Інші завдання дивись тут...

УТВОРЕННЯ СЕЧІ (ДІУРЕЗ) – це безперервний процес, що складається з двох етапів: у капсулі нефрону утворюється первинна сеча, а в його канальцях - вторинна.

 

УТВОРЕННЯ ПЕРВИННОЇ СЕЧІ у капсулі нефрону. 

Ниркова артерія у воротах нирки розгалужується на велику кількість дрібних артеріол, кожна з яких заходить у свою капсулу і розгалуджується на клубок капілярів (20-25 капілярів). 

Артеріола, що входить до капсули нефрона називається приносною артеріолою, а та, що виходить – виносною артеріолою. 

Оскільки приносна артеріола більша за діаметром, ніж виносна, тому тиск крові в капілярах клубочка досить високий (70-80 мм рт. ст.), тоді як у всіх інших капілярах тиск біля 20 мм рт. ст. 

Завдяки високому тискові плазма крові разом із розчиненими в ній речовинами видавлюється крізь тонку стінку капіляра у порожнину капсули, причому великі молекули білків, жирів, а також формені елементи крові залишаються в крові. У результаті процесу фільтрації (профільтровуються речовини з відносно малим розміром молекул) із крові виходять всі розчинні компоненти, крім білків  та клітин крові. У порожнині ниркової капсули утворюється рідина, що називається первинною сечею.

Фільтрація - це перенесення розчину речовин крізь стінку за рахунок різниці тисків.

За добу в людини утворюється 150-170 л первинної сечі, що пов'язано з тим, що через нирки за добу протікає 1500-1700 л крові та дуже великою загальною  фільтраційною поверхнею капілярів.

Склад первинної сечі: усі компоненти плазми крові (солі, амінокислоти, глюкоза та інші речовини), крім білків, також сечовина і сечова кислота. 

Можна сказати, що первинна сеча - це профільтрована плазма крові (без білків). 

 Оскільки об'єм крові дорослої людини приблизно 4 л, а кожні 40 хвилин уся кров фільтрується нирками, врешті-решт за добу утворюється 160 л первинної сечі.

Вода — дуже важливий компонент організму людини, а багато чистої води, у якій розчинені речовини, входить до складу первинної сечі. Тому організм повинен обов'язково повинен повернути у кров більшу частину води, інакше відбудеться ушкодження й навіть загибель клітин.

 

 

УТВОРЕННЯ ВТОРИННОЇ СЕЧІ у канальцях нефрона. 

Пройшовши клубочок капілярів капсули, кров надходить у виносну артерію, яка виходить із капсули.

Особливість виносної артерії: спочатку виносна судина ще раз розгалужується на капіляри, які обплітають стінки сечового канальця, а лише після цього капіляри переходять у венули та ниркову вену, по яких очищена кров виходить з нирки.

З порожнини капсули первинна сеча надходить у звивистий каналець першого порядку, який густо обплетений капілярами.

У звивистому канальці І порядку в процесі реабсорбції назад у кров всмоктуються життєво необхідні організму речовини, завдяки  наявності безлічі мікроворсинок епітелію.

Реабсорція – це процес зворотного поглинання рідини крізь стінки, що відбувається зазвичай із значними затратами енергії. 

Особливість процесу реабсорбції: на відміну від фільтрації, перебігає завдяки активній діяльності клітин епітелію канальців з витратами енергії та поглинанням кисню. 

З першого канальця у кров повертаються: амінокислоти та глюкоза цілком, значна кількість води, вітаміни. З петлі нефрону (петлі Генле) в кров повертається: вода та мінеральні солі у потрібній кількості. Тобто в результаті реабсорбції 99,2 % об'єму первинної сечі знову повертається в кров. Шкідливі речовини, наприклад, сечовина, майже не всмоктуються зворотно у кров, і тому виводяться із організму.

Проходячи через каналець ІІ порядку до сечі в процесі секреції з крові активно транспортуються в каналець вода, йони Калію, Гідрогену, складові ліків, , сечова кислота, аміак, йони гідрогену, лікарські речовини тощо, які потрапили у кров, виводяться назад у ниркові канальці.

Очищена кров переходить у венули, що зливаються в ниркову вену, яка виносить кров із нирки, що відновлює сталість складу крові. 

А до збірної трубочки поступає рідина в 10 разів концентрованіша, яку називають вторинною сечею. Зі збірної трубочки вторинна сеча збирається в ниркову миску, яка сечовивідними шляхами виводиться з організму.

Протягом доби із 150-180 л первинної сечі утворюється близько 1,5 вторинної сечі.

Склад вторинної сечі: сечовина, сечова кислота, аміак, сульфати, вода, мінеральні солі, вітаміни, пігменти (надають їй певного кольору). 

У нормі сеча прозора, має світло-жовтий колір.

За нормальної роботи нирок у вторинній сечі немає білка і глюкози, тому їх поява свідчить про порушення роботи нирок та обміну речовин. 

Глюкоза все ж може виявитися у вторинній сечі, якщо людина вжила у їжу надмірну кількість солодощів та під час великих фізичних навантажень, у хворих на цукровий діабет.

 У здорової людини зі 100 мл крові, що проходить через нирки за хвилину, утворюється лише 1 мл сечі.

 

Склад плазми крові, первинної та вторинної сечі (у масових %)

Речовини Плазма крові Первинна сеча Вторинна сеча
Вода 90,0-91,0   99,0  96,0
Білки
 7,0-8,0  —  —
 Глюкоза  0,12  0,10  —
 Йони Натрію (Na )  0,30  0,30  0,40
 Йони Калію (К)  0,02  0,02  0,15
 Йони Хлору (СІ )  0,40  0.40  0,70
 Сечовина  0,03  0,03  2,00
 Сечова кислота  0,004  0,004  0,05

 Здорові нирки фільтрують близько 1,2 л крові за хвилину.

 

Сечоутворення - складний процес, основу якого становлять фільтрація, реабсорбція та секреція, що відбуваються в нефронах.

 

На сечоутворення та сечовиділення впливає: 

• кількість випитої рідини;

• вміст у їжі кухонної солі (від концентрації мінеральних солей у крові змінюється концентрація сечі);

• температура навколишнього середовища тощо.

Інші завдання дивись тут...