§21. РОСЛИНА - ЖИВИЙ ОРГАНІЗМ.
Рослини самі створюють органічні речовини з неорганічних (автотрофний тип живлення).
Мінеральне живлення – вбирання води з розчиненими в ній мінеральними речовинами і транспортування її до надземної частини рослини.
Повітряне живлення - фотосинтез - природний процес, завдяки якому на світлі рослини перетворюють неорганічні речовини навколишнього середовища – вуглекислий газ з повітря і воду переважно з ґрунту – в прості органічні, при цьому в навколишнє середовище виділяється кисень (органела клітини здійснення фотосинтезу – хлоропласт). (Свічка горітиме довше під ковпаком рослини, що була на світлі – доказ виділення кисню, під краплями йоду листок такої рослини посиніє – доказ утворення в освітленій частині листка крохмалю).
Дихання - рослина вбирає кисень і виділяє вуглекислий газ, при цьому органічні речовини рослини розкладаються, унаслідок чого вивільняється енергія. Ця енергія насамперед потрібна самим рослинам для забезпечення процесів життєдіяльності в нічні години, коли немає сонячного світла. (Вапнована вода в темному місці з елодеєю стане каламутною – свідчить про виділення вуглекислого газу, який реагує з вапнованою водою).
Унаслідок випаровування води листками посилюється надходження з ґрунту розчину поживних речовин та охолоджується рослина, усі процеси життєдіяльності рослини відбуваються лише за наявності води, зазвичай поглинають багато води, для утворення органічних речовин використовують лише незначну її кількість, основна маса води випаровується (випаровування води - це виділення з рослини водяної пари). Воду випаровують усі частини рослини, а найінтенсивніше - листки. (В щільно закритій колбі із гілочками з листочками через деякий час на стінках колби з'являться краплини води – доказ випаровування).
Виберіть одну правильну відповідь.
1. Зазначте органели клітини рослин, у яких відбувається фотосинтез: а) ядро; б) хлоропласти; в) вакуолі.
2. Укажіть вегетативний орган рослини: а) квітка; б) насінина; в) пагін; г) плід.
3. Визначте, чим процес фотосинтезу відрізняється від дихання: а) кисень поглинається; б) кисень виділяється; в) вуглекислий газ виділяється.
4. Укажіть процес, під час якого рослини виділяють кисень: а) фотосинтез; б) дихання; в) випаровування води.
Дайте відповідь на запитання.
1. Що характерно для рослин?
Рослина - це цілісний організм, якому, як і будь-якій іншій живій істоті, притаманне живлення (повітряне та мінеральне), дихання, обмін речовин, ріст, розвиток і розмноження, їх вивчає наука ботаніка (від грец. ботане - трава, рослина). Організм більшості рослин складається з органів.
2. Про що свідчить тісний взаємозв'язок усіх органів у рослинному організмі?
Організм більшості рослин складається з органів. Орган - це частина організму, яка має певну будову та виконує певні функції, тому організм – це тісний взаємозв’язок усіх органів.
Установіть, які процеси забезпечують вегетативні та генеративні органи рослин.
Корені та пагони (пагін складається зі стебла та розміщених на ньому листків і бруньок) - це вегетативні органи рослини (виконують функції росту, живлення, обміну речовин, виділення продуктів обміну тощо, тобто здійснюють різноманітні процеси життєдіяльності рослини).
Квітка, плід і насінина - генеративні (від латинського слова генеро - народжую, відтворюю) органи квіткових рослин (забезпечують насінне розмноження). Квітка - це вкорочений та видозмінений пагін, у квітці формуються статеві клітини, що забезпечують утворення насіння.