Тема: розповідь про те, як дельфіни допомогли морякам пройти Сангарську протоку.
Головна думка: «Спасибі вам, дельфіни!».
Мета: дельфіни – помічники моряків у плаванні.
Рід літератури: епос.
Жанр: оповідання.
Доведення, що прочитали оповідання
Твір невеликого обсягу (дві сторінки) про подію (моряки перепливають Сангарську протоку) з життя декількох персонажів (моряків траулера), що тривала недовго.
Будова твору
Зачин |
«Наш траулер підходив до Сангарської протоки…» |
Основна частина |
«Сангарська протока... По обидва боки горбасті береги Японії, а під водою причаїлися підступні скелі…» |
Кінцівка |
«Пів дня супроводжували нас дельфіни Сангарською протокою…» |
План
1. Траулер підходив до протоки. 2. Дельфіни люблять музику. 3. Причаїлися підступні скелі. 4. Дельфіни ведуть протокою. 5. Вдячні вигуки рибалок. |
1. Моряки виглядають дельфінів. 2. Музика у морському просторі. 3. Сангарська протока. 4. Дельфіни повели у протоку. 5. Ми з вами, тут. 6. Спасибі, дельфіни! |
Персонажі: рибалки і два дельфіни.
Розповідь ведеться від імені персонажа-оповідача.
СПАСИБІ ВАМ, ДЕЛЬФІНИ!
Наш траулер1 підходив до Сангарської протоки. Рибалки пильно вдивлялися в море. Воно було рівне, наче випрасуване. Звідусіль на палубі було чути голоси:
— Щось не видно їх...
— Заждіть, ще прилинуть. Не раз уже вони вели судна цією протокою.
— Радисте, вмикай магнітофон! Дельфіни люблять музику.
Морський простір заполонила музика. Настрій в усіх був бадьорий. Усмішки ясніють на обличчях. Після довгих важких мандрів рибалки повертаються до своїх домівок, де їх чекають з нетерпінням. Ще лишилося пройти Сангарською протокою, а там уже недалеко й до рідного берега.
Сангарська протока... По обидва боки горбасті береги Японії, а під водою причаїлися підступні скелі. Скрізь чатує небезпека. Капітан пильно стежить за приладами, що вимальовують морське дно, сам прокладає курс.
— Ідуть... Ідуть просто на нас! — радісний вигук почувся крізь мелодію пісні.
Розтинаючи водяне дзеркало, два дельфіни мчали нам назустріч. Потім зупинилися і стали вистрибувати з води. А перед носом судна розвернулися й повели нас у протоку.
І що за диво?! Пливли дельфіни саме тим глибоководним курсом, який був визначений капітаном і для траулера. Вони, певно, прагнули допомогти нам вдало пройти складну частину шляху, манячи за собою. Таку вже вони мають гарну вдачу.
...Минав час, а дельфіни все пливли й пливли попереду, граючись у пронизаній сонцем воді. Іноді дельфіни то виринали на поверхню моря, то знову поринали у глибину. Але й звідти миготіли білими животами, ніби промовляли: «Ми з вами, ми тут». А вирвавшись уперед, вони зупинялися і чекали на судно.
Пів дня супроводжували нас дельфіни Сангарською протокою. І коли небезпечний шлях був уже за кормою, вони кругом обійшли судно і повернули назад. Рибалки проводжали їх вдячними вигуками:
— Спасибі вам, дельфіни!
— До зустрічі, дельфіни!
1.Траулер — морське судно для ловлі риби та первинної її обробки.
Пам’ятники тваринам, які рятували життя людям
Діалог про дельфінарій, який зачинили
ДИВОВИЖНІ ДЕЛЬФІНИ (За Лідією Андрієць)