Інші завдання дивись тут...

У підручнику 2024 року видання

Завдання 1

Чи є у вашому місті, селищі або області хімічні підприємства? Якщо так, то дізнайтеся, яку продукцію вони випускають. Як вони впливають на довкілля? Чи може людина відмовитися від продуктів цих виробництв? Результати вашого пошуку презентуйте в класі. У моєму місті є хімічні підприємства, зокрема лакофарбовий завод  це виробництво клеїв, емалі, шпаклівки, штукатурки, грунтовки тощо. Це підприємство забруднюює навколишнє середовище відходами свого виробництва, але від його продукції не можна відмовитися, оскільки це будівельні матеріали.

 

Завдання 2

Існує багато версій походження слова «хімія»: від стародавньої назви Єгипту давньоєгипетською мовою воно звучало як «хам» — Kham), від грецького «хімос», що означає «сік рослини», від «Хемес» — імені легендарного мудреця Гермеса Трисмегіста. Дізнайтеся про це більше в додаткових джерелах та підготуйте ілюстровану розповідь. Є декілька версій. За однією з них слово «хімія» має спільний корінь з стародавньою  назвою Єгипту  Хем, що означає «єгипетське мистецтво», бо хімічні знання у стародавніх народів асоціювалися з Єгиптом. За іншою версією  походження слова «хімія» старогрецьке, що означає "мистецтво виділення соків". У грецькій мові сік, про який йдеться, міг означати й розплавлений метал, тож слово "хімія" може означати "мистецтво  виплавляння металів". Також припускають, що слово "хімія" походить від "Хемес"  імені легендарного мудреця Гермеса Трисмегіста. За легендами, на його могильній плиті був викарбуваний рецепт виготовлення філософського каменю  засобу, що перетворює будь-який метал на золото.

 

Завдання 3

Однією з найважливіших речовин для людини є сіль (кухонна, кам’яна). Вона розчинена у водах солоних озер, морів і океанів. В Україні соляним промислом займалися чумаки, які добували й розвозили сіль усією Україною та навіть за її межі. Знайдіть інформацію, у яких місцях і в який спосіб добували сіль чумаки. Дізнайтеся також про маршрути чумаків Україною та за кордон.

Чумаки добували сіль в Криму, Донбасі та на Прикарпатті.

Чумаки добували сіль двома способами: виварюванням сольових розчинів природних солоних озер, морів і океанів та видобутком солі з шахт.

В Україні було багато чумацьких шляхів, які з'єднували Лівобережжя та Слобожанщину з Запоріжжям і Кримом, Доном й Азовським морем; інші вели з Правобережжя і Лівобережжя до Галичини й Молдови. Головні шляхи мали назви: Чорний,  Бакаїв, Муравський, Харківський.

 

Завдання 4

У багатьох мовах застосовуються спеціальні частини мови — артиклі. Хімія англійською мовою — the chemistry, французькою — la chimie, німецькою — die Chemie. В арабській мові використовується артикль аль-. Припустіть, як звучатиме назва хімії арабською. Альхімія.

 

Завдання 5

Трапляється в природі: крейда, нафта, пісок, залізо (метеоритне тільки), мармур, молоко, кухонна сіль, алмази, золото, деревина, вовна.

Створене людиною: скло, гума, цукор, полівітаміни, оцет, папір.

 

Завдання 6

З акрилу можна виготовляти наступні вироби, для яких важливі наведені в підручнику його властивості: оббивка автомобільного салону і меблів, одяг і захисний спецодяг, килими, ковдри, штори, тенти, банери, навіси тощо.

 

Завдання 7

Описи завдань, які постають перед науковою спільнотою природничої галузі.

Можна розв’язувати засобами хімії:

2) Визначення складу атмосфери та вмісту парникових газів у повітрі;

4) Уплив речовин, що містяться в ґрунті та водоймах, на рослинний світ;

7) Розроблення матеріалів для виробництва електричних акумуляторів;

8) Пошук нових ресурсів для виробництва енергії;

Можна розв'язувати засобами інших наук.

