§ 26. МІСЯЦЬ - СУПУТНИК ЗЕМЛІ. СОНЯЧНІ ТА МІСЯЧНІ ЗАТЕМНЕННЯ.
Сонячні та місячні затемнення.
Перевір свої знання.
1. Чому Місяць «світить»?
Місяць холодне небесне тіло, а світить нам відбитим від його поверхні сонячним світлом.
2. Назви фази Місяця. Опиши форму Місяця у кожній з фаз.
Фази Місяця - це зміни видимої з Землі освітленої частини поверхні Місяця. Вирізняють чотири фази Місяця: новий Місяць (чорна куля, її зовсім не видно), перша чверть Місяця (ліва півкуля чорна, права півкуля світла), повний Місяць (світла куля), остання чверть Місяця (ліва півкуля світла, права півкуля темна).
3. Чим пояснюється зміна фаз Місяця?
Рухом місяця навколо Землі.
4. Яка причина місячного і сонячного затемнень?
Причина місячного і сонячного затемнень – рух небесних тіл.
Причини сонячного затемнення: Місяць на кілька хвилин розташовується між Землею і Сонцем на одній лінії і тим самим затьмарює сонячне світло.
Причини місячного затемнення: Земля, знаходячись між Сонцем і Місяцем, перехоплює сонячні промені і на Місяць вони не потрапляють.
5*. Користуючись додатковими джерелами інформації, склади розповідь про досягнення людини в дослідженні Місяця.
У 1959 році невидимий землянам бік місячної поверхні сфотографувала радянська автоматична станція «Луна-3».
Через шість років на поверхню Місяця опустилась інша автоматична станція, яка передала на Землю зображення його поверхні.
У 1969 року екіпаж американських астронавтів під керівництвом Ніла Армстронга здійснив посадку на Місяць і взяв проби місячного ґрунту.
Тепер складено навіть карту Місяця, де є Море Дощів, Море Спокою, Океан Бур та інші.
Сторінка природодослідника.
Завдання: Проведи спостереження за фазами Місяця. Упродовж календарного місяця здійснюй спостереження за природним супутником нашої планети Місяцем. Якщо твоя родина має збільшувальні прилади, скористайся ними. Результати спостережень фіксуй у зошиті. На підставі одержаних результатів з'ясуй, у які дні Місяць перебуває в твоїй місцевості у фазах: 1) нового Місяця, 2) першої чверті Місяця, 3) повного Місяця, 4) останньої чверті Місяця. Проводячи спостереження, зверни увагу на те, що на поверхні Місяця є більш яскраві і тьмяніші ділянки. Знайди цьому пояснення, скориставшись довідковою літературою.
Поверхня Місяця нерівна: там є гори, рівнини та низовини. Тьмяніші ділянки – це низовини, або місячні моря.