...

Сторінка 48.

Завдання 1. Заповни таблицю.

а

560

840

900

96

400

660

380

360

Ь

7

2

180

8

8

11

2

9

а : Ь

80

420

5

12

50

60

190

40

560 : 7 = 80

840 : 2 =(800 + 40) : 2 = 400 + 20 = 420

180 • 5 = (100 + 80) • 5 = 500 + 400 = 900

96 : 12 = 96 : 3 : 4 = 32 : 4 = 8

400 : 8 = 50

11 • 60 = 660

380 : 2 = (200 + 180) : 2 = 100 + 90 = 190

40 • 9 = 360

 

Завдання 2. Знайди серед величин рівні й запиши рівності.

9 дм 4 см1 см 7 мм9 м 4 дм170 мм6 дм 5 мм17 см9 м 40 см, 1 дм 7 см; 6 дм 5 см94 см605 мм650 мм17 мм; 1 дм 70 мм.

9 дм 4 см = 94 см

9 м 4 дм = 9 м 40 см

1 см 7 мм = 17 мм

1 дм 7 см = 1 дм 70 мм

17 см = 170 мм

6 дм 5 мм = 605 мм

6 дм 5 см = 650 мм

 

 

Завдання 3. Перевір правильність обчислень. Виправ помилки

 

Завдання 4. Розв'яжи задачу.

На хлібозавод відправили борошно на 30 вантажівках, по З0 т на кожній. Скільки потрібно машин, щоб завантажити таку само кількість борошна, якщо на кожну вантажівку завантажувати по 5 т? Розв'язання запиши виразом.

1 спосіб. 30 • 30 : 5 = 180 (м.) – потрібно машин.

2 спосіб.  30 : 5 • 30 = 180 (м.) – потрібно машин.

Відповідь: 180 машин.

Розв'язання.

1 спосіб.

30 • 30 = 900 (т) – всього борошна відправили.

900 : 5 =  180 (м.) – потрібно машин.

2 спосіб.

30 : 5 = 6 (м.) – потрібно машин замість одної машини.

6 • 30 = 180 (м.) – потрібно машин.

Відповідь: 180 машин.

 

 

Сторінка 49.

Завдання 1. Обчисли зручним способом. 

150 • 9 • 4 = (150 • 4) • 9 = (100 + 50) • 4  • 9 = (400 + 200) •  9 = 600  •  9 = 5400 

250 • 4 • 17 = 1000  • 17 = 17000

450 • 6 • 2 = (450 • 2) • 6 = 900 • 6 = 5400

55 • 7 • 2 = (55 • 2) • 7 = (50 + 5) • 2 • 7 = (100 + 10) • 7 = 700 + 70 = 770 

497 • 5 • 2 = 497 • 10 = 4970

893 • 2 • 5 = 893 • 10 = 8930

 

Завдання 2. Заповни таблицю.

Довжина (см)

70

16

90

14

27

30

170

Ширина (см)

9

7

9

5

3

10

3

Площа (см2)

630

112

810

70

81

300

510

70 • 9 = 630

16 • 7 = (10 + 6) • 7 = 70 + 42 = 112

810 : 9 = 90

14 • 5 = (10 + 4) • 5 = 50 + 20 = 70

81 : 27 = 81 : 9 : 3 = 9 : 3 = 3

300 : 10 = 30

510 : 3 = (300 + 210) : 3 = 100 + 70 = 170

 

Завдання 3. Склади й розв'яжи задачу.

Швидкість (км/год)

Час (год)

Відстань (км)

70

6

 

   760

68

?

Відстань між трьома містами 760 км. З першого міста до другого міста автобус їхав 6 годин зі швидкістю 70 км/год, а з другого до третього міста зі швидкістю  68 км/год. Скільки годин автобус їхав з другого до третього міста?

Розв'язання.

70 • 6 = 420 (км) – відстань між першим та другим містами.

760 – 420 = 340 (км) – відстань між другим та третім містами.

