Інші завдання дивись тут...

У підручнику 2024 року видання

§ 6 Знайомимося з хімічними елементами

Завдання 52

Поясніть, чому хімічні елементи називають абеткою сучасної хімічної мови. Символи хімічних елементів є «буквами» або «літерами» хімічної мови, що  можуть складатися у «слова» — хімічні формули. Іншими словами, літерна система хімічних елементів є зручним способом запису, зберігання і передавання хімічної інформації.

 

Завдання 53

Як з’являються назви хімічних елементів? Назви хімічних елементів походять від назв небесних тіл; назв за іменами богів і героїв легенд; від назв мінералів, у яких вони були відкриті; назв на честь країн, міст, частин світу; назв за прізвищами відомих учених; назв елементів, які демонструють їхні властивості; назв елементів, які вказують на колір.

 

Завдання 54

Запишіть символи, якими позначають хімічні елементи: Купрум – Cu, Плюмбум – Pb, Гідроген – H, Фосфор – P, Натрій – Na, Оксиген – O, Флуор – F, Ферум –Fe.

 

Завдання 55

Хімічний символ

Назва елемента

Вимова у формулі

Mg

Na

Si

Ag

Zn

N

Магній

Натрій

Силіцій

Аргентум

Цинк

Нітроген

магній

натрій

силіцій

аргентум

цинк

ен

Завдання 56

У таблиці 1 усі символи хімічних елементів, що починаються літерою С: Ca, C, Cu, Cl

 

Завдання 57

Назвіть три хімічні елементи, найпоширеніші в земній корі. Яку частку від загальної маси земної кори становить решта хімічних елементів? Три найпоширеніші хімічні елементи в земній корі: Оксиген О становить 49%, Силіцій Si — 26%, Алюміній Al — 7%, а решта хімічних елементів становить 18% (100% – (49% + 26% + 7%) = 18%))

 

Завдання 58

Знайдіть у додаткових джерелах інформацію про історію відкриття та походження назви одного з хімічних елементів, наведених у таблиці 1. Результати своєї роботи презентуйте в класі. У 1886 році, після 74 років зусиль багатьох хіміків, Муассан виділив фтор. Назва хімічного елемента Фтор F походить від грецького φθόρος  руйнування. Флюор від латинського fluere  текти.

 

Завдання 59

Знайдіть у Періодичній системі всі назви хімічних елементів з коренем –ген. Висловіть свої припущення щодо походження назв цих елементів. Хімічні елементи з коренем -ген: Гідроген, Оксиген, Нітроген.

Ці елементи названо з урахуванням властивостей речовин, які вони утворюють, адже слово genes означає створювати, народжувати, тобто «той, що породжує (народжує) ту чи іншу властивість або властивості речовин».

Наприклад, Гідроген  той, що породжує воду, адже є в складі води. Оксиген  той, що породжує кислоти, адже є в складі кислот. 

 

Завдання 60

Відкриття деяких хімічних елементів і речовин мали трагічні наслідки, як–от відкриття Стибію та Калію. Знайдіть інформацію про ці й інші такі такі випадки та презентуйте її в класі. Які правила безпеки могли бути сформульовані після аналізу наслідків таких відкриттів? Токсичними є сполуки Стибію, тому випадки отруєння мали трагічні наслідки, беручи до уваги те, що Стибій колись використовували у виготовленні посуду, косметичних і лікарських засобів. Взаємодія калію з водою відбувається дуже активно, навіть з вибухом, що мало теж трагічні наслідки. 

Правила безпечного поводження з хімічно агресивними речовинами: використання засобів індивідуального захисту (спеціальні халати, рукавиці та окуляри),  робота у спеціальних приміщеннях з наявними витяжними шафами, зберігання реактивів у відповідних умовах і правильна їх утилізація.

 

Завдання 61

Одна з найвідоміших страв італійської кухні — паста карбонара. Знайдіть інформацію, хто такі карбонарії та яке відношення вони мають до назви хімічного елемента Карбон.

Карбонарії (італ. carbonaro) — члени таємного, суворо конспірованого товариства в Італії в 1807—1832 років. Назва «карбонарії» італійською перекладається як «вуглярі». За поширеною легендою так їх називали тому, що вони влаштовували свої збори в хижах незаможних вуглярів, де проводили ритуал спалення деревного вугілля, який символізував духовне очищення членів товариства.

Назва хімічного елемента Карбон походить від латинського слова з давнім походженням carbo, що означає «вугілля».

 

Завдання 62

Обговоріть поширеність хімічних елементів у Всесвіті й земній корі за діаграмами на с. 61. У Всесвіті найпоширенішими хімічними елементами є Гідроген і Гелій й у частках від загальної маси атомів їх атоми становлять близько 74% і 24% відповідно. У земній корі найпоширенішими хімічними елементами є Оксиген і Силіцій й у частках від загальної маси атомів їх атоми становлять близько 49% і 26% відповідно. 

Чому поширеність елементів у земній корі дуже відрізняється від їх поширеності у Всесвіті? Найпоширеніші елементи земної кори є у складі сполук, а Всесвіту — у складі простих речовин.

