Інші завдання дивись тут...

ЛЕГЕНІ — парні органи, які займають майже весь об'єм грудної порожнини, їх утворює бронхіальне дерево з альвеолами. 

Будова легень.

• Права легеня більша за ліву, тому що ліва легеня має заглиблення - так звану серцеву виїмку. Права легеня складається із трьох часток, ліва — із двох. 

• Кожна легеня має конусоподібну форму: звужену верхівку та розширену основу, що прилягає до діафрагми.

• На внутрішній (оберненій до серця) поверхні легені розміщені ворота легенів, через які входять бронхи, легенева  артерія та нерви, а виходять дві легеневі вени й лімфатичні судини.

• Ззовні легені вкриті щільною гладкою оболонкою зі сполучної тканини — плеврою, яка складається з двох листків (внутрішній, або легеневий листок зростається з повітроносною частиною, а зовнішній, або пристінковий — зі стінками грудної порожнини). 

• Між листками знаходиться вузька щілина - плевральна порожнина, яка містить   1 – 2 мл плевральної рідини (гладка слизька поверхня зменшує тертя легенів об стінки грудної клітки під час дихальних рухів) та тиском на 6 – 9 мм рт ст нижчим від атмосферного тиску. 

У порожнині плеври в нормі ніколи немає повітря, а тиск дещо нижчий за атмосферний, що сприяє дихальним рухам. Завдяки відсутності повітря  легені можуть розширюватися при вдиху.

 

Бронхіоли закінчуються альвеолярними мішечками, стінки яких утворені легеневими пухирцями, або альвеолами, діаметр яких 0,2 – 0,3 мм. 

У легенях дорослої людини міститься близько 300 – 500 млн альвеол, площа їх поверхні становить 100 – 150 м2, тобто вона в 50 – 75 разів більша, ніж площа всієї поверхні тіла людини, що забезпечує дуже швидкий газообмін в легенях.

Усього 1 с перебуває кров у капілярах легенів, і за цей час вуглекислий газ із крові переміщується в повітряний простір альвеоли і видаляється з легенів назовні під час видиху, а кисень із альвеоли — у кров і в складі крові прямує до всіх клітин організму.

 

Альвеоли утворюють дихальну (газообмінну) частину легень, а бронхіоли — повітроносну.

 

Будова альвеол.

• Стінки альвеол утворені одношаровим плоским епітелієм й тонким шаром еластичних волокон, які дають змогу альвеолі розтягуватися під час вдиху іі зменшуватися в об'ємі під час видиху. 

• Стінки альвеол обплетені густою сіткою кровоносних капілярів малого кола кровообігу, де відбувається газообмін.

• Внутрішня поверхня альвеол вкрита плівкою з особливих речовин, що полегшують дифузію газів, перешкоджають їх злипанню та захищають від мікроорганізмів.

• Порожнина альвеол заповнена повітрям.

Загальна поверхня всіх легеневих пухирців (альвеол) перевищує 100 м2, тобто приблизно в 50 разів більша за поверхню шкіри людини, тому кров швидко вбирає крізь їхні стінки кисень і віддає вуглекислий газ.

 

Обмін газів у альвеолах.

Артеріальна кров – кров, насичена киснем, а венозна кров – кров, насичена вуглекислим газом і бідна на кисень.

З легенями пов'язані судини малого кола кровообігу.

Артерія – судина, що йде до органа, вена – судина, що йде від органа.

Легенева артерія – судина з венозною кров'ю, що йде до легені по малому колу кровообігу.

До легенів капілярами малого кола кровообігу надходить із розгалужень легеневої артерії венозна кров. Через тонку альвеолярно-капілярну мембрану вуглекислий газ потрапляє до альвеол шляхом дифузії, а під час видиху виводиться з організму. Водночас кисень із повітря альвеол дифундує в кров, перетворюючи її на артеріальну, яка відтікає з альвеол капілярами легеневою веною в ліве передсердя.

Інші завдання дивись тут...