Інші завдання дивись тут...

ГЛОТКА є частиною травної та дихальної систем., там перетинаються дихальні й травні шляхи: гортань (дихальне горло) і розташований за нею стравохід. 

Зовнішня будова глотки.

Ротоглотка – частина глотки, де ротова порожнина сполучається з глоткою. 

М'язи глотки вище грудки скорочуються, і починається рух харчової грудки до стравоходу.

Носоглотка – частина глотки, де носова порожнина сполучається з глоткою. 

У стінці носоглотки розташовані скупчення лімфоїдної тканини – мигдалики, які слугують захисним бар'єром дихальних шляхів в імунній системі: захищають організм від бактерій і вірусів, вдихуваних разом із повітрям.

 

Внутрішня будова глотки.

Задня стінка глотки відділена від передньої поверхні хребта прошарком пухкої сполучної тканини, завдяки чому глотка рухлива.

Вкрита слизовим та війчастим епітелієм: рухи війок залозистого епітелію зі слиною й слизом виділяються частинки пилу й бактерії, що потрапили в порожнину глотки. Якщо подразнюється слизова оболонка глотки, виникають кашель і блювання. 

 

ФУНКЦІЇ ГЛОТКИ.

Функція глотки як частини травної системи - ковтання харчової грудки.

КОВТАННЯ – це сукупність рухів м'язів ротової порожнини, глотки і стравоходу, які забезпечують переміщення харчової грудки в стравохід (безумовнорефлекторний акт).

Процеси під час ковтання:

а) харчова грудка досягає кінця язика;

б) стискаються губи та щелепи;

в) м'яке піднебіння піднімається й закриває носоглотку; 

г) згинається надгортанний хрящ і надгортанник опускається й закриває вхід до гортані; 

д) дихання рефлекторно припиняється; 

е) м'язи глотки й стравоходу послідовно скорочуються, проштовхуючи грудочки в стравохід.

Регуляція нервовою системою безумовного рефлексу ковтання

• У тканинах кореня язика містяться закінчення рецепторних нейронів, які розпізнають на дотик грудку, що досягла кінця язика. 

• Виникають нервові імпульси, вони прямують по нейронах у головний мозок до центру ковтання. Центр ковтання пов'язаний з центром дихання, сигнал передається і в центр дихання. Саме тому, якщо одночасно їсти й розмовляти, взаємодія між ковтальним і дихальним центрами порушується і можна поперхнутися.

• Від центру ковтання по відцентрових нейронах передаються команди до ковтальних м'язів язика, глотки, верхньої частини стравоходу, від центру дихання по відцентрових нейронах передаються команди до органів дихання для рефлекторного припинення дихальних рухів. 

 

Функція глотки як частина дихальної системи - повітроносна,  захисна та участь в утворенні звуку. 

 

Інші завдання дивись тут...