§ 46. ТИПИ ПОВЕДІНКОВИХ РЕАКЦІЙ. ФОРМИ ПОВЕДІНКИ ТВАРИН

Індивідуальна поведінка включає поведінкові акти, спрямовані на виживання і життєзабезпечення окремої особини (рухова поведінка, дослідницька, кормова, терморегуляційна, захисна, комфортна, ігрова, використання знарядь).

• Рухова поведінка - переміщення тварини в просторі для виконання будь-яких пристосувальних функцій (інфузорія-туфелька рухається за допомогою війок, амеба протей завдяки зміні форми клітини - амебоїдний рух,  хвилеподібний рух вужа звичайного, реактивний рух восьминога, біг антилопи гну за допомогою кінцівок, політ птахів тощо).

• Дослідницька поведінка – комплекс поведінкових актів, які знайомлять тварину з навколишнім середовищем (тварина отримує уявлення про місцезнаходження харчових ресурсів, партнерів для парування, схову від хижаків).

• Кормова поведінка - складний комплекс актів, спрямованих на знаходження, схоплювання, утримання здобичі (павук робить павутинні пастки, мурашиний лев робить конічні ями в піску для пастки, жуйні тварини пасуться). 

• Терморегуляційна поведінка – комплекс актів на пошук оптимального температурного режиму (ящірка ховається від спеки, горобці розпушують пір'я, зіщулюються, коти гріються на сонці, метелики сідають на відкриті місця і розправляють крила).

• Захисна поведінка пов'язана з пошуками укриття, уникненням небезпек, охороною дитинчат (більшість гризунів ховаються від хижаків у норах, щілинах тощо; для попередження хижаків морський слон, азіатський лісовий скорпіон, королівська кобра набуває характерних агресивних поз; обороняються зграї ворон; вівцебики тундри Канади при появі полярних вовків стають у кільце, виставляючи свої потужні роги назовні; граки, бачачи силует хижака, не злітають у повітря; тварини утікають, ховаються, маскуються).

• Гігієнічна поведінка спрямована на підтримання чистоти тіла, що включає прибирання житла та грумінг - очищення поверхні тіла, умивання, купання (ссавці щоденно чистять шерсть, хатній горобця чистить пір'я дзьобом, купається у водних і пилових ваннах, мухи активно потирають одну об одну передні лапки, а потім за допомогою них чистять усе тіло, у лорі та інших лемурів з нижніх іклів і різців утворилися спеціальні «зубні гребінці», які вони використовують для чищення шерсті).

• Гра - сукупність специфічних проявів усіх форм поведінки дорослої тварини, характерна здебільшого для молодих особин (дитинчата домашньої кішки завзято граються з м'ячем: стрибають на нього, катають по підлозі, вовченята і лисенята шалено крутяться, намагаючись схопити одне одного за хвіст). 

• Використання знарядь - особлива категорія індивідуальної поведінки, коли тварина використовує предмети як «знаряддя праці» (морські видри використовують каміння, щоб відкрити мушлі молюсків або панцир морського їжака; шимпанзе очищеною від листків гілочкою дістає термітів і мурашок).

Репродуктивна поведінка пов'язана з утворенням шлюбних пар, народженням потомства й турботою про нього. Включає шлюбну та батьківську поведінки.

• Шлюбна поведінка включає підготовку на процес відтворення собі подібних.

Тривалість шлюбних стосунків неоднакова: лебеді та гуси вибирають собі партнера зазвичай на все життя, більшість співочих птахів утворюють пари лише на сезон, гризуни миші та пацюки часто не утворюють постійних пар.

Часто перед паруванням супроводжується залицянням, функція якого полягає в тому, щоб звести разом двох тварин різної статі в умовах, які забезпечують найбільшу ймовірність успішного парування. Шлюбними  сигналами є спалахи світла жуків-світляків; спів солов'я, горбатого кита; турнірні бої оленів за самку.

1. Які є основі форми поведінки тварин? 

Розрізняють індивідуальну, репродуктивну й соціальну форми поведінки тварин.

Індивідуальна поведінка включає поведінкові акти, спрямовані на виживання і життєзабезпечення окремої особини (рухова поведінка, дослідницька, кормова, терморегуляційна, захисна, комфортна, ігрова, використання знарядь).

Репродуктивна поведінка пов'язана з утворенням шлюбних пар, народженням потомства й турботою про нього, включає шлюбну та батьківську поведінки.

Соціальна, або суспільна, поведінка включає всі типи взаємодій тварин в угрупованнях. 

2. Які є способи пересування тварин? 

Способи руху (пересування) тварин.

Способи руху Особливості руху
Тварини
Ходіння, біг Переміщення відбувається за допомогою кінцівок. Вага почергово переноситься па ту або іншу кінцівку мавпи, копитні тварини, ящірки, павуки, таргани, крокодили, птахи
Повзання Повільне переміщення шляхом вигинання тіла або руху кінцівок Черви, змії, жаби
Стрибки Переміщення за допомогою відштовхування від поверхні Коники, кенгуру, зайці, деякі павуки, ящірки, жаби, пінгвіни, гепарди
Реактивний рух Переміщення тіла за реактивним принципом: тварина виштовхує воду, а сама рухається в протилежний бік Головоногі молюски, медузи
Планерування Пасивно переміщення у воді або повітрі Яванська жаба, летючі риби, птахи, скат манта, таргани
Літання Активне переміщення у повітрі завдяки руху крил Рукокрилі, літаючі комахи, птахи
Плавання Переміщення у воді Риби, морські змії, черепахи, китоподібні, майже всі ссавці

3. Наведіть приклади захисної поведінки. 

Більшість гризунів ховаються від хижаків у норах, щілинах тощо; для попередження хижаків морський слон, азіатський лісовий скорпіон, королівська кобра набуває характерних агресивних поз; обороняються зграї ворон; вівцебики тундри Канади при появі полярних вовків стають у кільце, виставляючи свої потужні роги назовні; граки, бачачи силует хижака, не злітають у повітря; тварини утікають, ховаються, маскуються.

4. Для чого тваринам потрібен грумінг? 

Для позбавлення паразитів, підтриманя чистоти тіла, у деяких видів як складова повідомлень.

5. Які функції гри у тварин?

Тренування в полюванні, набування досвіду, вивільнення надлишкової енергії. 

6. Як різні форми поведінки допомагають тваринам пристосовуватись до умов середовища?

Залицяння допомагає знайти партнера для парування, «знаряддя праці» добути поживу, дослідити й зорієнтуватися на певній території, знайти ресурси для задоволення потреб. 

7. Як ви вважаєте, чому кішка витрачає набагато більше часу на вилизування своєї шерсті, ніж собака?

Чому самці тварин, які мешкають у густих лісах, зазвичай привертають увагу самки звуковими сигналами? Погана видимість, а звук добре чути.

8. Користуючись різними джерелами інформації, підготуйте міні-проекти на теми: «Як навчаються пташенята», «Як тварини користуються знаряддями праці».