Одні говорять, що назва місяця січень походить від виразу «снігом січе». Інші від назви промислу «січа». У давнину в цю пору починали розчищати ділянки від корчів. Готували землю, щоб весною засіяти. До цього перший місяць року називався студень, сніговик, тріскун, вогневик, льодовик, сніжень, лютовій.

-------------------------------------

     Третій місяць зими назвали лютим за його люту вдачу. Ця назва закріпилася за місяцем у кінці минулого століття. Бо в цю пору мороз найбільше лютує. Завивають хуртовини. Надсилає останній холод зима, не хоче прощатися зі своїм пануванням. Лютий в давнину ще називали сніжень, крутень, зимобор, криводоріг, криводорожник, бокогрій, межень між зимою та весною, а на Поліссі — "казиброд".

-------------------------------------

     У давнину був такий промисел березол. Він і дав початок назві весняного місяця. Саме в цю пору селяни заготовляли березовий попіл. Його використовували для виготовлення скла. Перший місяць весни  почали називати березнем у середині минулого століття. До цього часу він називався март. У народі його ще звали: капельник, протальник, запалі сніги, з гір потоки, соковик, полютий, красовик.

--------------------------------------

     У квітні природа радіє життю. Земля квітує довкола. Тому місяць так і називається. Ця назва відома з шістнадцятого століття. У народі місяць називали краснець, лукавець, дзюрчальник, водолій та апріль, що латинською мовою означає ” сонячний”.

---------------------------------------

     У червні з’являється цікава комаха. З неї в давнину робили червону фарбу. Вона називається «червець». Тому місяць червень має таку назву. Червону фарбу продавали іншим державам. Нею фарбували давньоруські стяги. До цього місяць звався: кресень, гедзень, червивий місяць.

---------------------------------------

     Назва місяця серпень походить від слова серп. У цей час на полях доспівають для збору зернові. Тепер їх збирає комбайн, а у давнину жали серпом. Серпень завжди був місяцем жнив. По-народному його ще називали хлібочол, жнивець, зоряничник, городник, спасівець.

-----------------------------------------

     Назва першого осіннього місяця прийшла з Полісся. У вересні зацвітає духмяна трава, що називається вересом. За легендою із неї давні медовари варили цілющий мед. Його рецепт канув у небуття з останнім медоваром. Усі загинули, але не виказали рецепту ворогам. Він назавжди залишився таємницею.

------------------------------------------

     У листопаді опадає золоте листя на деревах. У нашому краю багато листяних лісів. Тому місяць має таку назву. У цю пору ми спостерігаємо явище  падолисту. У народі цей місяць звали грудкотрус, листопадець, падолист.

------------------------------------------

    Назва гру́день походить від слова грýда, грýдка, гру́ддя. Розтоптана після осінніх дощів, ґрунтівка замерзає, утворюючи груддя на замерзлих зораних полях, ґрунтових дорогах. Цікаво, що в давнину цей місяць мав назву «студень», яку пов’язували з настанням холодів. У деяких краях старі люди і понині так називають цей місяць.

  

Чому місяць квітень має таку назву

Діалог про про назву травень