Інші завдання дивись тут...

ХАРЧУВАННЯ – джерело надходження до організму органічних та неорганічних речовин, потрібним для утворення власних речовин нашого організму, неодмінна умова життя організму.

Компоненти харчування – поживні речовини (білки, вуглеводи, жири), вода, мінеральні солі та вітаміни.

Збалансоване, або раціональне, харчування - це харчування, за якого в організм із харчовими продуктами надходять усі поживні речовини, вітаміни й мінеральні солі в кількості, необхідній для нормальної життєдіяльності. 

Принцип раціонального харчування – дотримання енергетичного балансу організму (кількість енергії, яка надходить до організму з їжею, має відповідати енергетичним витратам організму).

 

Значення харчування для організму:

• з білками, жирами й вуглеводами їжі ми отримуємо будівельні матеріали для створення нових клітин і міжклітинних структур (пластична складова  метаболізму);

• за рахунок енергії, що акумульована в хімічних зв'язках вуглеводів, жирів і білків, поповнюються енергетичні ресурси організму (енергетична складова метаболізму).

 

Добова потреба в білках, жирах і вуглеводах (у грамах).

Потреба людини в поживних речовинах визначається її масою, віком і рівнем рухової активності.

Вік (роки) Білки Жири Вуглеводи
загальна кількість з них тваринні білки
12-14 90-110 64 90-100 350-380
15-17 100-120 68 90-110 420-450
Юнак 113 60 106 450
Дівчина 100 50 90 393
Доросла  80-100 50 80-100 350-400

 

Доросла людина має споживати білки, жири та вуглеводи у співвідношенні 1:1:4.

 

Харчування та обмін речовин:

• До організму надходять білки, жири, вуглеводи, вода, мінеральні речовини, кисень.

• З організму виводяться: продукти обміну, вода, вуглекислий газ, тепло.

 

Їжа - все, що людина споживає для підтримання життєдіяльності організму.

Складові їжі розділяють на: 

• поживні (білки, жири, вуглеводи, вітаміни й мінеральні речовини);

• баластні (клітковина, яка не бере участі в процесах обміну, проте сприяє просуванню їжі в травному тракті) речовини. 

 

ХАРЧОВІ ПРОДУКТИ.

Харчові продукти – це об'єкти тваринного та рослинного походження, які використовують в їжу в натуральному чи переробленому вигляді як джерело енергії і будівельний матеріал.

Продукти харчування відрізняються за вмістом поживних речовин, необхідних організму, вітамінів, мінеральних речовин, клітковини.

 

ХАРЧОВІ ДОБАВКИ.

Харчові добавки – це речовини, які додають у продукти з технологічних міркувань, щоб подовжити термін їхньої придатності, змінити колір (барвники), надати певних смакових якостей тощо (консерванти, емульгатори,  стабілізатори).

Консерванти застосовують з метою довготривалого зберігання продуктів харчування, у певних дозах вони шкідливі для організму. 

Емульгатори додають до продуктів харчування для збереження їхньої консистенції (найпоширенішими є коди: Е400, Е559). 

Стабілізатори (пектини, камеді) - це желеподібні речовини, їх додають з метою згущення консистенції продуктів (коди в діапазоні Е407 - Е449).

 

Кулінарна обробка їжі:

• м'ясо, рибу, крупи, більшість овочів перед уживанням піддають термічній обробці  для перетворення на страви, які засвоюються організмом людини краще за сирі продукти (наприклад, крохмаль у сирому вигляді лише частково перетравлюється в кишечнику, а після обробки легко розщеплюється ферментами слини в ротовій порожнині);

• потрібно вживати й сирі овочі та фрукти, оскільки їхня клітковина підсилює скорочення кишечнику, містять багато вітамінів, які під час термічної обробки частково або повністю руйнуються;

• для того, щоб м'ясо було м'якшим і швидше готувалось, його перед приготуванням рекомендують покласти на декілька годин у маринад, наприклад з оцтом, який діє подібно до хлоридної кислоти шлункового соку (маринування м'яса здатне не лише підвищити смак їжі, а й полегшити її перетравлювання).

Інші завдання дивись тут...