1) Уплив кліматичних змін на різні регіони планети; Географія, метереологія

3) Взаємодія рослин і тварин в екосистемах; Біологія, екологія

5) Розподіл видів тварин та їх адаптування до різних умов середовища; Біологія, зоологія

6) Принципи роботи сонячних панелей і вітрових турбін; Фізика, електроніка

9) Ризики природних катастроф, на кшталт землетрусів і вивержень вулканів. Екологія, геофізика

10) Уплив процесів, що відбуваються під землею, на склад ґрунтів і води. Ґрунтозна́вство, екологія

 

Завдання 8

Хіміки — це люди, які справді розуміють, як улаштовано світ. Лайнус Полінга. Хімія  — це ключ до розуміння складного світу, що нас оточує. Луї Пастера.

Так, я погоджуюся з цими висловлюваннями. Полінг підкреслював важливість знань про молекули для вирішення проблем людства, а Пастер наголошував на тому, що випадковості часто приносять нові відкриття. Ці думки підкреслюють, що хімія допомагає не лише розуміти природу, але й робити відкриття.

Хімія – природнича наука, яка вивчає речовини, їхній склад, властивості, хімічні перетворення речовин, тобто при яких молекули одних речовин руйнуються, а на їхньому місці утворюються молекули інших речовин з новими властивостями. Знання властивостей хімічних речовин та способів їх добування не тільки дозволяють вивчати й розуміти природу, але й одержувати речовини та матеріали з наперед заданими властивостями, яких не існує в природі.

 

Завдання 9

Речовини та їхні перетворення досліджують не лише хіміки. Один і той самий об’єкт може зацікавити різних фахівців. Яких фахівців, на вашу думку, можуть зацікавити такі об’єкти, речовини й матеріали?
Гематит (залізна руда)  металурги (добувають залізо, застосовують у виробництві чавуну), хіміки (досліджують хімічні властивості і використання), геологи (досліджують склад і походження)ювеліри (використовують в ювелірних виробах);
Вода  інженери (використовують у виробничих процесах), будівельники (готують будівельні розчини), хіміки (досліджують хімічні властивості і використання), гідрологи (вивчають колообіг в природі), біологи (вивчають роль в живих організмах), екологи (вивчають шляхи забруднення і способи очищення);
Лимонна кислота  кулінари (готують страви), хіміки (вивчають як органічну речовину), фармацевти (використовують у складі медичних препаратів), технологи (використовують в якості консервантів і регуляторів кислотності);
Яйце  працівники птахофабрик (вирощують птицю для отримання яєць)кухарі (готують страви)технологи харчової промисловості (розробляють та впроваджують нові рецептури);
Картопля  агрономи (вирощують рослину), селекціонери (виводять нові сорти), кухарі (готують страви), технологи харчової промисловості (розробляють та впроваджують нові рецептури);
Колабомін (вітамін В12 фармацевти (застосовують у складі медичних препаратів) , хіміки (досліджують хімічні властивості і синтез), біохіміки (вивчають роль в обміні речовин);
Бетон  будівельники (застосовують в будівництві споруд), хіміки (досліджують хімічні властивості і використання), технологи (розробляють нові марки і способи застосування);
Мідь  металурги (добувають з руди), електрики (використовують в якості проводів), хіміки (досліджують хімічні властивості і використання), ювеліри (використовують в ювелірних виробах).

 

Завдання 10

Організуйте дискусію за темою «Досягнення хімії: за чи проти?». Наведіть приклади позитивного й негативного впливу синтетичних речовин і матеріалів на життя людини та довкілля. 

Приклади позитивного впливу: забезпечення сільського господарства мінеральними добривами та засобами захисту рослин від шкідників для підвищення врожайності рослин; переробка корисних копалин на цінні продукти такі, як метали, їх сплави, паливо з метою використання в народному господарстві; забезпечення виробництва будівельних матеріалів, синтетичних тканин, пластмас, фарб, миючих засобів, медикаментів тощо.

Приклади негативного впливу: одяг та взуття із синтетичних матеріалів електризується, а це шкідливо для людини, такий одяг викликає подразнення шкіри, адже не пропускає повітря та не поглинає піт; використання мінеральних добрив збільшує кількість нітратів в овочах та робить їх шкідливими для вживання, гербіциди та пестициди знищують природну флору Землі; небезпечними є харчові добавки і консерванти, які ми вживаємо з іжею, а також алергія, викликана лікарськими препаратами, дезинфікуючими та мийними засобами, які ми використовуємо; забруднення довкілля поліетиленовими пакетами, пластмасовими пляшками, відходами металургійних підприємств, радіоактивними відходами  тощо.

