§ 32. ВИДІЛЕННЯ ТА ЙОГО ЗНАЧЕННЯ ДЛЯ ОРГАНІЗМУ
• У багатьох кільчастих червів органи виділення – нефридії (мають вигляд довгої трубки, розширеної в центральній частині, на верхівці така трубка має лійку з війчастими клітинами). • У ракоподібних, які здебільшого мешкають у водному середовищі, органи виділення - це біля основ вусиків або нижніх щелеп пара зелених залоз (складаються з лійки, оберненої в порожнину тіла, довгого звивистого канальця, який утворює розширення - сечовий міхурець, та видільної пори). • У наземних членистоногих - більшості павукоподібних і комах - органи виділення мальпігієві судини (одним, сліпо замкненим кінцем вони спрямовані в порожнину тіла, іншим - відкриваються в порожнину кишечнику і виводяться назовні у вигляді кристалів, адже в задньому відділі кишечнику таких тварин є залози, за допомогою яких з решток їжі всмоктується вода і деякі корисні речовини, що повертаються в гемолімфу – пристосування економії води). Крім мальпігіевих судин, до видільної системи комах і павукоподібних належить жирове тіло, у клітинах якого накопичуються продукти виділення. • Видільна система молюсків складається з нирок (зазвичай парних), внутрішні кінці яких відкриваються в навколосерцеву сумку і оплетені численними кровоносними судинами, а зовнішні - через сечовід - у мантійну порожнину. • У кісткових риб видільна система представлена парою стрічкоподібних нирок, розташованих з боків тіла (у них кров звільняється від шкідливих продуктів обміну речовин, вода та ще деякі необхідні організму речовини всмоктуються назад у кров, далі кінцеві продукти обміну через трубки - сечоводи - виводяться назовні). Деякі види кісткових риб мають сечовий міхур. • У хрящових риб видільна система представлена нирками, сечоводами, які відкриваються в клоаку. • Видільна система амфібій і рептилій представлена нирками, сечоводами та сечовим міхуром, які відкриваються в клоаку. • У видільній системі птахів немає сечового міхура. Це зменшує масу тіла тварини і є одним з пристосувань до польоту. Сечоводи, що відходять від нирок, відкриваються безпосередньо в клоаку. • Видільна система ссавців складається з парних нирок, сечоводів і непарних сечового міхура і сечівника, який у більшості ссавців (за винятком першозвірів) відкривається самостійним отвором. |
1. Які основні функції видільної системи?
Виведення з організму шкідливих та непотрібних речовин обміну (надлишок води та солей, а також отруйних речовин, що утворилися в організмі або надійшли з їжею) та регулюють хімічний склад рідин тіла організму.
2. Які особливості будови видільної системи кільчастих червів?
У багатьох кільчастих червів органи виділення – нефридії.
3. Які особливості будови видільної системи членистоногих?
У ракоподібних органи виділення – зелені залози, у павукоподібних та комах – мальпігієві судини.
4. Який план будови видільної системи хребетних тварин?
У хребетних тварин видільна система — це парні вторинні нирки (видаляють із крові шкідливі продукти обміну речовин у розчиненому стані, в середині нирки є близько 1 млн. ниркових канальців, які щільно контактують з густою сіткою капілярів і витягують з них розчинені шкідливі речовини), від кожної нирки відходить сечовід (через сечоводи із нирок видаляється сеча — розчинені у воді шкідливі продукти обміну речовин), у багатьох наявний сечовий міхур.
5. Які структури, крім органів виділення, можуть забезпечувати виведення кінцевих продуктів обміну речовин з організму тварин?
У риб кінцеві продукти обміну речовин можуть виводитися через зябра. Через зябра та шкіру деякі кінцеві продукти обміну речовин виводяться з личинок і деяких дорослих особин амфібій. У ссавців кінцеві продукти обміну речовин виводяться з видихуваним повітрям, з потом через потові залози (також забезпечує охолодження тіла), з екскрементами через кишечник.
6. Які ускладнення відбулися у видільній системі безхребетних (І група) і хребетних (II група) тварин.
Для безхребетних: від виділення усіма клітинами у найпростіших до появи органів видільної системи.
У хребетних від первинної нирки до вторинної нирки.
7. Чим можна пояснити те, що в хребетних тварин подібний план будови видільної системи?
Перехід на суходіл зумовив таку еволюцію, мають спільного предка.