340 : 68 = 5 (год) – годин їхав з другого до третього міста.

Відповідь: 5 годин.

 

Завдання 4. Запиши відповіді.

1 км зменшити на 365 м               1км - 365м = 1000км – 365м = 635м

На скільки 9т більше за 750 кг?      9т – 750кг = 9000кг – 750кг = 8250кг

На скільки 7т більше від 70ц          7т – 70ц = 7 • 10ц – 70ц = 0ц, однакові

На скільки 800 м менше, ніж 3 км   3км – 800м = 3000км – 800км = 2200км

 

 

Сторінка 50.

Завдання. Розв'яжи задачі. 

Потяг проїхав 200 км, що складає половину всієї відстані. Чому дорівнює вся відстань, яку повинен проїхати потяг? 200 • 2 = 400 км

Дитина має з'їдати 300 г хліба за день. Скільки грамів хліба вона має з'їдати за тиждень?  300 • 7 = 2100 г = 2 кг 100 г

Бігун пробіг заплановану відстань за 4 год зі швидкістю 9 км/год. З якою швидкістю він повинен бігти назад, щоб подолати цю відстань за 3 год? 12км/год 

9 • 4 = 36 (км) – запланована відстань для бігуна.

36 : 3 = 12 (км/год) – швидкість на зворотному шляхові.

 

Завдання 2. Розв'яжи задачу.

На лісовій ділянці — 9800 дерев. З них 2300 — берези, сосен — у 2 рази більше, ніж беріз, а решта — ялинки. Скільки ялинок на лісовій ділянці?

Розв'язання.

1 спосіб.

2300 • 2 = 4600 (д.) – сосен на галявині.

2300 + 4600 = 6900 (д.) – сосен та беріз на галявині разом.

9800 – 6900 = 2900 (д.) – ялинок на галявині. 

2 спосіб.

2300 • 2 = 4600 (д.) – сосен на галявині.

9800 – (2300 + 4600) = 2900 (д.) – ялинок на галявині. 

3 спосіб.

2300 • 3 = 6900 (д.) – сосен та беріз на галявині.

9800 – 6900 = 2900 (д.) – ялинок на галявині.

Відповідь: 2900 дерев.

 

Завдання 3. Знайди площу даної фігури.

Розв'язання.

1 спосіб.

60 • 25 – 15 • 15 = 1275 (мм2) – площа даної фігури.  

2 спосіб.

45 • 25 + 15 • 10 = 1275 (мм2) – площа даної фігури.  

Відповідь: 1275 мм2  

25 • 60 – 15 • 15 = (20 + 5) • 60 – 15 • 5 • 3 = (1200 + 300) – 75 • 3 = 1500 – 225 = 1275

45 • 5 • 5 + 150 = (40 + 5) • 5 • 5 + 150 = (200 + 25) • 5 + 150 = 1000 + 125 + 150 = 1275 

 

 

Сторінка 51

Завдання 1.  Устав пропущені числа, щоб рівності були істинними.

5 дм2 = 500 см2  

10 дм2 = 1000 см2  

2000 см2 = 20 дм2

4000 см2 = 40 дм2

5дм2 = 5 • 10см • 10см = 5 • 100см2 = 500 см2

10 дм2 = 10 • 1дм • 1дм = 10 • 10см • 10см = 10 • 100 см = 1000 см2

2000 см2 = 20 • 10см • 10см = 20 • 1дм • 1дм = 20 дм2

4000 см2 = 40 • 10см •  10см = 40 •  1дм •  1дм = 40 дм2

 

Завдання 2. Обчисли. 

20 т 6 ц • 7 = 144 т 2 ц               

20 т 6ц •  7 = (20т + 6ц) • 7 = 140 т + 42 ц = 140 т + 40ц + 2 ц = 140т + 4т + 2ц = 144 т 2ц       

8 км 365 м • 5 = 41 км 825 м 

8 км 365 м • 5 = (8 км + 365 м) • 5 = 40 км + 1825 м = 40км + 1000м + 825м = 40км + 1км + 825м = 41 км 825м

 

Завдання 3. Заповни таблицю.

