Знаємо, розуміємо
Вправа 1 Чому білки належать до полімерів? Бо є високомолекулярними сполуками, в яких структурні ланки в білковій молекулі з'єднані пептидними групами в поліпептидний ланцюг.
Які речовини є їх мономерами? α-амінокислоти.
Вправа 2 Чим білки відрізняються від інших природних полімерів, наприклад, целюлози? Білки мають постійний склад і певне значення відносної молекулярної маси.
Вправа 3 Що вам відомо про структурну організацію білків? Розрізняють чотири рівні структурної організації білків: первинну, вторинну, третинну і четвертинну.
Первинна структура білкових молекул — це послідовність чергування залишків a-амінокислот у поліпептидному ланцюзі.
Вторинна структура білкових молекул — це форма поліпептидного ланцюга, що може бути ниткоподібною, спіралеподібною та іншої форми. Спіраль підтримується завдяки виникненню водневих зв’язків між пептидними групами, розміщеними на різних витках спіралі.
Третинна структура білкових молекул — це просторова конфігурація згортання поліпептидних ланцюгів більшості білків у клубок (глобулу), що досягається завдяки взаємодії різних функціональних груп, які не брали участі в утворенні первинної та підтримці вторинної структур.
Четвертинна структура білкових молекул — поєднання у просторі кількох макромолекул (об'єднання кілька глобул в одну частинку).
Застосовуємо
Завдання 1. Як розпізнати розчини: а) гліцеролу; б) глюкози; в) білків?
а) якісною реакцією на гліцерол і багатоатомні спирти є взаємодія із свіжоодержаним осадом купрум(ІІ) гідроксиду. Блакитний осад зникає, натомість з’являється інтенсивно синє забарвлення рідини;
б) якісною реакцією на глюкозу, як і на багатоатомні спирти, є взаємодія із свіжоодержаним осадом купрум (ІІ) гідроксиду з подальшим нагріванням розчину. Блакитний осад зникає, натомість замість розчину інтенсивно синього кольору утворюється осад купрум (І) оксиду оранжевого кольору;
в) якісними реакціями на білки є кольорові реакці. Фіолетове забарвлення колоїдного розчину білка в результаті дії лугу і купрум (ІІ) сульфату та жовте забарвлення внаслідок дії на білок концентрованої нітратної кислоти — кольорові реакції білків: біуретова та ксантопротеїнова.
Завдання 2. Складіть рівняння реакції гідролізу трипептиду, утвореного аміноетановою кислотою.