Сторінка 13. Будова клітини рослин.  Лабораторна робота.

Мета: навчитися самостійно виготовляти мікропрепарат; ознайомитись з будовою клітини за допомогою світлового мікроскопа.

Обладнання і матеріали: мікроскоп, препарувальний набір, предметне та накривне скельця, розчин йоду, піпетка, фільтрувальний папір, вода, луска цибулини цибулі
(соковита), підручник.

Хід роботи:

1. На малюнку в підручнику розгляньте послідовність приготування тимчасового мікропрепарату.

2. Піпеткою нанесіть 1-2 краплі води на предметне скло.

3. За допомогою препарувальної голки обережно  зніміть шматок прозорої епідерми з внутрішньої поверхні луски цибулі. Покладіть його у краплю води й розправте кінчиком голки.

4. Зафарбуйте мікропрепарат розчином йоду. Для цього нанесіть на предметне скло поруч з об’єктом краплю розчину йоду. Фільтрувальним папером з іншого боку відтягніть зайвий розчин.

5. Накрийте епідерму покривним скельцем.

6. Розгляньте виготовлений мікропрепарат за допомогою мікроскопа, визначивши ступінь збільшення.

7. Замалюйте 7-8 клітин епідерми луски цибулі. Користуючись підручником, позначте цифрами оболонку, цитоплазму, ядро, вакуолю.

 

8. У висновку впишіть назви органел та структур клітини, функції яких зазначено. Дайте відповіді на запитання: «Чи у всіх клітинах ядро розташоване в центрі?Чому?»

ВИСНОВОК

Під мікроскопом добре видно оболонку , що захищає вміст клітин від дії несприятливих умов існування і забезпечує зв'язок клітини із зовнішнім середовищем.

При забарвленні більш темним кольором вирізняється ядро, яке є носієм спадкової інформації.

Весь об’єм клітини заповнений напіврідким вмістом – цитоплазмою, де розміщуються органели.

Клітинний сік знаходиться у вакуолях.

Збільшення мого мікроскопа дорівнює 7●8 = 56 разів (щоб визначити збільшення свого мікроскопа дивись цифри на корпусі окуляра і об'єктиві)

Ядро розташоване на периферії клітини, відтиснуте вакуолею до стінки.

Ядро не у всіх клітинах розташоване в центрі.