Інші правила дивись тут...

4 КЛАС.

Більшість змінюваних іменників має один із трьох родів: чоловічий (ліс, якір), жіночий (голова, жінка, хмара), середній (сонце, вікно).

Рід іменників визначається формою називного відмінка однини – початкова форма іменника (у цій формі іменники подаються в усіх словниках). Рід іменників, ужитих у множині, визначають за початковою фор­мою: дерева — дерево (с.р.) Іменники, що вживаються тільки в множині, за родами не розріз­няються: двері, канікули, Моринці.

ЧЕРГУВАННЯ ГОЛОСНИХ ЗВУКІВ [і] 3 [о], [е] В ІМЕННИКАХ ЧОЛОВІЧОГО І ЖІНОЧОГО РОДУ. 

Іменник у початковій формі

Іменник у непрямому відмінку

Звуки, які чергуються

сіль

лід

солі

льоду

[і] -> [о]

камінь

осінь

каменя

осені

[і] -> [е]

 

 

У назвах людей і тварин за допомогою роду можна розрізнити стать (хлопець — дівчина; півень — курка), і вік (орел — орля).

• У назвах деяких тварин розрізнення статі немає, такі іменники спільного роду можуть означати осіб і чоловічої, і жіночої статі (нероба, си­рота, базіка, лівша бідолаха, сирота, староста, задавака). Рід особи такого іменника визначають за змістом речення чи за родом прикметника або займенника, який стосується іменника: Іде молода листоноша. Малий базіка. Мала базіка. Іменники — назви осіб за характерними ознаками на -о (ледащо, незнайко, забудько, базікало) можуть означати осіб чоловічого або середнього роду, рід таких іменників визначають за змістом речення або за граматичною формою інших частин мови: Одне ледащо сонцю докоряло: «Ну, хоч би раз ти до обід проспало...» (В. Симоненко). Трапляються іменники, які належать лише до чоловічого роду (професор, інженер, лейтенант, біолог,  дятел, окунь, комар, тощо), але по­значають осіб чоловічої та жіночої статі: Надія Петрівна — відомий хірург; Іван Матвійович — відомий хірург.

Іменники на зразок професорка, математичка належать до просторіччя. На означення окремих професій існують форми чоловічого й жі­ночого родів: учитель — учителька; письменник — письменниця.

Інші правила дивись тут...