Інші завдання дивись тут...

                                   ЛІТНІЙ РАНОК

    Боже, як гарно буває літнього ранку, коли сходить сонце! Луки виблискують росяними краплинами, наче дорогими самоцвітами. Пташки, що ховалися на ніч десь по очеретах, випурхують із своїх схованок. Легенькою пеленою здіймається туман над рікою. А гори під яскравим сонячним промінням вкриваються позолотою й блиском. Від світла й тепла життєдайного сонця розливаються чудові пахощі трав і квіток. Усе навкруги прокидається від сну, набирає жвавості.             (Марко Вовчок)

1. Зверни увагу, як літнє сонце змінює пейзаж.

Літнє сонце приносить тепло і світло. Усе навколо прокидається.

2. Як описано дію світла і тепла? Прочитай.

А гори під яскравим сонячним промінням вкриваються позолотою й блиском. Від світла й тепла життєдайного сонця розливаються чудові пахощі трав і квіток.

3. Про які рослини згадує автор?

Очерет, степові трави і квітки.

 

 

                                   ЛІТНІЙ ДЕНЬ

      Блакитне небо дихало на землю теплом. Половіли (достигаючи, ставали жовтого кольору) жита й вилискували на сонці. Червоніло ціле море колосків пшениці. Долиною повилась річечка, наче хто кинув нову стрічку на зелену траву. А за річкою, попід кучерявим зеленим лісом, вся гора вкрита розкішними килимами ярини. Гарячою зеленою барвою горить на сонці ячмінь, широко стелиться килим ясно-зеленого вівса, далі темніє просо. Межи зеленими килимами біліє гречка, наче хто розіслав великі шматки полотна білити на сонці. І над усім тим розкинулось погідне блакитне небо, лунає в повітрі весела пісня жайворонка.

   Віють з поля чудові пахощі од нестиглого зерна і польових квітів.     (Михайло Коцюбинський)

1. Назви кольори, які передають барви природи. Які звуки почув автор?

Блакитне небо, жовте жито, червоні колоски, зелена трава, ліс, ячмінь, ясно-зелений овес, темно-зелений ячмінь, біла гречка

2. Які рослини привернули увагу письменника?

Жито, пшениця, ячмінь, овес, просо, гречка. 

3. Які рядки опису тобі хочеться вивчити напам'ять?

І над усім тим розкинулось погідне блакитне небо, лунає в повітрі весела пісня жайворонка.

4. Порівняйте прочитані описи природи «Літній ранок» і «Літній день». Що є спільним у їхньому змісті? У ставленні авторів до природи? Чим вони відрізняються?

Спільним є те, що два описи про літню пору. Природа наповнена теплом і світлом, пахощами і співом. У першому описі усе тільки прокидається, у другому – насолоджується літнім днем.

 

 

                                     ЄВШАН

   ...Ця квіточка, про яку я зараз розповім, народжується не на землі, а в душі людини. Це почуття любові до рідної землі, до батьківщини. І розкривається воно від запаху чарівного зілля з непримітними суцвіттями. А зветься це зілля — євшан. Існує легенда, що людина, котра зовсім забула свою вітчизну, мову, звикла до чужини, вдихнувши полинового запаху євшану, згадує дитинство, маму, її колискові пісні. І тоді розуміє, що її сите і забезпечене життя на чужині нічого не варте. А збагнувши це, повертається додому.

    Отака чарівна ця рослинка — квітка євшан.              (Надія Кир'ян)

1. Прочитай мовчки. Розкажи, чим особлива ця квітка.

Квітка євшан – звичайний степовий запашний полин, який у народі є символом пам’яті про рідну землю, оберегом від злих сил. 

2. Що найбільше запам'яталося із прочитаного? Поділися цим із рідними або друзями. А що нагадує тобі про рідну домівку?

Багато рослин є символами для різних народів. Так про рідну домівку мені нагадує звичайна калина, яку часто зустрінеш на нашій українській землі.

3. Раджу тобі також прочитати легенду «Євшан», що її переповіла українська письменниця Зірка МЕНЗАТЮК.

Інші завдання дивись тут...  

 

  • Микола
    smile Цікаво!!! Ці тексти дуже красиві!
    9 грудня 2015 18:20