Знаємо, розуміємо
1. У чому виявилась недосконалість планетарної моделі атома порівняно із сучасною квантово-механічною? Планетарна модель не давала чітких уявлень про розподіл електронів у атомному просторі, що дістав назву електронної оболонки атома, і їх рух.
Поясніть, якими є сучасні погляди на стан електрона в атомі. Електрон одночасно виявляє властивості і частинки, і хвилі, тобто має двоїсту природу, тому рух електрона в атомі не можна описати певною траєкторією, а лише розглядати деякий об’єм простору, в якому найчастіше перебуває електрон. Тому при визначенні положення електронів в атомі використовують поняття про орбіталь, як частину простору, де перебування електрона найімовірніше.
2. Дайте визначення:
а) атомної орбіталі;
Атомна орбітàль — це геометричний образ, який відповідає об’єму простору навколо ядра, ймовірність перебування електрона в якому є досить високою (дорівнює 90–95 %).
б) електронної хмари;
Електронна хмара — це наочне зображення атомної орбіталі.
в) енергетичного рівня.
Електрони з однаковим чи приблизно однаковим запасом енергії утворюють один енергетичний рівень, або електронний шар.
3. Яку форму електронної хмари мають s- і р-електрони? Форму кулі (сферичну) і форму об'ємної вісімки (гантелеподібну, причому ядро атома міститься у місці звуження гантелі).
4. Однаковим чи різним запасом енергії наділені електрони:
а) одного енергетичного рівня; Однаковим.
б) різних енергетичних рівнів? Різними.
5. Що означає збуджений стан атома? Як його досягають? Збуджений стан атома - це стан атома у якому певні електрони, отримавши додатковий запас енергії, перейшли на вищий рівень.
Застосовуємо.
Вправа 36. Розташуйте елементи за збільшенням кількості енергетичних рівнів в електронній оболонці атома.
А Літій | Б Калій | В Гелій | Г Магній |
Відповідь: В А Г Б
На кількість енергетичних рівнів в електронній оболонці атома вказує номер періоду, в якій розміщений хімічний елемент.
Вправа 37. Установіть відповідність між хімічними елементами та кількістю енергетичних рівнів в електронних оболонках їх атомів.
Елемент | Кількість енергетичних рівнів |
1 Ферум 2 Алюміній 3 Карбон 4 Гідроген |
А 1 Б 2 В 3 Г 4 Д 5 |
Відповідь: 1- Г, 2 - В, 3 - Б, 4 - А.
Кількість енергетичних рівнів співпадає з номером періоду, в якому розміщений хімічний елемент.
Вправа 38. Як ви розумієте вислів: «Електрон так само невичерпний, як і атом»? Електрон нікуди не зникає, він може тільки перейти з одного стану в інший (збуджений).