Загрузка...

Варіант 8.

                             СКАРБНИЦЯ ДЕМЕТРИ

О Деметро! Мати-земле моя!.. У біло-рожевому він­ку з весняних квітів, у смарагдовій накидці із зелених шат, у золотавому багрянці щедрої осені — ти завжди прекрасна.

Варто лише тобі захотіти, і безкрайні похмурі степи усміхнуться барвистою веселкою квітів, у пустелях по­тягнуться до сонця зелені паростки, наповняться соком виноградні грона. Ти божество!

Хто ж ця богиня, яка начебто й не існує, але чия не­зрима присутність відчувається в буянні квітів, луків, лісів, на честь якої складалися гімни й оди?

Це — Деметра; Мати-земля. Богиня родючості, як на­зивали її давні греки. Серед усіх інших богинь вона найшанованіша. Не прогнівити б її. Не образити. Настане весна. Пригріє сонечко. І віддячить Деметра кожному, хто пам'ятав про неї, хто вірив у її чудодійну силу. І за­цвіте в лузі калина, а в садку в білій хустинці застигне замріяно вишенька: це пишне весняне вбрання, що по­дарувала Деметра, вишеньці найбільш до вподоби.

Зашумить, зажуриться ліс: навкруги вже зелено, а він ще не вбрався в зелені шати. Час і про нього зга­дати Деметрі. Літо коротке. Коли ще достигнуть чорни­ця і журавлина, горіхи й ожина.

В урочистому чеканні нива, їй добре відомо, що і ка­лина, і вишенька, і красень ліс із першими променями сонця вкриваються рясним квітом. А про неї мають по­дбати люди. Адже без хліба їм ніяк не прожити.

Мине небагато часу, і вкинуть вони в масну ріллю крихітні пшеничні зернятка. Теплі весняні дощі напу­ватимуть їх живою водою, сонечко відганятиме холодні вітри. А земля-Деметра подарує їм ту дивовижну силу, завдяки якій зернятка перетворяться на тендітні зеле­ні стеблинки, паростки, які згодом зігнуться під важ­ким колосом.

Так було давно.

Так буде завжди. (С. Кургузов)

1. Визнач тему тексту.

а) Про настання весни;

б) про прихід літа;

в) про богиню родючості.

2. Підкресли опис Деметри.

У біло-рожевому він­ку з весняних квітів, у смарагдовій накидці із зелених шат, у золотавому багрянці щедрої осені — ти завжди прекрасна.

3. На честь Деметри складалися гімни й оди. Вибери по­яснення значення цих слів.

а) Це казки;

б) урочисті твори;

в) байки.

4. Як називають Деметру?

а) Мати-земля;

б) сестра-земля;

в) дівчина-земля.

5. Хто повинен подбати про ниву?

а) Весна;

б) вітри;

в) люди.

6. Вибери рядок, у якому записані образні вислови, ви­користані в тексті.

а) 3 весняних квітів, пшеничні зернятка;

б) зажуриться ліс, в урочистому чеканні;

в) зелені стеблинки, холодні вітри.

7. У чому відчувається присутність Деметри?

   Присутність Деметри відчувається в буянні квітів, луків, лісів, зелених паростках, наповнених соком виноградних гронах, шелесті зелених лісів, дивовижній силі пшеничних ланів, живій воді лагідних дощів, теплому сонячному промінні.

 

8. Чому люди боялися прогнівити Деметру?

  

Загрузка...