§ 46. СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКІ РОСЛИНИ.

Сільськогосподарські рослини забезпечують людину продуктами харчування, сировиною для різних галузей виробництва, їх використовують у медицині (нині у світі культивують до 1500 видів рослин, в Україні - понад 80). Виходячи з біологічних властивостей та господарського призна­чення продукції, культурні рослини можна поділити на такі групи: зернові, зернобобові, плодово-ягідні, овочеві, олійні, технічні, лікар­ські, декоративні та інші.

До зернобобових відносять квіткові рослини, у яких плід - біб (горох, квасолю, сою, нут, люпин, сочевицю, чину та інші), за площею посівів ці культури переважають усі культурні рослини.

Значний внесок у розвиток наукових основ садівництва зробили такі вчені В.В.Пашкевич, Л.П. Симиренко, В.Л. Симиренко, Л.В. Ритов, І.В. Мічурін, С.Х. Дука, М.Ф. Кащенко та інші. 

Виберіть одну правильну відповідь.

1. Зазначте групу, до якої належать такі рослини, як пшениця, кукурудза, ячмінь, овес, просо, рис: а) плодові культури; б) зернові культури; в) овочеві культури; г) ягідні культури.

2. Оберіть рослину, яка належить до овочевих: а) просо; б) помідори; в) яблуня; г) квасоля.

Дайте відповідь на запитання.

1. Які культурні рослини називають зерновими? Назвіть зернові культури, які вирощують в Україні і в світі на найбільших площах. Поясніть чому.

До зернових культур відносять рослини, у яких плід – зернівка, це головні продуценти зерна, з якого виготовляють продукти харчування та корми для тварин. Головними зерновими культурами в Україні є пшениця, кукурудза, ячмінь, жито, овес. У світі вирощують на великих площах пшеницю, кукурудзу, овес, рис, сорго.

2. Яке значення овочевих культур у харчуванні людини? Назвіть овочеві рос­лини, які вирощують в Україні.

Овочі збагачують наш організм вітамінами, вуглеводами, білками та мінеральними елементами, їх застосовують для лікування різноманітних недуг, також у харчовій промисловос­ті, для виготовлення ліків, у косметиці.

До найпоширеніших в Україні овочевих культур належать капуста білоголовкова (посідає перше місце в овочівництві нашої країни), редис, хрін, морква, буряк, петрушка, селера, цибуля, картопля, помідор, перець та багато інших.

3. Наведіть приклади рослин, які відносять до групи плодово-ягідних. Яка пло­дова культура в Україні вирощується на найбільших площах?

До групи плодових культур нашої країни відносять найпоширеніші яблуня, черешня, слива, вишня, груша.

До групи ягідних культур відносять смородину, малину, аґрус, суниці, полуниці та інші.

Плоди плодово-ягідних культур багаті на цукри, білки, жири, вітаміни, міне­ральні елементи, дубильні й ароматичні речовини, клітковину та ін., є джерелом біологічно активних речовин.

За допомогою додаткових джерел інформації з'ясуйте, які наукові та селек­ційні установи селекціонують сорти плодових і ягідних рослин.

Учені створили багато сортів зернових, овочевих, плодових і ягідних рос­лин, розробили способи розмноження, системи догляду за рослинами. Сорти рос­лин відрізняються біологічними властивостями, строками плодоношення і трива­лістю продуктивного життя.

Провідними укра­їнськими установами, які займаються питаннями садівництва, є Мліївський інститут садівництва ім. Л.П. Симиренка (Черкаська обл.), Інститут садівництва (м. Київ), Інститут зрошувального садівництва (Запорізька обл.), Інститут виноградарства і виноробства ім. В.Є. Таїрова (Одеська обл.) та ін.

Поміркуйте. Чому знижується урожай жита в разі вітряної погоди під час його цвітіння?

Жито запилюється вітром, але при вітряній погоді жито вилягає і багато квіток не запилюється.

Чому в теплицях при вирощуванні деяких овочів тримають джмелів?

Джмелів тримають у теплицях, де рослини (наприклад, помідори, перець, баклажани) запилюються джмелями (вони менш агресивні, ніж бджоли, менш вибагливі, створюють вібрацію для розлітання пилку, не залишають територію теплиці).

    

   

  • Igor
    клас wink wink бомба мне 12 поставила училка по биологии сенкю
    30 березня 2015 19:51
  • Денис Цюрупій
    Вау! Меня похвалили и за годовую оценку поставили 11
    22 березня 2017 18:16