Завдання 101
Випишіть із переліку окремо формули простих і складних речовин. Підкресліть формули простих речовин-металів. Запишіть назви простих речовин.
Прості речовини: Mg (магній), H2 (водень), Au (золото), Cl2 (хлор), Na (натрій), He (гелій), Cu (мідь), P4 (фосфор), S8 (сірка)
Складні речовини: Fe2O3, NaHCO3, Cu(OH)2, NaCl, H2SO4
Завдання 102
Запишіть хімічні формули:
а) азоту, якщо відомо, що його молекула складається з двох атомів Нітрогену; N2
б) сірки, якщо відомо, що її молекула складається з восьми атомів Сульфуру; S8
в) природного газу метану, якщо відомо, що його молекула складається з одного атома Карбону та чотирьох атомів Гідрогену. CH4
Завдання 103
У скількох молекулах чадного газу CO міститься така сама кількість атомів, як і в чотирьох молекулах етану С2Н6?
У молекулі етану C2H6 міститься вісім атомів (два Карбону і шість Гідрогену), а в чотирьох молекулах у чотири рази більше, тобто тридцять два атоми. Молекула чадного газу містить два атоми (один Карбону і один Гідрогену). Обчислимо кількість молекул чадного газу, що містять так само 32 атоми: 32 : 2 = 16. Отже, 16 молекул чадного газу СО містять стільки ж атомів, як і чотири молекули етану C2H6.
Завдання 104
Небезпечний забруднювач води — фенол — потрапляє в довкілля зі стічними водами нафтопереробних заводів. Молекула фенолу містить шість атомів Карбону, шість атомів Гідрогену й один атом Оксигену. Складіть хімічну формулу фенолу. С6H6O або С6H5OH
Завдання 105
Чи можна спрогнозувати, скільки може існувати речовин (природних та одержаних штучно)? Відповідь аргументуйте. Теоретично можна, якщо надавати уже існуючим речовинам і новоствореним спеціальний ідентифікатор, іншими словами, вести їхній облік.
Понад 100 років обліком відкритих і досліджених речовин займається «Хімічна реферативна служба» (Chemical Abstracts Service, CAS). Знайдіть інформацію, скільки речовин зареєстровано цією службою, та перевірте своє припущення. На 26 березня 2010 року в цьому реєстрі міститься 52868122 речовин і щотижня додається приблизно 50 тис. нових.
Завдання 106
За наведеними зображеннями моделей молекул складіть хімічні формули речовин:
метан CH4 |
озон O3 |
сірководень SO2 |
перекис водню H2O2 |
оцтова кислота C2H4O2 |
пропан С3Н8 |
етан C2H6 |
сульфатна кислота H2SO4 |
етиловий спирт C2H6O |
Висловіть припущення, які з цих речовин є органічними. У складі формул органічних речовин обов'язково містяться хімічні елементи Карбон і Гідроген, тому органічними речовинами є: метан CH4, оцтова кислота C2H4O2, пропан С3Н8, етан C2H6, етиловий спирт C2H6O.
Завдання 107
Небезпечним забрудником повітря та причиною кислотних дощів є нітроген (IV) оксид. Цей газ через його рудий колір також називають «лисячий хвіст». Складіть хімічну формулу нітроген (IV) оксиду, якщо його молекула утворена одним атомом Нітрогену й двома атомами Оксигену. NO2
Завдання 108
Візуально відрізнити складні речовини від металів можна, бо метали мають металічний блиск.
Візуально відрізнити складні речовини від неметалів не можна, бо за звичайних умов неметали можуть перебувати в різних агрегатних станах і мати різний колір.
Завдання 109
Яку інформацію про якісний і кількісний склад хімічних сполук можна дізнатися з хімічної формули? Можна дізнатися про те, атоми чи йони яких хімічних елементів і в якій кількості містяться в речовині.
Завдання 110
Якщо речовина молекулярної будови, то її хімічна формула — це склад молекули. А якщо речовина немолекулярної будови, то який зміст має її хімічна формула? Це склад атомів або йонів у речовині.
Завдання 111
Яку інформацію про якісний і кількісний склад глюкози можна дізнатися за її формулою C6H12O6? Молекула глюкози складається з 6 атомів Карбону, 12 атомів Гідрогену, 6 атомів Оксигену.
Завдання 112
Речовина хлор (Cl2) є дуже отруйним газом, її молекули складаються з атомів Хлору. У складі кухонної солі NaCl, яку ми вживаємо щодня, містяться йони Хлору. Висловіть гіпотезу щодо різної отруйності цих речовин. Хімічні сполуки не зберігають властивостей простих речовин, з яких вони утворені, тому після взаємодії натрію і хлору, утвориться нова сполука кухонна сіль, яка вже не виявляє властивостей ані хлору, ані натрію, а вона має свої властивості, тому говоримо про різну отруйність цих речовин.
Завдання 113
Водень — дуже вибухонебезпечний газ. Молекула водню складається з двох атомів Гідрогену. Зважаючи на це, чи можливо спрогнозувати вибухонебезпечність речовин, моделі яких наведено в завданні 106. Відповідь обґрунтуйте. Так, можливо спрогнозувати вибухонебезпечність речовин, спираючись на їхню хімічну формулу та знання їхніх властивостей. Такі речовини, як метан CH4, етан C2H6, пропан C3H8, сірководень H2S містять в своєму складі атоми Гідрогену і за звичайних умов є газами, тому вважаються вибухонебезпечними, оскільки здатні утворювати вибухонебезпечні суміші з повітрям чи іншими речовинами за певних умов.