СВАРОГ
Сварог був дуже працелюбний, завжди зайнятий ділом бог-коваль. Бачив Сварог із небесної висі, як тяжко люди працюють, щоб роздобути собі хліб щоденний. І захотілося йому полегшити їхню працю. Отож і послав він людям на землю кліщі та навчив їх своєму ковальському ремеслу.
Насамперед показав, як викувати плуг і як ним орати землю. Хлібороби, які доти дряпали свої нивки дерев'яними мотиками, почали збирати у кілька разів більші врожаї пшениці та ячменю.
А коли на хліборобів напали із диких степів кочові племена, Сварог навчив, як захиститись від загарбників.
Він відкрив ковалям таїну кування мечів і броні. Кочівники, озброєні лише палицями та камінням, зустріли рішучий опір і довгі віки не потикалися в Україну.
Велика всенародна любов і шана прийшли до Сварога після того, як він переміг кровожерного змія-людоїда і тим самим врятував українців від постійної загрози. Адже вогнедихаючий змій раз у раз приповзав на землі наших предків і вимагав для себе молодих хлопців і дівчат, яких тут же пожирав на очах нещасних батьків. І ніхто не міг збороти змія, бо силу той мав величезну. Сварог викував сорокапудового плуга, ковальськими кліщами вхопив вогнедихаючого людоїда, запряг його в той плуг і почав орати. Доти орав, поки зі змія дух вилетів.
Так не стало людожера.
А велетенські борозни від того плуга лишилися на українській землі, їх і досі усі називають «змієві вали».
Багато добрих справ зробив Сварог. Він став охоронцем сім'ї, навчив людей легко і просто добувати вогонь кресалом та користуватися ним для своїх потреб. Ось за такі добрі справи і боги, і люди визнали Сварога верховним богом. Так Сварог із бога-коваля перетворився на повелителя всього і всіх, володаря небесного вогню і світла, провісника долі живого й неживого, видимого і невидимого світів. (За Є. Шморгуном)
1. До якого жанру належить твір?
а) Казка;
б) оповідання;
в) легенда.
2. Що послав на землю Сварог?
а) Сокиру;
б) кліщі;
в) мотику.
3. Як Сварог переміг змія-людожера?
а) Знищив за допомогою меча й броні;
б) задавив сорокапудовим плугом;
в) примусив орати землю.
4. Як і досі називають борозни від сорокапудового плуга?
а) «Змієві вали»;
б) «змієві хвости»;
в) «змієві борозни».
5. Доповни план.
1) Спостереження Сварога із небесної висі.
2) Сварог полегшує працю людям.
3) Нападники з диких степів.
4) Кровожерливий змій.
5) Добрі справи Сварога.
6) Верховний бог.
6. Запиши декілька найголовніших рис характеру Сварога.
Сварог був працелюбний, співчутливий, милосердний, безкорисливий, уважний, щедрий, кмітливий, розумний, сміливий, надійний помічник людей.
7. Підкресли в тексті речення, в яких розповідається про те, чим Сварог допоміг людям.
Навчив їх своєму ковальському ремеслу. Навчив, як захиститись від загарбників. Він став охоронцем сім'ї, навчив людей добувати вогонь та користуватися ним.
8. Яка головна думка твору?
Заклик знати та шанувати традиції, за прикладом Сварога намагатися допомагати іншим, робити добрі справи.