Сторінка 48. УЗАГАЛЬНЕННЯ. Запитання до узагальнення з теми «РОЗМНОЖЕННЯ ТА РОЗВИТОК РОСЛИН».

! РІВЕНЬ

1. Дайте визначення квітки. Квітка - це вкорочений видозмінений пагін з обмеженим ростом, що служить для утворення спор, а згодом -  гамет для статевого процесу, після якого формуються насінина та плід.

2. Дайте визначення запилення і запліднення. Запилення – процес перенесення пилкових зерен до насінних зачатків. Запліднення – злиття чоловічої та жіночої статевих клітин з утворенням зиготи.

3. Дайте визначення плода. Назвіть способи поширення плодів і насіння. Плід – репродуктивний орган, видозмінена в процесі запліднення квітка. Способи поширення плодів та насіння: самопоширення, вітром, тваринами, водою, птахами, людиною.

 

2.РІВЕНЬ.

1. Схарактеризуйте будову квітки (частини та їх функції).

2. Схарактеризуйте процес запліднення у покритонасінних рослин.

3. Схарактеризуйте будову плода (на прикладі кістянки або ягоди).

 

3.РІВЕНЬ.

1. Порівняйте одностатеві та двостатеві квітки, однодомні та дводомні рослини. Дводомні рослини зустрічаються рідко. Назвіть можливі причини цього.

2. Порівняйте вітрозапильні і комахозапильні квітки. У вітрозапильних квітках забарвлення віночка неяскраве, нема аромату, нема нектарників, тичинкові нитки довгі, багато сухого, неклейкого пилка, а у комахозапильних квіток забарвлення віночка яскраве, квітки ароматні, є нектарники, тичинкові нитки короткі, пилка утворюється менше, але він значно клейкий.

3. Порівняйте особливості будови різних типів плодів. Наведіть приклади рослин, що мають певний тип плода.

 

4.РІВЕНЬ.

1. Доведіть, що квітка є органом розмноження.

2. Поясніть біологічне значення подвійного запліднення у покритонасінних рослин.

3. Поясніть, чому на деревах не буває чіпких плодів, а у травянистих рослин майже не буває плодів крилаток? Чому плоди багатьох кущів (шипшини, горобини, бузини) мають яскраве забарвлення?