ПРАЦЮЄМО З ІНФОРМАЦІЄЮ
Запитання 1
Не однакові способи розділення однорідних і неоднорідних сумішей використовують.
Запитання 2
Суміш крейди з водою є неоднорідною, а суміш цукру з водою є однорідною.
Запитання 3
Однорідні суміші розділяють двома способами: дистиляція і випарювання.
Запитання 4
У суміші компоненти свої властивості зберігають.
Це можна довести так: цукор є солодким на смак. Якщо додати цукор до склянки води, суміш буде також солодкою на смак. Аналогічно можна довести на прикладі суміші кухонної солі і води.
НАВЧАЛЬНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ 6
РОЗДІЛЕННЯ НЕОДНОРІДНИХ СУМІШЕЙ
Завдання 1 – 2
План розділення суміші порошків вугілля та заліза двома способами.
Спосіб використання магніту |
Спосіб відстоювання |
1. Взяти суміш порошків вугілля та заліза. 2. Піднести магніт до суміші для притягнення заліза. |
1. Взяти суміш порошків вугілля та заліза. 2. Долити до суміші воду і перемішати. 3. Дати певний час для відстоювання. 4. Злити воду з вугіллям, що плаває на поверхні, залишаючи на дні залізо. |
Завдання 3
ПЛАН розділення сумішей:
а) цукру з крейдою |
б) кухонна сіль з піском |
1. Взяти суміш крейди та цукру. 2. Долити до суміші воду і розмішати. 3. Фільтруванням розділити крейду і розчин цукру. 4. Випарюванням розділити цукор і воду. |
1. Взяти суміш піску та кухонної солі. 2. Долити до суміші воду і розмішати. 3. Фільтруванням розділити пісок і розчин солі. 4. Випарюванням розділити сіль і воду. |
Розділити обидві суміші за однаковий час не можна, бо різною є густина компонентів суміші.
Завдання 4
План способу відстоювання суміші олії і води |
1. У ділильну лійку наливаємо третину води. 2. Доливаємо олії стільки, щоб сумарний об’єм суміші був не більший від об’єму лійки. 3. Закриваємо лійку корком і струшуємо уміст. 4. Спостерігаємо за розділенням рідин. 5. Відкручуємо кран, зливаємо воду, залишаючи у лійці олію. |
ВИСНОВОК: верхній шар утворюватиме олія, а нижній — вода, бо олія є легшою від води, бо має меншу густину, ніж вода.
ОБГОВОРЮЄМО РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕННЯ
1. Ми опанували два способи розділення неоднорідних сумішей: спосіб дії магніту і спосіб відстоювання.
2. Чисті речовини відрізняються від сумішей тим, що мають постійний склад.
3. У суміші заліза, магнію і кухонної солі компоненти суміші мають такі властивості: залізо притягується магнітом, магній погано розчиняється у воді, а кухонна сіль добре розчиняється у воді.
РЕФЛЕКСУЄМО
Запитання 1
Ми набули вміння розділяти неоднорідні суміші двома способами: способом дії магніту і способом відстоювання.
Запитання 3
Якщо потрібно очистити кухонну сіль від домішок, що мають магнітні властивості, тоді використовуємо спосіб розділення суміші за допомогою магніту, а в противному випадку — спосіб відстоювання.
Запитання 4
Способи розділення сумішей спостерігали:
а) у природі. Спосіб випарювання, наприклад, випаровування води з калюжі з піском під дією Сонця.
б) у побуті. Спосіб фільтрування, наприклад, ситом вибирають часточки чаю зі звареного розчину чаю, друшляком вибирають зварені макарони з води.
САМОКОНТРОЛЮЄМО, ДОСЛІДЖУЄМО, ТВОРИМО
І рівень
Завдання 5
Допишіть пропущені слова, щоб вирази стали завершені.
1. Розчин цукру від розчину кухонної солі можна розрізнити за смаком, а суміш крейди з водою за розчинністю у воді.
2. Суміш сірки з залізом розділяють методом дії магніту.
3. Суміш кухонної солі і води розділяють випарюванням.
Завдання 6
Позначте суміш. Г молоко.
Завдання 7
Позначте чисту речовину. Б алюміній
ІІ рівень
Завдання 8
Установіть послідовність дій розділення суміші цукру, піску та тирси.
