Лабораторні посліди 11. Дослідження характеру гідратів оксидів Натрію, Алюмінію, Сульфуру(УІ)
Речовини: розчини натрій гідроксиду, калій гідроксиду, алюміній хлориду, сульфатної кислоти, лакмусу синього, фенолфталеїну, хлоридної кислоти.
Обладнання: 7 пробірок або планшетка, штатив для пробірок.
ХІД РОБОТИ
1. Налийте у дві пробірки розчину натрій гідроксиду об’ємом по 1 мл і долийте краплями розчину фенолфталеїну. В першу долийте таку ж порцію хлоридної кислоти, у другу - калій гідроксиду.
Що спостерігаєте в кожній з пробірок? При додаванні індикатора спостерігали зміну кольору на малиновий. У першій пробірці при додаванні кислоти спостерігали зникнення кольору індикатора, у другій пробірці колір залишився малиновим.
Напишіть рівняння можливих реакцій:
а) NaOH + НСІ = NaCl+H2O; б) NaОН + КОН = реакція не відбувається.
Порівняйте результати досліджень, укажіть тип реакції: у лугах забарвлення фенолфталеїну стає малиновим. У першій пробірці луг прореагував з кислотою з утворенням солі і води, забарвлення індикатора зникло. Тип реакції - нейтралізація. У другій пробірці реакція не відбулася, забарвлення індикатора залишилося малиновим.
Висновок з проведеного дослідження: NaOH - луг. Розчинні у воді основи взаємодіють з кислотами, продуктами реакції є сіль і вода. Тип реакції нейтралізація.
2. Налийте у дві пробірки розчину сульфатної кислоти об’ємом по 1 мл і долийте краплями розчину синього лакмусу. В першу долийте таку ж порцію калій гідророксиду, у другу - хлоридної кислоти.
Що спостерігаєте? При додаванні індикатора спостерігали зміну кольору на червоний. У першій пробірці при додаванні гідроксиду спостерігали зникнення кольору індикатора, у другій пробірці колір залишився червоним.
Порівняйте результати досліджень, укажіть тип реакції: у кислотах забарвлення лакмусу стає червоним. У першій пробірці кислота прореагувала з основою з утворенням солі і води, забарвлення індикатора зникло. Тип реакції - нейтралізація. У другій пробірці реакція не відбулася, забарвлення індикатора залишилося червоним.
Напишіть рівняння реакцій:
а) Н2SO4 + 2КОН = K2SO4+2H2O; б) Н2SO4 + НСІ = реакція не відбувається
Висновок з проведеного дослідження: Н2SO4 - кислота. Кислоти взаємодіють з основами (розчинними і нерозчинними у воді), продуктами реакції є сіль і вода. Тип реакції нейтралізація.
3. Налийте у пробірку розчину натрій гідроксиду об’ємом 1,5-2 мл і доливайте розчину алюміній хлориду.
Що спостерігаєте? Утворення білого драглистого осаду.
Напишіть рівняння реакції добування алюміній гідроксиду:
3NaOH+AlCl3=3NaCl+Al(OH)3↓:
4. Розділіть добуту речовину на дві порції. До першої з них долийте розчину хлоридної кислоти.
Що спостерігаєте? Осад розчиняється.
Напишіть рівняння реакції: Al(OH)3+3HCl=AlCl3+3H2O
Висновок з проведеного дослідження. Al(OH)3 - нерозчинна у воді основа. Основи реагують з кислотами з утворенням солі та води. Ознака цієї хімічної реакції - розчинення осаду.
5. Налийте в іншу пробірку розчину натрій гідроксиду і невеликими порціями вливайте добутий осад. Струсіть пробірку. Що спостерігаєте? Осад розчиняється.
Напишіть рівняння реакції: NaOH+Al(OH)3=Na[Al(OH)4]
Порівняйте результати досліджень: алюміній гідроксид реагує з хлоридною кислотою і натрій гідроксидом. У двох випадках білий драглистий осад розчиняється.
Висновок з проведеного дослідження: Алюміній гідроксид є амфотерним, бо здатний проявляти подвійні властивості: основні та кислотні.
Загальний висновок.
NaOH - розчинна у воді основа (луг), проявляє хімічні властивості основ.
H2SO4 - кислота, проявляє хімічні властивості кислот.
Al(OH)3 - нерозчинна у воді основа є амфотерним гідроксидом, має здатність проявляти подвійні хімічні властивості: основні і кислотні.