ШВИДКІСТЬ. ЧАС. ВІДСТАНЬ

Сторінка 41

Завдання 1. Обчисли ланцюжки.

7 • 90 = 630

630 + 270 = 630 + 70 + 200 = 700 + 200 = 900

900 : 100 = 9

9 • 80 = 720

720 : 3 = (600 + 120) : 3 = 600 : 3 + 120 : 3 = 200 + 40 = 240

240 : 1 = 240

70 • 8 = 560

560 + 440 = (500 + 400) + (60 + 40) = 900 + 100 = 1000

1000 : 100 = 10

10 • 30 = 300

300 : 5 = 60

60 • 4 = 240

240 + 240 = (200 + 200) + (40 + 40) = 400 + 80 = 480

 

Завдання 2. Заповни таблицю.

 

Швидкість (км/год)

Час (год)

Відстань (км)

Пішохід

6

5

З0

Велосипедист

16

4

64

Вершник

20

4

80

Автомобіль

70

6

420

Гелікоптер

200

4

800

Використаємо формулу відстані s = t • v, де t – час,  v – швидкість.

Тоді v = s/t, де  s – відстань,  t – час.

30 км : 5 год = 6 км/год

64 км : 16 км/год = 4 год

80 км : 20 км/год = 4 год

70 км/год • 6 год = 420 км

800 км : 4 год = 200 км/год

 

Завдання 3.  Запиши вираз й обчисли його значення.

Від числа 70 536 відняти суму чисел 9397 і 16 845.

70 536 – (9 397 + 16 845) = 44 294

+ 9397

  16845

  26242

 

- 70536

  26242

  44294

 

 

Сторінка 42

Завдання 1. 90 збільш у 4 рази, додай до нього 140. П'яту частину отриманого числа розділи на 20. Отриманий результат помнож на 12. Запиши отримане число.  48

90 • 4 = 360

360 + 140 = 500

500 : 5 = 100

100 : 20 = 4

4 • 12 = (10 + 2) • 4 = 40 + 8 = 48

 

Завдання 2. Склади й розв'яжи задачу.

 

Швидкість (км/год)

Час (год)

Відстань (км)

І

600

3

 

      ?

II

900

3

Два літаки вилетіли із Києва. Перший полетів у південному напрямку зі швидкістю 600 км/год, другий у північному напрямку зі швидкістю 900 км/год. Яка відстань була між літаками через 3 год?

Розв'язання.

1 спосіб.

600 • 3 = 1800 (км) – пролетів перший літак.

900 • 3 = 2700 (км) – пролетів другий літак.

1800 + 2700 = 4500 (км) – відстань між літаками.

2 спосіб.

600 + 900 = 1500 (км) – відстань між літаками за 1 год.

1500 • 3 = 4500 (км) – відстань між літаками.

Відповідь: 4500 км. 

 

Завдання 3.  Обчисли.

735 • 1 + 9438 • 0 =  735

563 • 1 – 562 • 1 = (563 – 562) • 1 = 1

1 • 329 – 329 • 0 = 329

0 : 305 + 0 • 124 = 0

698 : 698 + 475 • 1 = 1 + 475 = 476

570 : 10 + 43 • 10 = 57 + 430 = 487

 

Завдання 4. Запиши відповіді рівнянь.

74 : х = 74

х = 74 : 74

х = 1

 

640 : х = 4

х = 640 : 4

х = 160

 

х • 3 = 720

х = 720 : 3

х = 240

 

Завдання 5. Обчисли.

750 : 10 = 75

620 : 2 = 310

640 : 8 = 80

(420 + 180) : 60 = 600 : 60 = 10

16 • (70 – 66) = 16 • 4 = (10 + 6) • 4 = 40 + 24 = 64

65 : 5 • 100 – 300 = (50 + 15) : 5 • 100 – 300 = (10 + 3) • 100 – 300 = 1300 – 300 = 1000

 

 

Сторінка 43.

Завдання 1. Установи закономірність і продовж кожний ряд на 4 числа 

45, 49, 46, 50, 47, 51, 48, 52, 49                             +4   -3 

7, 11, 22, 26, 52, 56, 112, 116, 232                          +4   • 2

396, 448, 224, 112, 164, 82, 41, 93                           +52  : 2  : 2   

 

Завдання 2. Обчисли зручним способом. 

7356 + 506 + 494 = (506 + 494) + 7356 = 1000 + 7356 = 8356

2703 + 2297 + 855 = (2703 + 2297) + 855 = 5000 + 855 = 5855

54 + 2318 + 846 = (846 + 54) + 2318 = 900 + 2318 = 2318 + 700 + 200 = 3218

 

Завдання 3. Заповни порожні клітинки, щоб рівності були істинними.

7648 = 7048 + 600

Щоб знайти невідомий доданок, треба від суми відняти відомий доданок

7648 – 7048 = 600

 

8543 = 8943 – 400

Щоб знайти невідомий від'ємник, треба від зменшуваного відняти різницю

8943 – 8543 = 400

 

94 625 = 40 625 + 54 000

Щоб знайти невідомий доданок, треба від суми відняти відомий доданок

94625 – 40 625 = 54 000

 

87 506 = 80 506 + 7 000

Щоб знайти невідомий доданок, треба від суми відняти відомий доданок

87 506 – 80 506 = 7 000

 

Завдання 4. Розв'яжи задачу.

Вантажівка із селища до міста їхала 3 год зі швидкістю 56 км/год. Зворотний шлях вона подолала за 2 год. На скільки більшою була швидкість вантажівки на зворотному шляху?

Розв'язання.

56 • 3 = 168 (км) – відстань від селища до міста.

168 : 2 = 84 (км/год) – швидкість у зворотному напрямі.

84 – 56 = 28 (км/год) – на стільки була більша швидкість на зворотному шляху

Відповідь: на 28 км/год.

 

Завдання 5.  Порівняй іменовані числа (>, <, =).

305 ц > 30 т 5 ц  

6 км 60 м = 6060 м

4  т 2 кг < 4020 кг  

5 год 3 хв  > 53 хв

3 т 5 ц = 3 т + 5 ц = 30 ц + 5 ц = 35 ц, а 305 ц > 35 ц

6 км 60 м = 6 км + 60 м = 6000 м + 60м = 6060 м, а 6060 м = 6060м

4 т 2 кг = 4 т + 2 кг = 4000 кг + 2 кг = 4002 кг, а 4002 кг < 4020 кг

5 год 53 хв = 5 год + 53 хв = 5 • 60хв + 53хв = 300хв + 53хв = 353 хв, а 353 хв > 53 хв