Тема: розповідь про діяльність князя Ярослава Мудрого.  

Головна думка: «А назва храму означає «мудрість», адже збудований він мудрим Ярославом тисячу літ тому».

Мета: розказати про визначну історичну пам’ятку, яка збереглася донині, собор Святої Софії у Києві, побудованої за часів правління Ярослава Мудрого.

Рід літератури: епос.

Жанр: переказ.

 

У переказах є багато достовірних історичних фактів – правління князя  Ярослава Мудрого, храм Софія Київська, бібліотека у її стінах.

  

Будова твору

Зачин

«У давні часи жив князь Ярослав. За добрі справи й гострий розум прозвали його Мудрим…»

Основна частина

«Ще не бачила наша земля такої святині!...»

Кінцівка

«Не один день будував диво-храм Ярослав…»

План

1. Князь Ярослав Мудрий.

2. Небачена святиня на землі.

3. Бібліотека у храмі.

4. Назва означає «мудрість».

 

ПРО СОФІЮ КИЇВСЬКУ

народний переказ переказала Наталя Гуркіна

   У давні часи жив князь Ярослав. За добрі справи й гострий розум прозвали його Мудрим. Князь був християнином і, щоб показати свою любов до Бога, ви­рішив побудувати храм.

    Ще не бачила наша земля такої святині! До неба підіймалися стіни, а прикрашали їх тринадцять бань1. Були вони наче дванадцять апостолів на чолі з Icyсом Христом. Усередині храму, як у казці: усі стіни в малюнках! На них і родина князя, і лики святих... Усе прикрашено золотом та сріблом, кош­товним камінням.

  Та храм був не лише місцем для молитви: мудрий Ярослав зібрав у його стінах бібліотеку. У ній і математика, і граматика, і літописання... За цими книгами діти вчилися читати та писати.

   Не один день будував диво-храм Ярослав. Не одне літо минуло, поки завершилися всі роботи. Довгі десять років пішло на те, щоб під блакитним небом засяяв собор — Софія Київська. Вона й досі стоїть. А назва храму означає «мудрість», адже збудований він мудрим Ярославом тисячу літ тому.

1. Баня — купол.

 

А ти знаєш, хто такий Ярослав Мудрий (діалог)