У підручнику 2024 року видання
§ 11 Речовини та їхні властивості
Завдання 114
Що означають і чим відрізняються поняття «фізичне тіло», «речовина», «матеріал»?
Фізичне тіло — це те, що має форму і певний об'єм.
Речовина — це те, з чого складаються фізичні тіла.
Матеріал — це речовина (або суміш речовин), яку використовують для виготовлення предметів.
Часто назви матеріалів і речовин збігаються, тобто певна речовина і є матеріалом.
Виготовлені (вироблені) людиною фізичні тіла називають предметами.
Завдання 115
Які властивості притаманні тілам, а які — речовинам? Тіла мають форму, розмір, об'єм і масу, а речовини — об'єм і масу та фізичні властивості (колір, запах, густину, електропровідність, теплопровідність, розчинність, пластичність, крихкість).
Завдання 116
Які властивості речовин називають фізичними? Як їх можна визначити або описати? Властивості речовини, які визначають спостереженням або вимірюваннями, без перетворення її на іншу речовину, називають фізичними. Це колір, запах, смак, блиск, температури плавлення та кипіння, пластичність (ковкість, крихкість), густина, здатність проводити електричний струм і тепло, намагнічуватися, розчинність у воді тощо. Деякі фізичні властивості, наприклад, густину або температуру плавлення, можна виміряти. А такі властивості, як колір і запах, визначають лише безпосереднім спостереженням, тому їх складно точно описати.
Завдання 117
Одним із перших матеріалів, який почали використовувати люди, була глина, із якої виготовляли керамічні вироби. На території центральної України близько 6000 років тому існувала трипільська культура. Підготуйте презентацію про матеріали, які використовували трипільці, та вироби з цих матеріалів. Трипільці з глини виготовляли посуд найрізноманітніших форм, призначень і орнаментів, яку часто називають ще «культурою мальованої кераміки». Плавили мідь і виготовляли з неї знаряддя праці. Виготовляли ювелірні вироби із золота.
Завдання 118
Колір речовини залежить від певних чинників. Деякі речовини, що здаються безбарвними (як-от лід, скло), після подрібнення стають білими. Мідь — це блискучий метал червоного кольору, проте якщо його подрібнити, то за кольором він не відрізнятиметься від сухого ґрунту. Наведіть приклади (з вашого щоденного життя) залежності кольору речовини від ступеня її подрібнення. Сіль і цукор є прозорими кристалічними речовинами, а в своїй подрібненій масі здаються білими.
Завдання 119
Латинське слово materia означає «деревина». Поясніть зміст термінів «матеріал», «матеріальний». Термін «матеріал» означає те, з чого що-небудь виготовляють, іншими словами, матеріал — це речовина (або суміш речовин), яку використовують для виготовлення предметів. Термін «матеріальний» означає те, що має фізичну форму і сприймається органами чуття.
Завдання 120
За Додатком 1 опишіть фізичні властивості речовин. Які з них молекулярної будови, а які — немолекулярної?
а) кисню; Безбарвний газ без запаху, малорозчинний у воді, з густиною 0,00143 г/см3, з температурою плавлення –219°С, з температурою кипіння –183°С. Речовина молекулярної будови.
б) алюмінію; Сріблясто-білий пластичний метал, з густиною 2,70 г/см3, з температурою плавлення 660°С, з температурою кипіння 2500°С. Речовина немолекулярної будови.
в) крейди; Біла кристалічна крихка речовина, нерозчинна у воді, з густиною 2,71 г/см3. Речовина немолекулярної будови.
г) цукру; Безбарвна кристалічна речовина, розчинна у воді, з густиною 1,59 г/см3, з температурою плавлення 185°С. Речовина молекулярної будови.
д) кухонної солі. Безбарвна кристалічна речовина, розчинна у воді, з густиною 2,17 г/см3, з температурою плавлення 801°С, з температурою кипіння 1465°С. Речовина немолекулярної будови.
Завдання 121
Уявіть, що у вас наявні зразки трьох металів: міді, заліза й алюмінію. Обговоріть ознаки, за якими їх можна розпізнати. За кольором: мідь — червона, залізо — сріблясто-сірий, алюміній — сріблясто-білий. Мідь легший метал, ніж залізо, а алюміній — найлегший метал з них усіх. Залізо здатне намагнічуватися.
Завдання 122
Порівняйте фізичні властивості речовин. Визначте, що спільного й відмінного у їхніх властивостях. Для виконання завдання скористайтеся Додатком 1.
а) води й оцтової кислоти;
Спільне: безбарвні рідини.
Відмінне: вода не має запаху і смаку, є добрим розчинником, а оцет має характерний запах і кислий на смак, необмежено розчиняється у воді, є легкозаймистою речовиною.
