На небі сонце – серед нив я. Більше нікого, Йду... Тихо пливе блакитними річками льон. Так тихо, спокійно в зелених берегах, що хочеться сісти на човен й поплисти. А там ячмінь хилиться й тче... тче з тонких вусів зелений серпанок1. Йду далі. Все тче. Хвилює серпанок. Стежки зміяться глибоко в житі, їх око не бачить, сама ловить нога. Волошки дивляться в небо. Вони хотіли бути як небо і стали як небо. Тепер пішла пшениця. Твердий, безостий колос б'є по руках, а стебло лізе під ноги. Йду далі – усе пшениця й пшениця. Кати сьому край буде? Біжить за вітром, немов табун лисиць, й блищать на сонці хвилясті хребти. А я все йду самотний2 на землі, як сонце на небі, і так мені добре... (Михайло Коцюбинський).

 

1. Серпапок - легка прозора тканина.

2. Самотний - тут: сам, наодинці.

 

Доведи, що герой сам-один і йому добре.

    На мою думку, герой опису наодинці з природою. 

    По-перше, на початку тексту автор пише, що серед нив більше нікого з людей. Він має бажання йти вперед. По-друге, опис наповнений багатьма художніми засобами, з якого читач відчуває, що навколишня природа милує його погляд. По-третє, у кінці тексту автор підкреслює, що він все йде самотній. З цього можна зробити висновок, що на його шляху не зустрівся жоден подорожній.

    Але слова «і так мені добре» говорять, що він задоволений прогулянкою. 

 

План.

1. Йду я нивою. 

2. Польова краса довкола.

3. Самотній йду і мені так добре.

 

Художні засоби.

Епітети: тихо пливе, блакитними річками, зелених берегах, тонких кусів, зелений серпанок, твердий, безостий колос, хвилясті хребти, я самотній.

Уособлення: пливе річками льон, ячмінь тче серпанок, ловить нога, волошки дивляться, вони хотіли бути, пішла пшениця, колос б'є по руках, стебло лізе, пшениця біжить за вітром.

Метафора: стежки зміяться, спокійно в зелених берегах.

Порівняння: «На небі сонце - серед нив я», «волошки … хотіли бути як небо і стали як небо», «пшениця … біжить за вітром, немов табун лисиць», «я … самотний на землі, як сонце на небі».  

Риторичне запитання: «Коли сьому край буде?»

 

Кольори: жовте сонце, блакитний льон, зелені береги, зелений серпанок, сині волошки, руда пшениця.

Настрій: безтурботний, замилуваний.