Підготуйте аргументи на захист вашої думки. 

Не можна категорично стверджувати, що досягнення хімії приносять тільки користь чи завдають тільки шкоди. Правда, лежить посередині. Оскільки без хімії в сучасному світі вже не обійтися, потрібно застосовувати наукові досягнення хімії, не завдаючи шкоди людині та навколишньому середовищу.

 

Завдання 11 

Які професії пов’язані з хімією? Агрономи, геологи, фармацевти, медики, експерт-криміналісти, металурги, будівельники, кулінари, перукарі, художники тощо.

Чи хотіли би ви стати хіміком / хімікинею? Якщо так, то в якому напрямку хімії ви хотіли би здійснювати дослідження? Створювати нові матеріали із наперед заданими властивостями.

 

Завдання 12

На малюнку зображено, як в уяві художника відрізняється світ, у якому наявні продукти хімічної промисловості (ліворуч) та в якому вони відсутні (праворуч). Проаналізуйте малюнки та прокоментуйте їх.

Світ з продуктами хімічної промисловості: машини, комп'ютери, телефони, дерев'яні і пластикові вікна, одяг з натуральних і синтетичних тканин, посуд скляний, порцеляновий, пластиковий, канцелярське приладдя, акварельні фарби, засоби гігієни тощо. 
Світ без продуктів хімічної промисловості: вози, дерев'яні вікна, одяг з натуральних тканин, глиняний посуд тощо. 
Висновок. На малюнку праворуч бачимо обмежену кількість предметів. І це очевидно, адже завдяки хімії сьогодні можна одержувати речовини та матеріали з наперед заданими властивостями, які відсутні в природі, але створюють комфорт і полегшують життя людей. Тому важко собі навіть уявити сучасне життя без продуктів хімічної промисловості.

 

У підручнику 2020 і 2015 років видання

Контрольні запитання

1. Що вивчає хімія? Речовини та їх взаємоперетворення.

 

2. Які науки належать до природничих наук? Фізика, біологія, географія, астрономія, екологія, хімія.

 

3. Назвіть основні завдання хімії. Дослідження властивостей, складу та будови речовин, а також умов, за яких речовини можуть перетворюватися на інші речовини.

 

4. У яких галузях промисловості використовуються знання з хімії, і що є продуктами виробництва цих галузей? МЕТАЛУРГІЙНА ПРОМИСЛОВІСТЬ – чисті метали, сплави; ХІМІЧНА ПРОМИСЛОВІСТЬ – поліетилен, пластмаса, гума, клеї та синтетичні смоли, лаки, шампуні, мийні засоби; ЛАКОФАРБНА ПРОМИСЛОВІСТЬ – штучні  барвники, фарби;  АГРОХІМІЧНА ПРОМИСЛОВІСТЬ – мінеральні добрива і засоби захисту рослин; ХАРЧОВА ПРОМИСЛОВІСТЬ –  синтетичні барвники, ароматизатори, консерванти; ФАРМАЦЕВТИЧНА ПРОМИСЛОВІСТЬ – ліки, вітаміни.

 

Завдання для засвоєння матеріалу

Вправа 1. Із наведеного переліку випишіть окремо об’єкти, що трапляються в природі, та об’єкти, створені людиною:

об’єкти, що

трапляються

в  природі

об’єкти,

створені

людиною

вода

крейда

нафта

пісок

мармур

молоко

парфуми

скло

сметана

сталь

гума

цукор

Вправа 2. Користуючись малюнком 4 на с. 8 і знаннями, отриманими раніше, назвіть, що є об’єктом дослідження:

а) астрономії 
б) біології в) географії г) фізики.

