Транспірація (від лат. транс - через і спіро - видихати) – це процес випаровування води рослиною, яке здійснюється в основному через продихи листків.
Воду випаровують усі частини рослини, а найінтенсивніше – листки, продихи листків добре регулюють швидкість випаровування.
Значення випаровування:
• забезпечує висхідний потік розчинених мінеральних речовин від стебла до листків;
• захищає листок від перегрівання.
Вплив умов довкілля на інтенсивність випаровування:
• чим вища вологість повітря, тим менше рослина випаровує води (у разі насичення повітря водяною парою випаровування припиняється взагалі);
• при підвищенні температури швидкість випаровування зростає;
• при посиленні вітру швидкість випаровування зростає;
• молоді листки випаровують води більше;
• листки з більшою площею поверхні випаровують більше води;
• фізіологічний стан рослин впливає на інтенсивність випаровування.
Різні рослини випаровують різну кількість води: кукурудза за добу в середньому може випаровувати до 800 мл води, капуста - до 1 л, береза - до 60 л. Навіть одна і та сама рослина на сонці води випаровує більше, ніж у затінку. Більші за розміром листки також випаровують більше води. У рослин пустель листки звичайно або не розвиваються, або перетворюються на колючки для зменшення випаровування. Кутикула, або восковий наліт на листках, сприяє зменшенню транспірації. Ранком на верхівках листків суниць, монстери, аруму можна побачити великі краплини води – це надлишок води завдяки кореневому тискові виходить через спеціальні отвори по краях листкових пластинок (корені часом вбирають води з ґрунту більше, ніж встигають випаровувати листки, насамперед це стається вночі, коли продихові щілини закриті). |
Швидкість випаровування води залежить від багатьох факторів: руху повітря, температури, віку листків (молоді листки випаровують води більше), площі листкової поверхні, фізіологічного стану рослин тощо.
ДОСЛІД демонструє випаровування води рослиною.
Візьміть колбу, помістіть в неї гілку з листками і закрийте ватою, як це показано на малюнку. Через деякий час на стінках колби з'являться краплі води, що її випарували листки.
ДОСЛІД демонструє випаровування води рослиною.
Візьміть будь-яку кімнатну рослину, щільно обгорніть горщик водонепроникною плівкою і помістіть цю рослину під скляний ковпак. Через певний час можна побачити краплини вологи на стінках ковпака, яку випарувала рослина.
ДОСЛІД для вимірювання кількості води, що випаровує рослина.
У скляний циліндр налийте певну кількість води (наприклад, 1 л) і помістіть у воду
кореневу систему рослини, на поверхню води налийте шар олії, щоб запобігти випаровуванню води з циліндра. Через добу можна побачити та визначити, скільки води випарувала рослина.