Інші завдання дивись тут...

Обладнання: спиртівка, прилад для визначення електропровідності, металева пластина або стрічка, парафін або пластилін, металева, пластикова та дерев’яна палички, склянка, вода.
Речовини: зразки або світлини металів (залізо, алюміній, мідь, цинк) і неметалів (сірка, графіт, ртуть). 
Завдання 1-4 Результати дослідження оформіть у зошиті у вигляді таблиці.  

Характеристика

речовин

Речовина
залізо алюміній мідь цинк сірка графіт ртуть
Металічний блиск так так так так ні так ні
Колір

сріблясто-

сірий

сріблясто-

білий

червоний

сріблясто-

сірий

жовтий сірий

сріблясто-

білий

Крихкість

(пластичність,

ковкість)

пластичне

ковке

пластичний

ковкий

пластична

ковка

пластичний

ковкий

крихка крихкий крихка
Поясніть результати випробування зразків речовин молотком. Які висновки можна зробити щодо їхньої крихкості, пластичності або ковкості?  Результати випробування молотком показали, що метали (залізо, алюміній, мідь, цинк) є пластичними (ковкими), а неметали (сірка, графіт, ртуть) — крихкими.
Крихкі речовини після удару молотком — розбиваються на куски, пластичні речовини — деформуються, а ковкі — змінюють форму без руйнування.

 

Завдання 5

Дослідіть, як поширюється теплота в металах.

Спостереження: через деякий час побачимо, що зразки по черзі падатимуть на стіл, тобто теплота в металах поширюється поступово, починаючи від місця нагрівання металевої стрічки.

 

Завдання 6
Якби можна було виготовити такі палички із сірки або взяти графітний стержень з олівця, то чи відрізнялися б спостереження? Так, бо графіт — неметал, що добре проводить тепло, а сірка — неметал, що майже не проводить тепло.
Результати спостережень оформили в зошиті в таблиці:

Матеріал

гарячий/негарячий
за 1 хвилину за 5 хвилин
метал

гарячий

гарячий

пластик

негарячий

негарячий

деревина

негаряча

негаряча

Поясніть результати експерименту з визначення теплопровідності матеріалів із гарячою водою. У гарячій воді швидше нагріються матеріали, що краще проводять тепло, тобто мають більшу теплопровідність. Одними з найкращих провідників тепла є метали. Деревина і пластик проводять тепло значно гірше.

 

Завдання 7
Результати спостережень записали в зошиті в таблицю:

Характеристика

речовин

Речовина
залізо алюміній мідь цинк сірка графіт ртуть
Електропровідність так так так так ні так ні
Чи всі речовини, які ви випробували, проводять електричний струм? Усі метали, які ми випробували, проводять електричний струм, адже електропровідність є однією зі спільних властивостей металів. Усі неметали, які ми випробували, окрім графіту, не проводять електричний струм.

 

ДЛЯ ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ ОБГОВОРЮЄМО ПИТАННЯ
Запитання 1
Поясніть ваші спостереження в пункті 5: чому парафінові (пластилінові) кульки відпадали від металевої стрічки саме в такій послідовності. Уздовж стрічки йде «потік» тепла, який послідовно розігріває метал. Тепло від металу передається до парафіну (пластиліну), він розм’якшується, і через це кульки одна за одною відпадають від стрижня.

 

Запитання 2
Виявіть ознаки для класифікації речовин на метали та неметали. Металічний блиск, ковкість  або крихкість, електропровідність і теплопровідність.

 

Запитання 3
Які ознаки є спільними для металів? Металічний блиск, ковкість або пластичність, добре проводять електричний струм і тепло.

Які ознаки є спільними для неметалів? У твердому стані зазвичай крихкі.

 
РЕФЛЕКСУЄМО
Що нового ви дізналися під час виконання дослідження? Як можна порівнювати властивості металів і неметалів.
Де вам можуть знадобитися вміння, які ви опанували? У побуті, на будівництві.
Чи стикалися ви з такими операціями в щоденному житті? У побуті, користуючись посудом та обладнанням з металу  чи інших матеріалів.

Інші завдання дивись тут...