Довжина прямокутника (см)

Ширина прямокутника (см)

 

Периметр

(см)

 

Площа

(см2)

 

6

1

(6 +1) • 2 = 14

6 • 1 = 6

14

На 5 см менша, ніж довжина

14 – 5 = 9

(14 + 9) • 2 = 46

14 • 9 = 126

56 : 2 – 12 = 16

12

56

16 • 12 = 192

810 : 9 = 90

9

(90 + 9) • 2 = 198

810

У 3 рази більша за ширину

7 • 3 = 21

7

(7 + 21) • 2 = 56

21 • 7 = 147

 

Завдання 4. Обчисли.

400 000 – 72 352 • 4 = 400 000 - 289 408 = 110 592

х 72352

         4

 289408

 

Завдання 5. Периметр квадрата – 40 см. Чому дорівнює площа цього квадрата?

Розв'язання.

40 : 4 = 10 (см) – довжина сторони квадрата.

10 • 10 = 100 (см2) – площа квадрата.

Відповідь: 100 см2 

 

 

Сторінка 52

Завдання 1. Де в Україні найвітряніше місце? Обчисли й познач правильну відповідь.

гора Ай-Петрі — 1000 

степи – 890    

озеро Синевір — 100

580 + 120 = 700

700  : 100 = 7

7 • 56 = (50 + 6) • 7 = 350 + 42 = 392

392 – 92 = 300

300 • 90 = 27 000

27 000 • 4 = 108 000

108 000 : 1000 = 108

108 : 3 = (90 + 18) : 3 = 30 + 6 = 36

36 • 50 = (30 + 6) • 50 = 1500 + 300 = 1800

1800 : 9 = 200

200 • 16 = 3200

3200 : 8 = 400

400 : 50 = 8

8 • 125 = (100 + 20 + 5) • 8 = 800 + 160 + 40 = 1000

 

Завдання 2.  Обчисли. 

10 км - 210 м = 10 000 м – 210 м = 9790 м

7 дм - 25 см = 70 см – 25 см = 45 см

7 м - 25 см = 700 см – 25 см = 675 см

5т – 450 кг = 5000 кг – 450 кг = 4550 кг = 4 т 550 кг

5ц – 450 кг = 500 кг – 450 кг = 50 кг

5 кг – 450 г = 5000 г – 450 г = 4550 г = 4 кг 550 г

 

Завдання 3. Розв'яжи задачу.

На склад завезли 3 т фруктів: яблук й апельсинів — 2456 кг, а бананів і апельсинів — 1370 кг. Скільки кілограмів апельсинів, яблук і бананів окремо завезли на склад? (Існує два способи розв'язання задачі.)

Розв'язання.

1 спосіб.

3 000 – 2 456 = 544 (кг) – завезли бананів.

3 000 - 1 370 = 1630 (кг) - завезли яблук.

2456 - 1630 = 826 (кг) - завезли апельсинів.

2 спосіб. 

3 000 – 2 456 = 544 (кг) – завезли бананів.

1370 – 544 = 826 (кг) – завезли апельсинів.

2456 – 826 = 1630 (кг) – завезли яблук.

3 спосіб.

2456 + 1370 = 3826 (кг) – банани, яблука та подвійна порція апельсинів.

3826 – 3000 = 826 (кг) – завезли апельсинів.

2456 – 826 = 1630 (кг) – завезли яблук.

1370 – 826 = 544 (кг) – завезли бананів.

4 спосіб.

3 000 – 2 456 = 544 (кг) – завезли бананів.

3 000 - 1 370 = 1630 (кг) - завезли яблук.

544 + 1630 = 2174 (кг) - завезли бананів і яблук разом.

3000 - 2174 = 826 (кг) - завезли апельсинів.

Відповідь: 826 кілограмів, 1630 кілограмів, 544 кілограмів.

 

...