Стор.92. УЗАГАЛЬНЕННЯ, запитання до узагальнення з теми «ПОКРИТОНАСІННІ»

І РІВЕНЬ

1.Назвіть одиниці класифікації рослин.

Вид, рід, родина, порядок, клас, відділ, царство.

2.Назвіть види класу Дводольні, що потребують охорони.

Пасльонові - скополія карніолійська, беладонна звичайна.

Вовчкові - шолудивник високий, шолудивник Едера, шолудивник лісовий.

Айстрові -айстра альпійська, едельвейс, шовкова косиця, будяк пагорбовий, волошка білоперлинна.

Барвінкові - кендир венеційський (кендир сарматський, кендир кримський, кендир Русанова)

Барбарисові - оставник одеський.

Березові - береза дніпровська, береза Клокова, береза низька, береза темна.

Дзвоникові - дзвінка кримська (аденофора кримська), дзвоники карпатські, дзвоники Кладни

Капустяні - бурачок голоніжковий, бурачок савранський, вайда прибережна, дворядник крейдовий, жеруха ніжна, жовтушник український, Катран морський, левкой запашний, редька приморська, шильник водяний

Гвоздичні - гвоздика бесарабська,  Гвоздика бузька, гвоздика гарна, лещиця дністровська, смілка зеленоквіткова.

Льонові - льон бесарабський,  льон Палласів.

Маслинові - бузок угорський, ясен білоцвітий.

Макові - мачок жовтий.

Гречкові - кисличник двостовпчиковий, кучерявка відігнута, кучерявка кущова.

Первоцвітнівовна гірська пухнаста (кортуза маттіолі пухнаста), первоцвіт борошнистий, первоцвіт дрібний, цикламен коський (цикламен Кузнецова).

Жовтецеві - анемона нарцисоквіткова, Водяний жовтець плаваючий, горицвіт весняний, Жовтець татранський, орлики чорніючі, сон великий, сон лучний.

Розові - горобина берека, вишня Клокова, шипшина донецька.

Вербові - верба альпійська, верба трав'яна, верба туполиста, верба чорнична.

Липові - липа пухнастостовпчикова.

Фіалкові - фіалка біла, фіалка Джоя,  фіалка кримська (скельна).

3.Назвіть види класу Однодольні, що потребують охорони.

Лілійні - еритроній собачий зуб, лілійка пізня, лілія лісова, рябчик гірський, тюльпан двоквітковий,  тюльпан змієлистий.

Півникові - косарики болотні, півники борові, півники рогаті, шафран вузьколистий, шафран гарний, шафран сітчастий.

Гіацинтові - гадюча цибулька гроноподібна, гіацинтик Палласів, рястка відігнута, рястка гірська.

Осокові - осока біла, осока блискуча, осока двоколірна, ситняг гостролусковий, ситняг багатостебловий.

Цибулеві - цибуля білувата, цибуля ведмежа (черемша), цибуля коса, цибуля лінійна, цибуля савранська.

Тонконогові - зеленоплідниця фіолетова,  золотобородник цикадовий, ковила відмінна, ковила відокремлена, ковила волосиста, ковила вузьколиста.

Пізньоцвітові - брандушка різнобарвна (пізньоцвіт різнобарвний), пізньоцвіт анкарський,  пізньоцвіт осінній, пізньоцвіт тіньовий.

Рогозові - рогіз малий

 

2 РІВЕНЬ

1.Визначте ознаки, за якими Покритонасінні поділяють на класи.

Кількість сім'ядолей у зародку насіння, тип кореневої системи, жилкування листків, внутрішня будова стебла, життєва форма, число частин квіток.

2.Назвіть 4-5 родин класу Дводольні і охарактеризуйте значення представників цих родин у житті людини.

  Капустяні (або Хрестоцвіті) людина вирощує як овочі (капусту, редис, хрін), олійні (ріпак, гірчицю, рижій) або декоративні (левкой) культури; застосовують у медичній практиці (гірчицю, хрін, редьку, капусту, рижій), у Китаї грицики вирощують як овочеву культуру, у медицині грицики слугують сильним кровоспинним засобом.

  Розові – значна кількість плодово-ягідних культур (яблуня, груша, слива, айва, персик, вишня, черешня, малина, ожина, суниці); лікарські рослини (шипшина, глід, терен, мигдаль), декоративні рослини (троянди). 

