ГЛОБУС (від латинського globus «куля») — об'ємна куляста модель Землі.
Зменшена копія планети Земля з нанесеними на ній зображеннями певного кольору з дотриманням масштабу.
На глобусі всі материки, океани, моря показані відповідно до їхнього розміщення на земній кулі.
Глобуси також поділяють на загальногеографічні та тематичні.
Глобус загальногеографічний, або фізичний, демонструє природу, насамперед рельєф суходолу та морського дна, зображені гори та рівнини, ліси та пустелі, усі водойми, а також нанесені їхні назви.
На політичному глобусі кожну країну світу позначено окремим кольором, чітко розмежовано кордони, вказано розташування та назви столиць і великих міст.
Глобус краще, ніж інші картографічні зображення, передає форму нашої планети.
Якщо подивитися на глобус зверху, ми побачимо Північну півкулю і Північний полюс, а знизу — Південний полюс і Південну півкулю.
Він демонструє вигляд нашої планети з космосу, та зазвичай відтворює також кут нахилу земної осі та є чудовим зразком демонстраційного матеріалу.
Масштаб звичайного шкільного глобуса — 1 : 50 000 000 (в 1 см 500 км).
Масштаб залишається однаковим на всій поверхні глобуса.
Розмір глобуса визначають відповідно до діаметра:
• малі мають діаметр до 60 см,
• середні – 60-120 см,
• великі – понад 120 см.
Перший глобус Землі у 1492 р. створив німецький купець і море плавець, картограф Мартін Беґайм на основі карти Птоломея, його названо «Земним яблуком», нині зберігається в німецькому національному музеї міста Нюрнберг. На ньому зображена Європа, майже вся Азія та більша частина Африки, проте Америка ще не була відкрита.
Найбільший глобус світу Ерта, діаметром майже дванадцять з половиною метрів і масою понад дві тонни, який імітує рух Землі, знаходиться у центральному офісі американської фірми DeLorme, яка виготовляє картографічні товари.
Сучасні глобуси найчастіше роблять із пластику, вони можуть мати внутрішнє підсвічування й спеціальні механізми, які моделюють обертання Землі, роз'ємні глобуси демонструють внутрішню будову Землі. Вони розрізняються за темами зображень (географічні, політичні та ін.), за призначенням (навчальні, навігаційні й навіть сувенірні), а також за розмірами (великі кабінетні, настільні, малі й мініатюрні).
ПЕРЕВАГИ глобуса:
• демонструє кулястість Землі;
• без спотворення зображує земну поверхню, основні елементи земної кулі та їх взаємне розташування (вісь, полюси, екватор, паралелі й меридіани);
• дає правильне співвідношення площ і зберігає правильні обриси материків, океанів, островів, морів тощо;
• у будь-якій точці можна використовувати масштаб для проведення вимірювань.
НЕДОЛІКИ глобуса:
• займає багато місця;
• через дрібний масштаб зображення поверхні Землі дуже узагальнене, часто потрібних для вивчення об'єктів на ньому немає;
• неможливо одночасно побачити всю поверхню Землі.