Тема: розповідь про золотий тризубець.
Головна думка: «золотий тризубець став для українського народу основним захистом, символом міцної родини та Святого Духа».
Мета: тризуб — оберіг українського народу.
Рід літератури: епос.
Жанр: літературна легенда.
Казкові елементи у легенді.
Казковий зачин: «Колись давно …».
Чарівні перетворення: Дух Святий постав голубкою, чужинець зі змійством зник.
Будова твору
Зачин |
«Колись давно в нашому краї, де буяли зелені ліси, височіли гори, квітувала природа, біля бурхливої річки жила українська сім'я…» |
Основна частина |
«Сім'я жила весело, в достатку та здоров'ї, у мирі й любові, аж поки в їхньому краї не поселився дивний чоловік…» |
Кінцівка |
«І відтоді золотий тризубець став для українського народу основним захистом…» |
План
1. Українська сім’я.
2. Поселився дивний чоловік.
3. Прохання родини.
4. Поява Духа Святого.
5. Золотий тризубець.
6. Чужинець зник.
7. Оберіг українського народу.
Головний персонаж: хлопчик Тарасик.
Другорядні персонажі: батьки хлопчика, Дух Святий, чужинець.
Розповідь ведеться від імені автора.
Позитивні персонажі: Тарасик, його мама і батько, Дух Святий.
Негативні персонажі: чужинець.
Цитатна характеристика Тарасика
Українець |
«…жила українська сім'я» |
Талановитий і розумний |
«Був у них син Тарас, талановита і розумна дитина» |
Відповідальний, допомагає батькам |
«Він завжди допомагав батькам і справно виконував свої обов'язки» |
Жив у достатку, любові батьків |
«Сім'я жила весело, в достатку та здоров'ї, у мирі й любові» |
Побожний, шанує традиції |
«Тільки родина, у якій мати, батько і дитина спокійно молилися перед рушниками та іконами й просили Небесного Отця відвернути чорну напасть від рідного краю, залишилися тут, де вони виросли» |
Відважний, рішучий |
«Мамо, тату, це я повинен зробити!» |
Відчуває підтримку батьків, упевнений у своїх силах, безстрашний |
«Лячно було хлопцеві, але, відчуваючи підтримку матері й батька та тримаючись за родинний рушник, упевнено підійшов він до чужинця і приклав тризубця до його чола» |
Враження від прочитаного твору
Мене захопила літературна легенда «Золотий тризубець». Авторка цього твору Ірина Мацко. Цей твір цікавий, тому що у ньому захоплююче і фантастично пояснюється значення тризуба у житті українського народу.
ЗОЛОТИЙ ТРИЗУБЕЦЬ
Колись давно в нашому краї, де буяли зелені ліси, височіли гори, квітувала природа, біля бурхливої річки жила українська сім'я. Мати була красивою, співучою і дуже працьовитою. У заквітчаній хатині завжди було вдосталь харчів, спечений смачний хліб, вишиті рушники на стінах. Батько мав золоті руки — будь-яку роботу міг виконати, й усе йому вдавалося. Був у них син Тарас, талановита і розумна дитина. Він завжди допомагав батькам і справно виконував свої обов'язки.
Сім'я жила весело, в достатку та здоров'ї, у мирі й любові, аж поки в їхньому краї не поселився дивний чоловік. Зовні він був дуже привітним, вітався з усіма, говорив приємні слова, але люди помітили, що після того, як до них примкнув чужинець, почалися між ними біди та нещастя, чвари та злоба. І ніби причин не мали, а неприязнь виросла така, що аж у повітрі відчувалось. І одного дня насупилося небо, зашумів злісно вітер, здіймаючи пилюку та зриваючи дахи на хатинах. А з двору чужинця потяглося по всіх усю дах чорне і страшне змійство.
Від жаху та розпачу люди не знали, куди бігти, що робити. Зчинився великий лемент у краї, аж гори задрижали, річки змінили русла, звірі й птахи поховалися. Тільки родина, у якій мати, батько і дитина спокійно молилися перед рушниками та іконами й просили Небесного Отця відвернути чорну напасть від рідного краю, залишилися тут, де вони виросли.
І раптом серед громів, блискавок та хаосу з'явилася маленька голубка, яка летіла до хатини цієї родини. Покружляла хвилину над стріхою, а тоді опустилася білою хмариною на обійстя. Це був Дух Святий, який постав перед сім'єю. Він сказав їм:
— Ви дуже щиро молитесь. Я переконався, що й справді хочете бачити свою землю вільною, щасливою та квітучою. Тільки міцна, працьовита, справжня українська родина, така, як ваша, може подолати зло і визволити край від лиха. Даю вам золотий тризубець, що символізує єдність. Зав'яжіть на ньому родинний рушник та прикладіть його до чола чужинця. І зло пропаде, зникне та більше ніколи не турбуватиме ваш край. Тільки зробити це ви маєте також разом — мати, батько й син.
Сказавши ці слова. Дух знову перетворився на голубку, яка вилетіла у відчинене вікно. А хлопчик ухопив золотого тризубця.
— Мамо, тату, це я повинен зробити! Йдемо?
— Так, сину, — сказала мати, зав'язуючи родинного рушника на руків'я тризубця.
— Це додасть тризубцеві сили, а тобі — хоробрості. Увесь рід зараз із нами і особливо з тобою, сину, — поклавши руку на плече хлопчикові, мовив батько.
Тарас вибіг на подвір'я, де все ще вирувала негода. За ним вийшли батьки.
— Де ж ми знайдемо зараз чужинця? — запитав син.
Над краєм нависла велика чорна хмара, а в одному місці наче смерч закрутив і хатини, і землю, і все живе, що було там.
— Мабуть, він саме там, де вирує смерч. Ходімо туди.
І справді, прийшовши на місце, вони побачили чоловіка, від якого в різні боки котилися чорні хвилі. Сам він наче завмер, а вгору від нього піднімався коловорот, що змітав усе на своєму шляху і навколо себе. Очі були налиті кров'ю і дивилися кудись у далечінь.
Лячно було хлопцеві, але, відчуваючи підтримку матері й батька та тримаючись за родинний рушник, упевнено підійшов він до чужинця і приклав тризубця до його чола. Із грудей чоловіка вирвався дивний звук, а через якийсь час чужинця закрутило, змійство з усього краю сповзлося до нього, і вмить їх не стало. Смерч, який він сам створив, забрав його із собою. Зло залишило землю і більше ніколи не поверталось. А тризубець залишили як захист і символ добра, злагоди, миру, добробуту та єдності для всіх та подарунок від Святого Духа.
І відтоді золотий тризубець став для українського народу основним захистом, символом міцної родини та Святого Духа.