  Бобові (або Метеликові) є цінними кормовими та медоносними культурами (конюшина, люцерна, горошок, кормові боби), олійними культурами (арахіс, соя), зернобобовими культурами (горох, соя, квасоля, боби, сочевиця, арахіс); бобові рослини збагачують ґрунт сполуками Нітрогену, тому їх застосовують у сівозмінах як попередники інших важливих культурних рослин; їх приорюють і використовують як зелене добриво; серед них багато лікарських рослин (буркун, солодка гола); використовують медоноси у косметиці (біла акація, гледичія, люцерна); акацію висаджують біля доріг, у парках, лісосмугах, ярах для закріплення схилів.

  Пасльонові - відомі овочеві культури (картопля, помідори, солодкий перець, баклажани); використовують у медицині (беладона, скополія, дурман, блекота); вирощують для виготовлення цигарок (тютюн справжній і махорка), розводять як декоративні рослини (деякі види тютюну, перцю, петунію, фізаліс).  

  Айстрові (або Складноцвіті) людина вирощує для вживання в їжу (топінамбур), для вироблення олії (соняшник) та її похідних технічних (фарби, лаки, мило, лінолеум, водонепроникні тканини) та медичних (приготування цілющих мазей, пластирів); виготовлення напоїв, що за смаком нагадують каву (цикорій); попіл із спалених стебел та кошиків соняшника використовують для виготовлення пластмас, міцного скла, кришталю і як калійне добриво; є декоративними рослинами (хризантеми, айстри, ромашки, жоржини, гербери, стокротки), лікарськими рослинами (ромашка лікарська, пижмо, деревій, кульбаба, полин, череда, тмин, нагідки, ехінацея, чорнобривці).

 

Коротка відповідь. Серед капустяних є овочеві, олійні та декоративні культури, багато видів застосовують як лікарські рослини. Серед розових відомо багато культурних рослин: плодово-ягідних, декоративних та лікарських. Бобові вживають у їжу, використовують як корм для тварин та у різних галузях промисловості, відомі як лікарські рослини. Серед пасльонових є овочеві культури, лікарські та декоративні рослини. Серед складноцвітих відомі харчові, кормові, олійні, декоративні та лікарські рослини, а також бур'яни.

2.Назвіть дві родини класу Однодольні і схарактеризуйте значення представників цих родин у житті людини.

  Лілійні – декоративні (гіацинт, тюльпан, лілія) та лікарські (конвалія, пізньоцвіт) рослини.

  Цибулеві людина вживає в їжу, а також застосовує як прянощі, спеції, для профілактики і лікування застудних та інших захворювань (часник, цибуля).

  Злакові - різноманітні зернові культури (наприклад, пшениця, жито, ячмінь, овес, рис, кукурудза); виготовляють олію (кукурудза); висівають на газонах як декоративні рослини, а також у ярах і балках для закріплення пісків, запобігання зсувам ґрунту.

Коротка відповідь. Багато видів лілійних відомі як цінні декоративні рослини, а цибулю та часник виро¬щують як овочеві культури. Серед представників обох родин відомо багато лікарських рослин. Багато видів злаків людина вирощує як зернові, кормові, технічні та декоративні рослини.

 

3.РІВЕНЬ

1.Назвіть і схарактеризуйте класи відділу Покритонасінні.

 Однодольні - наявність одної сім'ядолі (видозмінених зародкових листків) у зародку; притаманна мичкувата коренева система (головний корінь у них відмирає рано, коренева система формується з додаткових коренів); бічної твірної тканини в корені та стеблі немає (здатність до потовщення цих органів обмежена); листки прості; листки зазвичай мають паралельне або дугове жилкування.

 

 Дводольні – наявність двох сім'ядоль (видозмінених зародкових листків) у зародку; дводольних зазвичай розвинена стрижнева коренева система; в їхньому стеблі та корені може бути наявний камбій (забезпечує потовщення цих органів); листки дводольних рослин бувають як прості, так і складні; листки мають зазвичай сітчасте жилкування.

 

2.Визначте ознаки подібності і відмінності рослин двох родин класу Дводольні.

3.Визначте ознаки подібності і відмінності рослин двох родин класу Однодольні.

 

4.РІВЕНЬ

1.Визначте ознаки подібності в будові рослин різних класів. На що вказують ці ознаки?

2.На що вказують ознаки подібності між рослинами різних родин класу Дводольні?

3.На що вказують ознаки подібності між рослинами різних родин класу Однодольні?

  

  • Тетяна
    Чого немає відповідей?
    5 березня 2015 19:15
  • юлія
    де відповіді?
    16 березня 2015 20:03