А відфільтрувати пісок
Б зібрати тирсу, що сплила і просушити
В випаровувати розчин до утворення кристалів
Г долити до суміші води.
Відповідь: ГБАВ
Завдання 9
У природі відбуваються розділення сумішей способами відстоювання, фільтрування та випаровування. Наведіть приклади, де їх можна спостерігати. Метод випарювання, наприклад, випаровування води з калюжі з піском під дією Сонця.
Завдання 10
Позначте спосіб розділення суміші води з порошком крейди. Б відстоювання
III рівень
Завдання 11
У селі Уторопи, назва якого пішла від слова «ропи» — є понад 70 криниць з ропою (соровицею). Здавна чумаки приїжджали сюди за сіллю. Сьогодні, в умовах війни, коли не всі родовища працюють, сіль подорожчала і місцеві жителі стали використовувати «старий» спосіб добування солі. Дослідіть, як виділити сіль з ропи і як її очистити. Методом випарювання отримаємо кристали солі. Щоб очистити сіль, до ропи доливають молоко, яке при виварюванні спливає зверху рідини разом із часточками різноманітних домішок, яке вибирають за допомогою сита, що служить в якості фільтра.
З'ясуйте, чи можна підсолювати їжу соровицею. Рідку сіль люди називають соровицею. Її використовують для приготування їжі, засолювання, напування худоби, нею і лікуються.
Завдання 12
У вас є суміш води з олією. Поясніть, за якими властивостями складників і як розділити цю суміш. Які прилади для цього використовують? Розділення суміші води з олією способом відстоювання ґрунтується на різній густині компонентів суміші. Для розділення цієї суміші користуються ділильною лійкою.
IV рівень
Завдання 13
Фільтр — це пристрій або відповідний матеріал, за допомогою якого можна розділяти суміші. У побуті часто використовують фільтри для води. З якою метою і для чого очищають воду в домашніх умовах? Щоб позбутися нерозчинних у воді домішок.
Завдання 14
Перед подачею води у водогін відбуваються такі етапи її підготовки:
1) забір води з водойми (річки, озера, джерела);
2) відстоювання;
3) фільтрування;
4) озонування;
5) дослідження складу;
б) подача до споживача.
Дайте відповіді на питання:
1. Якою сумішшю є вода з водойми: однорідною чи неоднорідною? Підтвердіть своє судження. Вода з водойми є неоднорідною сумішшю, бо містить нерозчинні в ній домішки, зокрема, мул, пісок тощо.
2. Що відбувається з сумішшю на другому етапі очищення і які пристрої для цього використовують? Методом відстоювання у відстійнику на дно осідають дрібні часточки мулу та інших нерозчинних речовин.
3. Чому, на ваш погляд, крім відстоювання застосовують фільтрування? Найдрібніші завислі часточки, які не осіли на дно відстійника, видаляють фільтруванням.
4. Що означає озонувати воду? Які властивості проявляє озон? Озонувати воду означає очистити її від хвороботворних бактерій, тобто знезаразити воду на основі ефективності окисних властивостей озона.
5. Чи вода, яка потрапляє у водогін після дослідження її складу є чистою речовиною? Ні, бо може містити розчинені в ній нешкідливі речовини, зокрема солі. Перед вживанням в їжу воду з водопровідного крану бажано кип’ятити.
Завдання 15
Порошок заліза, цукор-пісок і порошок крейди можна відрізнити за властивостями компонентів, зокрема, залізо має магнітні властивості, крейда погано розчиняється у воді, а цукор-пісок добре розчиняється у воді.
I—IV рівні
Завдання 16
Існує ще один метод розділення сумішей - хроматографічний. Суть його полягає в розділенні компонентів суміші між двома фазами: рухомою (вода, спирт) та нерухомою (папір, матерія). Рухома фаза рухається нерухомою, що спричиняє рух окремих компонентів суміші. Цим методом розділяють речовини, які дуже схожі за властивостями. Існує декілька видів хроматографії, але найпоширеніший — це тонкошарова хроматографія на папері. Як це виконати в домашніх умовах? Метод полягає в тому, що суміш барвників фломастера (маркера) наносимо на фільтрувальний папір крапкою або тоненькою рисочкою, а потім просочуємо папір розчинником, наприклад, спиртом. Будемо спостерігати розділені компоненти барвника у формі кольорових плям на фільтрувальному папері.