б) крейди та графіту;
Спільне: нерозчинні у воді.
Відмінне: крейда є білою кристалічною крихкою речовиною, а графіт — сірого кольору зі слабким блиском, жирний на дотик, електропровідний.
в) золота та ртуті;
Спільне: мають металічний блиск.
Відмінне: Золото — дуже пластичний жовтий метал, а ртуть — сріблясто-білий рідкий метал, отруйний.
г) сірководню та амоніаку.
Спільне: безбарвні отруйні гази.
Відмінне: сірководень із запахом тухлих яєць, малорозчинний у воді, а амоніак — із різким запахом, розчинний у воді.
Завдання 123
Білий фосфор складається з чотириатомних молекул, а в іржі окремих молекул виділити неможливо. Яку з цих речовин легше розплавити? Відповідь поясніть. Легше розплавити білий фосфор, бо є речовиною молекулярної будови й, відповідно, має нижчу температуру плавлення у порівнянні з іржею, яка є речовиною немолекулярної будови.
Завдання 124
За якими властивостями можна відрізнити:
а) сіль від цукру; За смаком: сіль — солона, а цукор — солодкий.
б) мідь від золота; За кольором: мідь — червона, а золото — жовте.
в) пісок від порошку заліза? За здатністю притягуватися магнітом: залізо намагнічується, а пісок — ні.
Завдання 125
Коли описують газуваті речовини, іноді використовують термін «пара». Проте цей термін слід застосовувати лише до опису газуватої води — «водяна пара». Щодо інших речовин рекомендують використовувати термін «випари» — гази, що утворюються внаслідок випаровування твердої або рідкої речовини. Проаналізуйте правильність висловів:
1. У повітрі завжди наявні безбарвні й непомітні для очей випари пари води — водяна пара.
2. Під час кип’ятіння спирту утворюється спиртова пара спиртові випари або випари спирту.
3. У разі нагрівання йоду спостерігають випари йоду фіолетового кольору.
Завдання 126
Заповніть таблицю (за зразком), розподіливши назви тіл, речовин і матеріалів у відповідних колонках.
Тіло | Матеріал | Речовина |
склянка сковорідка стілець зошит авторучка |
скло чавун папір пластмаса деревина |
залізо целюлоза
|
Завдання 127
Назвіть типи агрегатних переходів:
а) кубик льоду в склянці перетворився на воду; Плавлення
б) за високого тиску повітря стає рідким; Конденсація
в) якщо шматочок «сухого льоду» залишити на повітрі, то через певний час він безслідно зникне; Сублімація
г) якщо краплина розплавленого металу падає, вона стає твердою; Кристалізація
д) якщо шкіру протерти антисептиком, то незабаром на ній не залишиться й залишків рідини. Випаровування
Завдання 128
Поясніть, на яких властивостях речовин ґрунтується їх використання:
а) із міді виготовляють електричні дроти; Електропровідність (добре проводять електричний струм)
б) із золота виготовляють ювелірні прикраси; Колір, металічний блиск, пластичність, корозійна стійкість
в) ванілін додають до кондитерських виробів; Запах
г) із алюмінію виготовляють фольгу; Пластичність, легкий метал, теплопровідність (проводить тепло)
д) із графіту виготовляють стержні для олівців. Крихкість, непрозорість
Завдання 129
Обговоріть, чому цвяхи виготовляють зі сталі (основним компонентом якої є залізо), а не зі свинцю. Свинець, на відміну від заліза, м'який метал, що легко гнеться.
Чому пам’ятники виготовляють з бронзи або граніту, а не зі скла? Скло, на відміну від бронзи чи граніту, крихке.
____________________________________________________________
У підручнику 2015 року видання
§4 РЕЧОВИНИ ТА ЇХНІ ФІЗИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ
Контрольні запитання
1. Що означають і чим відрізняються терміни «фізичне тіло», «речовина», «матеріал»? Усі предмети, що оточують нас, називаються фізичними тілами або просто тілами. Кожне тіло має масу і об’єм. Те, з чого утворене тіло, називають речовиною. Матеріал — це речовина (або суміш речовин), яка використовується людиною для виготовлення предметів. Часто назви матеріалів і речовин збігаються.
2. У чому полягає суть поняття «властивості речовин»? Це ознаки, за якими речовини відрізняються від від одної або подібні між собою. Визначивши основні ознаки та відмінності речовин, ми зможемо їх описувати, розрізняти і застосовувати.
3. Які властивості речовин належать до фізичних? Колір, запах, смак, температура плавлення, температура кипіння, густина, здатність проводити електричний струм і теплоту, розчинність у воді, пластичність тощо.
4. У яких агрегатних станах може перебувати речовина? У трьох станах: твердому, рідкому, газоподібному.
Охарактеризуйте кожний з них.
