ДОСЛІДЖУЄМО, ТВОРИМО
Завдання 1
В електронній оболонці атома:
а) Берилію чотири електрони;
б) Гелію два електрони;
в) Нітрогену сім електронів.
Завдання 2
Якщо в електронній оболонці атома міститься:
а) 8 електронів, то в ядрі атома — 8 протонів;
б) 13 електронів, то в ядрі атома — 13 протонів;
в) якщо 20 електронів, то в ядрі атома — 20 протонів.
Завдання 3
Дивись вправу 15.
ПРАЦЮЄМО З ІНФОРМАЦІЄЮ
Завдання 4
Знайдіть у мережі Інтернет відомості про елемент із зарядом ядра +1 та складіть коротке оповідання про його поширення в природі.
Заряд +1 має ядро атома хімічного елемента Гідроген. У гідросфері (це річки, озера, моря, океани) найбільше атомів цього хімічного елемента, адже він міститься у складі молекули води. У живій природі, як і в гідросфері, Гідроген є також найпоширенішим хімічним елементом, адже вміст води в живих організмах за масою переважає. У Всесвіті також найпоширенішим елементом є Гідроген. У частках від загальної маси атомів у Всесвіті його атоми становлять близько 74%.
Завдання 5
Які заряджені частинки входять складу атомів? Чому атом є електронейтральною частинкою?
У ядрі атома є позитивно заряджені протони, а в електронній оболонці — негативно заряджені електрони. Кількість позитивно і негативно заряджених частинок однакова, тому атом є електронейтральною частинкою, тобто він не має заряду. Зарядженими є лише частинки, які містяться у ньому.
Завдання 6
До складу багатьох речовин (наприклад, солей) також входять заряджені частинки, які називаються йонами. Чи є вони електронейтральними?
Йони — це заряджені частинки, в які перетворюються атоми, якщо приєднують або втрачають електрони. Йони не є електронейтральними, бо мають заряди, адже містять неоднакову кількість протонів і електронів.
Завдання 7
На рисунку перший атом в електронній оболонці містить 5 електронів, тому кількість протонів п'ять, другий атом — 9 електронів, тому кількість протонів дев'ять, третій атом — 12 електронів, тому кількість протонів дванадцять, четвертий атом — 15 електронів, тому кількість протонів п'ятнадцять.
Відповідь: 5 протонів; 9 протонів; 12 протонів; 15 протонів.
Завдання 8
На рисунку перший атом має 13 протонів, тому число електронів тринадцять, другий атом — 25 протонів, тому число електронів двадцять п'ять, третій атом — 29 протонів, тому число електронів дванадцять дев'ять, четвертий атом — 47 протонів, тому число електронів сорок сім.
Відповідь: 13 електронів, 25 електронів, 29 електронів, 47 електронів.
Завдання 9
Що є спільного та відмінного між поняттями «атом» і «хімічний елемент»?
Атоми — це найдрібніші електронейтральні частинки речовини, відрізняються масою, розмірами тощо. Поняття «хімічний елемент» — це певний різновид атомів, тобто поняття застосовують для класифікації атомів одного виду.
Завдання 10
«Атоми — це найдрібніші заряджені електронейтральні частинки, що складаються з ядра і позитивно негативно заряджених електронів, які рухаються навколо ядра. Якщо атоми приєднують або втрачають електрони, то перетворюються на молекули йони. Хімічні елементи відрізняються між собою різною кількістю електронів, але однаковим зарядом ядра».
Завдання 11
На рисунку зображено атом, у якого в ядрі міститься 1 протон і одна або дві інші частинки, які не мають заряду. Чи є це один і той самий хімічний елемент? Відповідь обґрунтуйте. Так, це один і той самий хімічний елемент. Атом містить один протон, тобто заряд ядра атома +1, а хімічний елемент – це різновид атомів з однаковим зарядом ядра.
САМОКОНТРОЛЮЄМО, ДОСЛІДЖУЄМО, ТВОРИМО
І рівень
Завдання 12
Атом — це найдрібніші електронейтральні частинки, які складаються з позитивно зарядженого ядра і негативно заряджених електронів, які рухаються навколо ядра.
Хімічний елемент — це різновид атома з однаковим зарядом ядра.
Завдання 13
Чи правильне твердження, що атом є неподільною частинкою речовини? Чому? Ні, атом не є неподільною частинкою. Існують речовини, що складаються не з атомів, а з йонів.
Завдання 14
Змоделюйте будову атома обраного вами хімічного елемента, використавши довільно взяте обладнання та інструменти (папір, пластикові тарілки, пластилін, фломастери тощо). Здійсніть презентацію своєї моделі під час наступною уроку. Самостійно.
Завдання 15
Заряди ядер атомів, зображених моделями: 1. +1; 2. +6; 3. +11
Завдання 16
Знайдіть у мережі Інтернет відомості про вчених, які працювали над проблемою будови атома. Коротко опишіть їхні відкриття.
У 1803 році Джон Дальтон розвинув теорію, за якою припускав, що речовини складаються з неподільних частинок — атомів, і вона існувала приблизно 100 років.
У 1904 році Джозеф Джон Томпсон запропонував "Кексову" модель, в якій атом за складом схожий на кекс із позитивно зарядженим «тістом» і негативно зарядженими «родзинками».
У 1911 році Ернест Резерфорд запропонував планетарну модель атома, в якій атом складається з невеликого позитивно зарядженого ядра, навколо якого рухаються електрони, подібно до того, як планети рухаються навколо Сонця.
У 1913 році Нільс Бор пояснив, що електрони рухаються навколо ядра певними стаціонарними орбітами.