Сторінка 29. Внутрішня будова листка у зв’язку з його функціями. Лабораторна робота.
Мета: ознайомитись із мікроскопічною будовою листка; пояснити особливості будови покривної, основної (асиміляційної) тканини взаємозв’язку з функціями листка.
Обладнання і матеріали: мікроскоп, мікропрепарати: «Листок камелії», «Епідерма герані», підручник.
Хід роботи:
1. Розгляньте мікропрепарати «Епідерма герані» за допомогою мікроскопа і знайдіть безбарвні клітини епідерми та продих, що складається з зелених замикаючих клітин та щілин.
2. Порівняйте об’єкт, який ви вивчаєте за допомогою мікроскопа, з малюнком і підпишіть, якими цифрами позначені клітини епідерми, продихова щілина та замикаючі клітини.
3. Розгляньте мікропрепарат «Листок камелії». Знайдіть верхню та нижню епідерми, продих, стовпчасту та губчасту тканини, міжклітинники, судини та ситоподібні трубки.
4. Порівняйте мікропрепарат з малюнком і підпишіть, якими цифрами позначені всі вищезазначені структури листка. Асиміляційні клітини зафарбуйте їхнім природним кольором. Під малюнком впишіть назву рослини, листок якої ви розглядали.
5. У висновку дайте відповіді на запитання:
1) Яка особливість будови покривної тканини листка? Складається з безбарвних клітин верхньої та нижньої епідерми та клітин, що містять хлоропласти, продихів, що можуть змінювати свою форму.
2) Клітини яких тканин мають хлоропласти? Стовпчасті та губчасті клітини фотосинтезуючої основної тканини, замикаючі клітини покривної тканини.
3) Який процес відбувається в клітинах цих тканин? Фотосинтез.
4) Яка тканина має міжклітинники? Між овальними губчастими клітинами основної тканини є великі міжклітинники.
5) Яку функцію забезпечує губчаста клітина? Повітряне живлення, запасання поживних речовин.