§ 56. ГРИБИ-ПАРАЗИТИ.

Приблизно третина видів грибів здатна паразитувати на інших організмах. Обов'язкові паразити не можуть існувати поза організмом хазяїна (фітофтора картопляна), необов'язкові паразити лише частину свого життя поводяться як паразити (трутовики).

Трутовик справжній оселяється на листяних деревах: березі, дубі, буку, вільсі тощо (плодові тіла мають копитоподібну форму й можуть сягати завширшки до 40 см, а заввишки - до 20 см, забарвлення від світло-сірого до темно-сірого, м'якуш досить щільний, має річні концентричні кільця; в ньому були виявлені речовини із протипухлинними властивостями).

Трутовик сірчано-жовтий найчастіше пара­зитує на широколистих деревах: дубі, тополі, вербі, рідше - на хвойних (плодові тіла однорічні, не дерев'яніють, а мають м'ясистий м'якуш, молоді плодові тіла цього виду їстівні)

Губка березова паразитує на березі.

Лентин або чорний гриб трапляється на стовбу­рах берези, тополі та інших листяних порід, а також на пеньках (батьківщиною вважають Китай та Японію, там його штучно вирощують майже 2000 років і використовують у традиційній кухні цих країн, має унікальні лікарські властивості як стимулю­ючий засіб, що підвищує захисні властивості організму та поліпшує обмін речовин організму людини.

Виберіть одну правильну відповідь.

1. Укажіть гриби, які можуть паразитувати на деревних рослинах: а) трутовики; б) ріжки; в) сажка; г) мукор.

2. Укажіть організми, у яких можуть паразитувати гриби: а) тільки рослини; б) тільки людина; в) тільки тварини; г) і рослини, і людина, і тварини.

Дайте відповідь на запитання.

1. Які гриби паразитують у рослин?

До небезпечних грибів-паразитів культурних рослин належать пухирчаста сажка кукурудзи (в ура­жених органах рослини утворюють­ся дрібні темні спори, вони набувають вигляду ніби обгорілих)  й летюча сажка пшениці (вражає при цвітінні: спора потрапляє на приймочку квітки та проростає до зародкового мішка, утворюється заражене насіння), ріжки (зернівки злаків перетворюються на чорні «ріжки» - щільні переплетення гіфів, при потраплянні з борошном у їжу можуть спричинити важке отруєння), борошнисторосяні гриби (їхня білувата грибниця нагадує розсипане борошно, згодом темнішає, гіфи проникають у шкірку рослини й забез­печують живлення паразита, в уражених рос­лин уповільнюється ріст та плоди осипають­ся недозрілими, призводять до втрати понад 30 % врожаю злаків, грибниця борошнисторосяних грибів зимує на вражених рослинах), фітофтора, на деревах паразитують трутовики та багато інших

2. Які гриби називають трутовиками? Чим вони небезпечні для паркового та лісового господарств?

У старих або дуже загущених лісах на дере­вах оселяється багато грибів, яких зазвичай називають трутови­ками (у плодових тіл трутовиків, як правило, немає чіт­кого поділу на ніжку та шапинку, вони не загнивають, міцелій трутовиків поширюється в стовбурі по провідній системі рослини).

Трутовик небезпечний для паркового чи лісового господарства, хоча зазвичай уражає ослаблені дерева (розклада­ючи деревину рослини, трутовик із часом спричиняє її загибель, коли рослина-хазяїн гине, трутовик живиться вже відмерлою деревиною як сапротроф), проте стовбури загиблих дерев, на яких є плодові тіла трутовиків, потрібно спалювати, щоб запобігти зараженню нових рослин.

3. Якої шкоди здоров'ю людини можуть завдавати паразитичні гриби?

Захворювання людини, спричинені паразитичними грибами, нази­вають мікозами. Паразитичні цвілеві та дріжджові гриби спричиняють захворювання шкіри стригучий лишай, дріжджоподібні гриби роду Кандида вражають нігті, слизові оболонки рота та інших органів, захворювання людини можуть викликати цвілеві гриби - аспергіл чи мукор.

4. Яких заходів треба запроваджувати, щоб уникнути зараження паразитични­ми грибами?

Щоб уникнути зараження паразитичними грибами, потрібно неухильно отримуватися правил особистої гігієни: слідкувати за чистотою шкіри, не користуватись особистими речами інших людей і не давати користу­ватися своїми речами іншим людям, відвідуючи пляжі, басейни, лаз­ні чи сауни, використовувати спеціальне мило, яке має протигрибкову дію, обов'язково взувати гумові тапочки на ноги. У разі зараження слід негайно звернутися до лікаря-дерматолога.

Користуючись різними джерелами інформації, дослідіть ураження грибами-паразитами рослин: картоплі, помідорів, пшениці. Результати дослідження оформіть у вигляді комп'ютерної презентації.

Поміркуйте. Що спільного та відмінного між взаємовигідним співжиттям двох різних організмів та паразитизмом?

Спільним є те, що зачіпають різні організми: рослини, гриби, бактерії, тварини, людей, співживе більше одного організму. 

Відмінною є вплив один на одного (взаємовигідне співжиття приносить користь обом, паразитизм приносить шкоду хазяїну), роль (паразит не може існувати без хазяїна).