Інші завдання дивись тут...

Мешкає: в прісних водоймах – озерах, ставках, заводях річок.

Життєва форма: поліп, нема стадії медузи.

Представники: гідра звичайна (або бура), гідра прісноводна, гідра зелена,  фізалія, хрестовичок, лобелія.

 

ЗОВНІШНЯ БУДОВА ГІДРИ

Невеликий одиночний поліп, тіло якого має ци­ліндричну форму завдовжки 1-2 см.

Нижнім кінцем тіла – підошвою – гідра прикріплюється до водних рослин або камін­ців.

На верхньому кінці тіла гідри є рот, ото­чений 6-12 рухливими щупальцями для захоплення, утримання і переміщення їжі.

Прісноводна гідра — це одиночний поліп, що має вид стеблинки, прикріпленої підошвою до субстрату.

 

ВНУТРІШНЯ БУДОВА ГІДРИ

Складається із двох шарів – зовнішнього – ектодерми та внутрішнього – ентодерми, між якими міститься мезоглея – драглистий прошарок з міжклітинної речовини з невеликою кількістю клітин.

Клітини ектодерми:

• епітеліально-м'язові клітини циліндричної форми  зі скорочувальними повздовжніми волоконцями забезпечують покрив, рух і скоротливість;

• зірчасті нервові клітини з відростками, утворюючи сітку, сприймають та передають сигнал на подразнення; 

• спеціальні жалкі клітини (переважна кількість міститься у щупальцях) для захоплення здобичі та захисту від небезпеки;  

Складається з порожнини з отрутою та закрученої в спіраль нитки, служать для полювання на здобич та захисту. Коли жертва торкається чутливої волосини, миттєво розгортається трубчаста жалка нитка, по якій виходить отрута із капсули, і проколює тіло здобичі.

• статеві (для статевого розмноження);

• проміжні неспеціалізовані клітини дають початок клітинам будь-якому типу, забезпечують регенерацію частин тіла.

Клітини ентодерми: ​​

• епітеліальні клітини з джгутиками для переміщення вмістимого внутрішньої порожнини;

• м'язові зі скорочувальними волоконцями поперек тіла;

• травні зі псевдоніжками для захоплення їжі та перетравлення в травних вакуолях – внутрішньоклітинне травлення;

• залозисті виділяють травні ферменти у кишкову порожнину – внутрішньопорожнинне травлення.

 

ПРОЦЕСИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ

Живлення

Гідра хижак, живить­ся мікроскопічними тваринами (найчастіше рачками), жалкими клітинами ектодерми убиває здобич та щупальцями через рот направляє до кишкової порожнини.

 

Травлення

Залозисті клітини ентодерми утворюють та виділяють у внутрішню порожнину травний сік із  ферментами для початкового перетравлювання захопленої здобичі та розщеплення на дрібні часточки. Джгутики епітеліально-м'язових клітини рухають і перемішують вміст кишкової порожнини для допомоги початковому перетравлюванню їжі (внутрішньопорожнинне травлення). 

Основу ентодерми складають особливі епітеліально-м'язові клітини, які здатні утворювати псевдоніжки і захоплювати ними часточки їжі та перетравлювати у травних вакуолях (оскільки ці клітини здійснюють внутрішньоклітинне травлення, їх іноді називають травними клітинами). 

 

Дихання: усією поверхнею тіла (клітинами ектодерми і ентодерми) шляхом дифузії поглинає розчинений у воді кисень.

 

Виділення: неперетравлені рештки виводяться з кишкової порожнини через рот.

 

Нервова система дифузна (сітка нервових клітин): нервові клітини зірчастого типу майже рів­номірно розподілені у мезоглеї, від них всередину і назовні відходять відростки, які координують функції, особливо багато клітин навколо рота, на щупальцях і підошві. Наявні особливі жалкі клітини для полювання і захисту (риби та інші тварини гідр не їдять).

 

Регенерація: відбувається швидко завдяки проміжним клітинам.

Рухи: окрім рухів щупалець, завдяки скороченню м’язових волокон клітин може  скорочуватися та переміщуватися по черзі «ступаючи» то підошвою, то щупальцями.

Подразливість

У разі подразнення збудження нервовими відростками передається на епітеліально-м'язові клітини, їхні м'язові волокна скорочуються і тварина скручується у грудочку – один із рефлексів.

 

Розмноження: нестатеве брунькуванням і статеве гаметами.

• Брунькування відбувається цілий рік: брунька формується на боковій частині тіла гідри спочатку у вигляді горбочка, потім у цього горбочка з'являються щупальці й рот, а наприкінці нова тварина відокремлюється від материнської гідри і починає самостійне життя. 

• Статеве розмноження відбувається восени, тоді з про­міжних клітин ектодерми утворюються горбочки, у одних формуються чоловічі клітини (сім’яники ближче до ротової частини), а в інших — жіночі статеві клітини (яєчник ближче до підошви). Гідра є гермафродитом (нероздільностатева), тому горбочки з клітинами обох типів появляються на одній особині, проте на одному організмі чоловічі клітини дозрівають швидше, тому запліднення відбувається на різних організмах. Че­рез розриви горбочка чоловічі статеві клітини виходять назовні, пливуть до жіночих клітин і запліднюють їх, після цього гідра гине, а зиготи вкриваються багатошаровою оболонкою, осідають на дно, а навесні, закріплюючись до дна, вони перетворюються на маленьких гідр. 

Інші завдання дивись тут...