У твердому стані частинки речовини розміщені щільно та закріплені в певних місцях, вони не можуть пересуватися одна відносно одної, а тільки коливаються навколо точки закріплення, тому тверді речовини майже не стискаються, не можуть текти і зберігають надану їм форму.
У рідкому стані молекули так само розташовані щільно, але вони вільніші й можуть пересуватися одна відносно одної, тому рідкі речовини також майже не стискаються, але можуть текти і набувати форми посудини, у якій зберігаються.
У газоподібному стані молекули речовини перебувають на великих відстанях одна від одної та вільно рухаються. Унаслідок цього газуваті речовини легко стискаються та розширюються і займають весь об’єм посудини, у якій зберігаються, набуваючи її форми.
5. Назвіть процеси зміни агрегатного стану:
а) із твердого в рідкий — плавлення;
б) із рідкого в газоподібний — випаровування;
в) із твердого в газоподібний — сублімація;
г) із рідкого у твердий — кристалізація;
д) із газоподібного в рідкий — конденсація.
Завдання для засвоєння матеріалу
Вправа 1. Виберіть правильне твердження щодо води:
а) рідина з густиною 1 г/см3 погано проводить електричний струм;
б) рідина з характерним запахом і густиною 0,9 г/см3;
в) тверда речовина жовтого кольору з температурою плавлення 0°С.
Вправа 2. Випишіть окремо назви речовин і тіл: а) ножиці; б) скло; в) вода; г) зошит; д) залізо; е) ложка; є) алюміній.
Речовини: | Тіла: |
б) скло в) вода д) залізо є) алюміній |
а) ножиці, г) зошит е) ложка
|
Вправа 3. Чим відрізняються:
а) тіла однакової форми, виготовлені з різних речовин?
Відрізняються фізичними властивостями.
б) тіла різної форми, виготовлені з однієї речовини?
Мають однакові фізичні властивості.
Вправа 4. Опишіть фізичні властивості алюмінію, цукру, кухонної солі за такими самими ознаками, як у лабораторному досліді. Для відповіді скористайтеся даними з таблиці:
Характеристика речовини |
Алюміній |
Цукор |
Кухонна сіль |
Агрегатний стан Металічний блиск Колір Запах Електропровідність Теплопровідність Розчинність у воді Густина t0 кипіння t0 плавлення |
Твердий Ні |
Твердий 1,59 г/см3 |
Твердий 2,17 г/см3 |
Вправа 5. За якими ознаками можна розпізнати залізо серед інших металів?
Притягується магнітом.
Вправа 7. За якими властивостями можна відрізнити:
а) сіль від цукру; За смаком.
б) мідь від золота; За кольором.
в) пісок від заліза? За магнітними властивостями заліза.
Вправа 8. Заповніть таблицю за наведеним зразком, розподіливши назви тіл і відповідних їм речовин і матеріалів по стовпчиках: склянка, целюлоза, сковорідка, залізо, стілець, зошит, скло, авторучка, папір, чавун, деревина, пластмаса.
Тіло | Матеріал | Речовина |
пам'ятник склянка сковорідка стілець зошит авторучка |
бронза скло чавун деревина папір пластмаса |
мідь і олово залізо целюлоза
|
Вправа 9. Назвіть типи агрегатних переходів:
а) кубик льоду в склянці перетворився на рідку воду;
Плавлення
б) при високому тиску повітря стає рідким;
Конденсація
в) якщо шматочок «сухого льоду» залишити на повітрі, то через деякий час він безслідно зникне;
Сублімація
г) якщо крапля розплавленого металу падає на землю, то вона стає твердою;
Кристалізація
д) якщо шкіру протерти одеколоном, то незабаром на ній не залишиться й сліду рідини.
Випаровування
Вправа 10. Поясніть, на яких властивостях речовин ґрунтується їхнє використання:
а) із міді виготовляють електричні дроти;
Електропровідність
б) із золота виготовляють ювелірні прикраси;
Колір, металічний блиск, хімічна стійкість
в) ванілін додають до кондитерських виробів;
Запах
г) з алюмінію виготовляють фольгу;
Пластичність (ковкість), теплопровідність, легкий метал
д) із графіту виготовляють стрижні для олівців.
Мала твердість (крихкість), непрозорість
Вправа 11. Поясніть, чому цвяхи виготовляють із заліза, а не зі свинцю.
Свинець ― м'який метал, легко гнеться.
Чому пам’ятники виготовляють з бронзи або граніту, а не зі скла?
Бо скло крихке.
Вправа 12*. Чому речовини мають різні властивості? Кожна речовина має свій унікальний набір атомів або молекул, які визначають усі її властивості. Молекули різних речовин, не подібні, часто вони відрізняються дуже суттєво, тому й утворені ними речовини відрізняються за властивостями.