Галактики,

зірки, інші

небесні тіла

Живі

організми

 

Материки,

океани,

річки, гори

Фізичні

процеси

і явища

У чому виявляється зв’язок між предметами вивчення цих наук і тим, що вивчає хімія? Усі ці природничі науки вивчають об’єкти та явища природи, але з різних боків і мають свої особливості та методи дослідження. Знання однієї науки доповнюють і розширюють знання інших, допомагають з’ясувати причини різноманітних явищ. Хімія, вивчаючи атоми, молекули, хімічні речовини та їхні взаємодії, використовує закони фізики. У свою чергу, біологія й геологія, вивчаючи свої об’єкти, використовують й хімічні закони. На межі цих наук виникають суміжні галузі знань, наприклад, фізична хімія, хімічна фізика, біохімія.

 

Вправа 3. Що, на вашу думку, вивчають біохімія, космохімія, геохімія, агрохімія, кристалохімія й аналітична хімія?

Біохімія вивчає хімічні процеси, що відбуваються у живих клітинах.

Космохімія вивчає хімічний склад космічних тіл, а також міжпланетне і міжзоряне середовище, поширеність хімічних елементів у космосі.

Геохімія вивчає хімічний склад земної кори, закони поширення і розподілу хімічних елементів.

Агрохімія вивчає кругообіг речовин у системі «ґрунт — рослина — добрива», тобто, мінеральне живлення рослин, застосування добрив з метою поліпшення родючості ґрунтів і підвищення врожайності сільськогосподарських культур.

Кристалохімія вивчає природу хімічних зв'язків між частинками в кристалі та залежність від цього його структури, а також взаємозв'язок між складом, структурою та фізико-хімічними властивостями кристалів.

Аналітична хімія вивчає якісний і кількісний склад сполук та їх сумішей, а також хімічну структуру речовин. 

Вправа 4. Назвіть продукти хімічних виробництв, які використовуються вами або вашими знайомими та родичами в повсякденному житті. Поліетиленові  і пластмасові вироби, миючі засоби, мінеральні добрива і засоби захисту рослин, штучні тканини (капрон, штучний шовк тощо), ліки і вітаміни.

 

Вправа 5. Наведіть приклади несприятливого впливу хімії на навколишнє середовище або людину. 

На людину:
-  надмірне використання синтетичних тканин сприяє подразненню шкіри людини;
-  надмірне використання добрив збільшує кількість нітратів у овочах і фруктах, що робить їх шкідливими;  
-  синтетичні миючі і дезинфікуючі засоби сприяють розвитку алергічних і ракових захворювань тощо.

На навколишнє середовище:

- неправильна утилізація побутових відходів (поліетиленових пакетів, пластмасових пляшок тощо);

- змиви дощовими та талими водами з полів  добрив та отрутохімікатів, якими знищували буряни та  шкідників;

- шкідливі викиди в атмосферу металургійного і хімічного виробництв тощо.

 

Вправа 6. Опишіть, яким було б ваше життя, якби в ньому не було продуктів хімічного виробництва. Схарактеризуйте роль хімії в сучасному світі. Сучасне життя є неможливе без продуктів хімічного виробництва. У повсякденному житті ми використовуємо багато речовин, які не існують у природі: скло, пластмаса, гума, поліетилен, капрон, штучні тканини, миючі та дезинфікуючі засоби тощо. Продуктами хімічного виробництва є також мінеральні добрива, засоби захисту рослин, засоби боротьби із шкідниками, які застосовують у сільському господарстві для підвищення врожайності, кормові добавки, які застосовують у тваринництві, консерванти, барвники та ароматизатори, які застосовують у харчовій промисловості для покращення зберігання продуктів і їх зовнішнього вигляду, ліки від нових захворювань і вітаміни для підтримання імунітету тощо. Створення і розвиток таких галузей, як літакобудування, радіотехніка, приладобудування тощо, є неможливим без використанням матеріалів з наперед заданими властивостями: надтверді, надчисті, жаростійкі, які  не існують у природі, а є продуктами хімічного виробництва. Таких прикладів можна навести багато. Отже, хімія відіграє важливу  роль у всіх сферах життя: в побуті, медицині, сільському господарстві, промисловому виробництві. 

Інші завдання дивись тут...

  • Марина
    Спосибо очень помогло
    8 вересня 2020 15:13
  • я
    спасиб, я смог нормально написать хоть что-то
    3 вересня 2021 19:20