Тема: розповідь про походження чорнобривців.

Головна думка: «Так і зостались в Україні хата, мати й чорнобривці як одне ціле».

Мета: чорнобривці – уславлення материнської любові.

Рід літератури: епос.

Жанр: легенда.

 

Будова твору

Зачин

«Давно це було. Ще тоді, коли земля України не знала біди й злигод­нів…»

Основна думка

«Якось до поселення підходили вороги…»

Кінцівка

«Так і зостались в Україні хата, мати й чорнобривці як одне ціле…»

План

1. Земля України.

2. Мати шукає порятунку.

3. Заклинання Ясновидиці.

4. Хата, мати й чорнобривці.

 

ЧОРНОБРИВЦІ

      Давно це було. Ще тоді, коли земля України не знала біди й злигод­нів, а її співучий народ мирно сіяв хліб і радо зустрічав кожного, хто приходив із добром. Ця родюча земля з луками зеленими, лісами ба­гатими, річками синіми, людьми сильними приваблювала чужинців. Вороги несли із собою горе та сльози, забираючи в полон хлопчиків, щоб виростали вони слухняними рабами.

     Якось до поселення підходили вороги. Матері, щоб не віддати дітей чужинцям, шукали рятунку в баби Ясновидиці, яка зналася на ча­рах.

    Принишклі й боязкі хлопчики тулилися до своєї матері Любави, що привела їх до Ясновидиці. Сива бабуня мовила слова заклинання — і діти перетворилися на прекрасні квіти, які огорнули ноги Любави. Вони були чорнобровими й кароокими, як і хлопчики. «Залишайте­ся коло матері», — мовила старенька. Не знала Ясновидиця, що це будуть її останні слова. Чужинські мечі порубали всіх.

     Так і зостались в Україні хата, мати й чорнобривці як одне ціле. Не­має України без білої хати та чорнобривців, що милують материн­ське серце до сивих морозів.