ТКАНИННА (МІЖКЛІТИННА) РІДИНА – рідина, яка омиває всі клітини організму, через це проміжне середовище здійснюється обмін речовин (вода, мінеральні солі, органічні речовини, гази тощо) між кров'ю та клітинами інших тканин.
За добу утворюється близько 20 л тканинної рідини.
Об'єм тканинної рідини в організмі дорослої людини становить приблизно 12 л.
Утворення тканинної рідини:
• крізь найдрібніші кровоносні судини (капіляри), стінки яких складаються лише з одного шару клітин, за рахунок тиску та шляхом дифузії у міжклітинний простір потрапляє плазма крові (стінки капілярів не пропускають еритроцити і тромбоцити), утворюючи тканинна рідину, що омиває кожну клітину;
• із крові до тканинної рідини надходять кисень, мінеральні солі, біологічно активні та поживні речовини.
Склад тканинної рідини.
Утворюється з плазми (рідкої частини крові), що відфільтровується через стінки кровоносних капілярів.
Постійно із клітин надходять кінцеві продукти обміну речовин, її склад постійно змінюється.
В разі якихось негативних процесів (наприклад, запалення) лейкоцити з крові можуть виходити у тканини й потрапляти в тканинну рідину.
Рух речовин тканинною рідиною:
• Кисень і поживні речовини з артеріальних капілярів надходять спочатку в тканинну рідину, а вже з неї — у клітини.
• Вуглекислий газ, вода й інші продукти обміну, що утворюються в клітинах, виділяються спочатку в тканинну рідину, а потім надходять у венозні капіляри, де відбувається всмоктування (абсорбція) 90% тканинної рідини.
• 10 % тканинної рідини всмоктується в лімфатичні капіляри — утворюється лімфа, яка повільно тече по лімфатичних судинах і надходить у кровоносну систему.