (г.) – треба гусей.

Відповідь: 16 гусей.

 

Завдання З*. У числі 826 547 закресли 2 цифри так, щоб число, утворене цифрами, що залишилися, було: а) найбільшим; б) найменшим.

а) 826 547             8657

б) 826 547             2547

 

Завдання 4.  Підкресли в числах ціле число:

метрів             дециметрів              сантиметрів

72 308 мм        536 240 мм           24 305 мм

720 308 мм      53 624 мм             2830 мм

 

Міркуємо так. 1000 мм = 1 м. 

Отже, у 72 308 мм стільки метрів, скільки всього тисяч у числі 72 308, тобто 72, тому 72 308 мм = 72 м 308 мм.

Отже, у 720 308 мм стільки метрів, скільки всього тисяч у числі 720 308, тобто 720, тому 720 308 мм = 720 м 308 мм.

Міркуємо так. 100 мм = 1 дм. 

Отже, у 536 240 мм стільки дециметрів, скільки всього сотень у числі 536 240, тобто 5362, тому 536 240 мм = 5362 дм 40 мм.

Отже, у 536 24 мм стільки дециметрів, скільки всього сотень у числі 536 24, тобто 536, тому 536 24 мм = 536 дм 24 мм.

Міркуємо так. 10 мм = 1 см. 

Отже, у 24 305 мм стільки сантиметрів, скільки всього десятків у числі 24 305, тобто 2430, тому 24 305 мм = 2430 см 5 мм.

Отже, у 2830 мм стільки сантиметрів, скільки всього десятків у числі 2830, тобто 283, тому 2830 мм = 283 см.

Завдання 5. Доярка надоїла 280 л молока, 1/4 молока вона віддала телятам, а решту — розлила порівну в 7 бідонів. Скільки літрів молока вміщує 1 бідон?

Розв'язання.

280 : 4 • 1 = 70 (л) – молока віддала телятам.

280 – 70 = 210 (л) – решта.

210 : 7 = 30 (л.) – літрів вміщує один бідон.

Відповідь: 30 літрів.

 

Завдання 6*. У Юрка є 50 монет по 25 коп., а в Данилка — 30 монет по 50 коп. Вони викладали одночасно на стіл по 1 монеті. Через скільки таких дій вартість грошей Юрка стане більшою за вартість грошей Данилка?

50 • 30 = 1500 (коп.) - копійок у Донилка.

25 • 50 = 1250 (коп.) - копійок у Юрка.

У Данилка завжди буде більша вартість.

 

 

До № 338-373

Завдання 1. Віднови рівності.

7 т 5 ц = 7 500 кг  

6 ц 2 кг = 602 000 г  

9 т 2 ц = 92 ц  

15 000 г = 15 кг

16 кг 50 г = 16 050 г

72 000 кг =  720 ц

1 кг = 1000 г

1 ц = 100 кг = 100 000 г

1 т = 10 ц = 1 000 кг = 1 000 000 г

 

7 т 5 ц = 7 т + 5 ц = 7 000 кг + 500 кг = 7 500 кг

6 ц 2 кг = 6 ц + 2 кг = 600 000 г + 2 000 г = 602 000 г 

9 т 2 ц = 9 т + 2 ц = 90 ц + 2ц = 92 ц

Міркуємо так. 1000 г = 1 кг.  Отже, у 15 000 г стільки кілограмів, скільки всього тисяч у числі 15 000, тобто 15, тому 15 000 г = 15 кг. Можна знайти ще так: 15 000 г = 15 • 1000г = 15 • 1кг = 15кг   або   15 000г = (15 000 : 1000) кг = 15 кг

16 кг 50 г = 16 кг + 50 г = 16 000 г + 50 г = 16 050 г

Міркуємо так. 100 кг = 1 ц.  Отже, у 72 000 кг стільки центнерів, скільки всього сотень у числі 72 000, тобто 720, тому 72 000 кг = 720 ц. Можна знайти ще так: 72 000 кг = 720 • 100 кг = 720 • 1ц = 720 ц    або 72 000 кг = (72 000 : 100) кг = 720 ц

 

Завдання 2. Для приготування бетону беруть 1 частину маси цементу й 3 частини піску. Скільки кілограмів бетону можна отримати з а кг цементу без урахування маси доданої води?

Розв'язання.

3 + 1 = 4 (частини) – всього частин цементу та піску.

1/4 (частин) – припадає на бетон, тому

а : 4 • 1 = а/4 (кг) – кілограмів бетону можна отримати.

Відповідь: а/4 кілограмів.

 

Завдання 3. Вистава розпочалася о 15 год 25 хв і тривала 1 год 40 хв. О котрій годині закінчилася вистава?

Розв'язання.

15 год 25 хв + 1год 40 хв = (15год + 1год) + (25хв + 40хв) = 16 год + 65 хв = 16год + (1год + 5хв) = 17год 5хв – час, коли закінчилась вистава.

Відповідь: 17год 5хв.

 

Завдання 4.  Віднови рівності.

12 хв = 720 с  

8 год =  480 хв  

З доби = 72 год  

3 хв 20 с = 200 с

1800 с = 1/2  хв

300 хв = 5 год

1 хв = 60с

1год = 60хв = 3600 с

1 доба = 24 год = 24 • 60хв = 1440 хв

12 хв = 12 • 60 с = 720 с

8 год = 8 • 60 хв = 480 хв

3 доби = 3 • 24 год = 72 год

3 хв 20 с = 3 хв + 20 с = 3 • 60 с + 20 с = 180 с + 20 с = 200 с

1800 с = 30 • 60 с = 30 • 1хв = 30 хв = 1/2 год  

300 хв = 5 • 60 хв = 5 • 1 год = 5 год   або  300 хв = (300 : 60) год = 5 год

 

Завдання 5.  Кінокамера робить 33 знімки за 2 с. Скільки знімків вона зробить за 20 с?

