§ 54. ШАПИНКОВІ ГРИБИ.

Шапинкові гриби поширені усюди : у лісах, парках, садах, на луках, трапляються на всіх континентах, окрім Антарктиди. За характером живлення шапин­кові гриби належать до сапротрофів (наприклад, печериці) та до симбіо­тичних організмів (маслюк звичай­ний, підосичник, підберезник й багато інших).

Виберіть одну правильну відповідь.

1. Назвіть гриб, який належить до пластинчастих: а) білий гриб; б) опеньок; в) маслюк; г) підберезник.

2. Зазначте функцію, яку здійснює плодове тіло шапинкових грибів: а) живлен­ня; б) спороутворення; в) фотосинтез; г) утворення плодів.

Дайте відповідь на запитання.

1. Що таке плодове тіло шапинкових грибів? Із чого воно складається?

Грибниця шапинкових грибів утворює пло­дові тіла, які складаються з ніжки (за формою ніжка може нагадувати діжку, подушку, булаву, циліндр, вере­тено, усередині може мати порожнину) та шапинки (форма шапинки може бути кулеподібною, овальною, дзвоноподібною, конусо­подібною, пласкою, розмір від 15-20 мм до 50 см у діаметрі, забарвлена в коричневий, червоний, зеленкуватий та інші кольори, їхня функція – утворення спор, якому передує статевий процес).

2. Що собою становить грибниця шапинкових грибів?

Грибниця розташована в ґрунті і утво­рює величезну поверхню (вбирає необхідні поживні речовини). Для її росту потрібні певні умови: підвищена температура +12...+22 °С, достатня вологість, наявність у ґрунті органічних речовин, переважно безві­тряна погода).

Грибниця багатьох видів шапинкових грибів росте по колу в усіх напрямках, подібно до променів сонця, на краях якої формуються пло­дові.

3. Чому одні шапинкові гриби називають пластинчастими, інші - трубчастими?

У нижній части­ні шапинки утворюються спори (для розмноження та  поширення).

Залежно від будови нижньої частини шапинки гриби поділяють на пластинчасті (утворена плас­тинками, які розходяться від верхівки ніжки до краю шапинки; сироїжки, опеньки, мухомори, бліда поганка) й трубчасті (нижня частина шапинки складається зі щільно розташованих трубочок; білий гриб, підберезник, маслюк звичайний.

   

4. Як розмножуються шапинкові гриби?

Розмножуються шапинкові гриби статевим способом за допомогою спор або вегетативно ділянками грибниці. Призначення плодових тіл - утворення спор, якому передує стате­вий процес (під час розвитку плодового тіла фор­мується покривало - це шкірясте спле­тення гіфів може вкривати все плодове тіло або роз­вивається між нижньою частиною шапинки та краєм ніжки, у міру росту плодового тіла покривало розривається, що забезпечує висипання спор, залишки можуть залишатись у вигляді кільця на ніжці).

  

Поміркуйте. Як поширення шапинкових грибів може залежати від поширен­ня тих чи інших видів рослин?

Часто розповсюдження виду грибів обмежується поширенням тих видів рослин, з якими вони утворюють мікоризу (в Україні поширена лисичка звичайна у хвойних і мішаних лісах, маслюк звичайний надає перевагу піщаним ґрунтам хвойних лісів із соснами, опеньок лучний та печериця звичайна зростають на відкритих місцях: луках, пасовищах, лісових галявинах).

        

   

  • Ваня
    Дуже дякую,
    7 травня 2020 14:46