Розв'язання.

20 : 2 = 10 (раз) – стільки разів 2 с уміщається у 20 с, або повторюється разів.

33 • 10 = 330 (зн.) – зробить знімків.

Відповідь: 330 знімків.

 

Завдання 6*. Сума цифр числа 2015 дорівнює 8. Скільки всього в поточному столітті років з такою самою сумою цифр? Запиши.

Розв'язання.

2015;  2006;   2024;   2033;   2042;   2051;   2060

2 + 0 + 1 + 5 = 8

2 + 0 + 0 + 6 = 8

2 + 0 + 2 + 4 = 8

2 + 0 + 3 + 3 = 8

2 + 0 + 4 + 2 = 8

2 + 0 + 5 + 1 = 8

2 + 0 + 6 + 0 = 8

 

 

До № 374-389

Завдання 1. Обчисли зручним способом.

5327 + 58 + 673 + 242 = (5327 + 673) + (242 + 58) = 6000 + 300 = 6300  

369 + 217 + 231 =  (369 + 231) + 217 = 600 + 217 = 817

 

Завдання 2. Розв'яжи рівняння усно. Корені запиши.

74 200 – х = 3200                    х – 680 = 4320

х = 71 000                               х = 5 000 

 

74 200 – х = 3200

Щоб знайти від'ємник, треба від зменшуваного відняти різницю

х = 74 200 – 3 200

х = 71 000

74 200 – 71 000 = 3 200

3 200 = 3 200

 

х – 680 = 4320

Щоб знайти зменшуване, треба до різниці додати від'ємник

х = 4320 + 680 

х = 5000

5000 – 680 = 4320

4320 = 4320

 

Завдання З*. Запиши різних чотири числа, менших ніж 5 тисяч, у яких цифра 3 означає різні розрядні одиниці.

3 000;   300;  30;   3.

 

Завдання 4. В овочесховищі було 357 ц білої картоплі й 248 ц рожевої. За місяць зі сховища до їдальні забрали 28 ц картоплі. Скільки центнерів картоплі залишилося в овочесховищі? Розв'яжи задачу трьома способами, склавши вирази.

Розв'язання.

1 спосіб.

357 + 248 = 605 (ц) – було картоплі всього.

605 – 28 = 577 (ц) – залишилось картоплі.

(357 + 248) – 28 = 577 (ц) – залишилось картоплі.

2 спосіб.

Нехай забрали білої картоплі, тоді

357 – 28 = 329 (ц) – залишилось білої картоплі.

329 + 248 = 577 (ц) – залишилось картоплі.

(357 – 28) + 248 = 577 (ц) – залишилось картоплі.

3 спосіб.

Нехай забрали рожевої картоплі, тоді

248 – 28 = 220 (ц) – залишилось рожевої картоплі.

220 + 357 = 577 (ц) – залишилось картоплі.

(248 – 28) + 357 = 577 (ц) – залишилось картоплі.

Відповідь: 577 центнерів.

 

Завдання 5*. 16 учнів вишикувались у три ряди, порівну в кожному ряду. Зобрази, як це може бути, позначивши ряди прямими, а учнів — точками.

 

 

До № 390-411

Завдання 1. 

+ 28394

   43127

   71521

 

+  63574

   278366

   341940

 

- 89748

  32645

  57103 

 

Завдання 2. Взвод солдатів почав марш о 7 год ранку і зробив привал о 13 год. За цей час він подолав 42 км. Скільки кілометрів солдати проходили за 1 год?

Розв'язання.

13 – 7 = 6 (год) – були солдати у дорозі.

42 : 6 = 7 (км) – кілометрів проходили солдати за 1 год.

Відповідь: 7 кілометрів.

 

Завдання 3. Склади задачу за таблицею. Запиши розв'язання виразом.

Транспортний засіб

Місткість баку

Кількість

Усього

Автомобіль

60 л

8

 570 л

Мотоцикл

?

6

У цистерні було 570 літрів бензину. Спочатку заправили 8 автомобілів, бак кожного вміщав 60 л бензину. Рештою заправили 6 мотоциклів. Яка місткість баку мотоцикла?

Розв'язання.

60 • 8 = 480 (л) – літрів бензину пішло на автомобілі.

570 – 480 = 90 (л) – решта палива.

90 : 6 = 15 (л) – місткість баку мотоцикла.

Відповідь: 15 літрів.

 

Завдання 4. Запиши вирази і виконай обчислення.

1) Суму чисел 536 184 і 26 397 зменшити на 9289.

(536 184 + 26 397) – 9 289 = 562 581 – 9 289 = 553 292

+ 536184

    26397

   562581

 

- 562581

     9289

  553292

 

2) Різницю чисел 36 450 і 9 655 збільшити на 4 789.

(36 450 – 9 655) + 4 789 = 26795 + 4 789 = 31 584

- 36450

    9655

  26795

 

+26795

    4789

  31584

 

Завдання 5*. Сума двох чисел дорівнює 5326, а їх різниця — 3124. Знайди ці числа.

Розв'язання.

Оскільки (Число1 + число2) + (число1 – число2) = 2 • число1

5326 + 3124 = 8450  – це подвоєне перше число, тоді

8450 : 2 = 4225 – перше число.

5326 – 4225 = 1101 – друге число.

Відповідь: 4225, 1101.

Перевірка: 4225 + 1101 = 5326; 4225 - 1101 = 3124.

...