 

Завдання 63

Чи можна за діаграмою «Поширеність хімічних елементів в організмі людини» на с. 62 визначити хімічні елементи, які обов’язково мають бути в харчових продуктах нашого раціону? Діаграма показує наявність атомів за масою в організмі людини. Очевидно, що ці хімічні елементи містяться у складі білків, жирів і вуглеводів, що містяться в харчових продуктах.

 

Завдання 64

За таблицею 1 обговоріть, як утворили символи хімічних елементів:

Карбон  C, від латинської назви "Carboneum";

Калій  K, від латинської назви "Kalium";

Кальцій  Ca, від латинської назви "Calcium";

Фосфор  P, від латинської назви "Phosphorus";

Флуор  F, від латинської назви "Fluorum";

Магній  Mg, від латинської назви "Magnesium";

Манган   Mn, від латинської назви "Manganum";

Меркурій  Hg, від латинської назви "Hydrargyrum";

Хлор  Cl, від латинської назви "Chlorum".

 

Завдання 65

Символами хімічних елементів можна складати слова англійською мовою. Приміром, англійською «вода» можна скласти із символів Вольфраму, Астату й Ербію (WAtEr). Запропонуйте інші слова англійською (або іншими мовами з латинським алфавітом), які можна скласти із символів хімічних елементів.

MONACO (Монако):  Mo (Молібден), Na (Натрій), Co (Кобальт)

FRANCE (Франція): Fr (Францій), Ac (Актиній), Ne (Неон), Ce (Церій)

CUBA (Куба): Cu (Мідь), Ba (Барій)

CHINa (Китай): C (Вуглець), H (Водень), I (Йод), Na (Натрій)

AlINa (Аліна): Al (Алюміній), I (Йод), Na (Натрій)

TaRaS (Тарас): Ta (Тантал) + Ra (Радій) + S (Сірка)

RuSLaN (Руслан): Ru (Рутеній) + S (Сірка) + La (Лантан) + N (Азот) 

______________________________________________________________________________

У підручнику 2015 року видання

§7 ХІМІЧНІ ЕЛЕМЕНТИ

Контрольні запитання
1. Дайте визначення хімічного елемента. Хімічний елемент — це різновид атомів з однаковим зарядом ядра.

 

2. Чим відрізняються атоми різних хімічних елементів? Атоми різних хімічних елементів відрізняються за масою, розміром, будовою та зарядом атомних ядер.

 

3. Скільки хімічних елементів знайдено в природі? 89
Скільки всього елементів відкрито вченими? 118

 

4. За якою ознакою атом відносять до того або іншого хімічного елемента? Виберіть правильну відповідь:

а) розмір атома

б) маса атома

в) заряд ядра атома

г) число електронів в оболонці атома

Відповідь: в)

 

5. Який елемент є найпоширенішим у Всесвіті? Виберіть правильну відповідь:

а) Гідроген

б) Оксиген

в) Силіцій

г) Гелій

Відповідь: а)

 

6. Який елемент є найпоширенішим у земній корі? Виберіть правильну відповідь:

а) Гідроген;

б) Оксиген;

в) Силіцій;

г) Гелій.

Відповідь: б)

 

7. Чому символи одних елементів складаються з однієї літери, а символи інших — із двох? Як символи хімічних елементів використовуються перші літери їхніх латинських назв. Якщо перша літера в назві елемента вже використовується для позначення іншого елемента, то до неї додається одна з наступних літер. Наприклад, Н - Гідроген, Не - Гелій.

Завдання для засвоєння матеріалу
Вправа 1. Запишіть символи, якими позначають елементи: Купрум, Меркурій, Гідроген, Фосфор, Натрій, Оксиген.

Cu, Hg, H, P, Na, O

 

Вправа 2. Запишіть назви елементів, які позначаються символами: Mg, Na, Si, Ag, P, Hg, N.
Магній, Натрій, Силіцій, Аргентум, Фосфор, Меркурій, Нітроген.
Як вимовляються ці символи?

Магній, натрій, сі, аргентум, пе, гідраргірум, ен.

 

Вправа 3. Випишіть із таблиці 1 усі символи хімічних елементів, що починаються літерою С. Са - Кальцій, С - Карбон, Сu - Купрум, Cl - Хлор.

 

Вправа 4. Знайдіть у Періодичній системі по три приклади хімічних елементів, які названі на честь:
а) учених - Менделевій Md, Резерфордій Rf, Борій Bh;
б) планет -  Меркурій Hg, Нептуній Np, Плутоній Pu;
в) географічних об’єктів – Європій Eu і Америцій Am (від назв частин світу), Полоній Po (латинська назва  Польщї)

 

Вправа 5. Які елементи посідають три перших місця за поширеністю в земній корі? Оксиген (49%), Силіцій (26%), Алюміній (7%).
Яка частка від загальної маси припадає на решту елементів? 18%

100%-49%-26%-7%=18%

 

Вправа 6. Чим відрізняються поняття «атом» і «хімічний елемент»? Атоми можуть бути різних видів (мають різну масу, розмір, будову та заряд атомних ядер). Поняття «хімічний елемент» застосовують для класифікації атомів одного виду.

 

Вправа 7. В одному виданні з хімії було подане визначення: «Хімічний елемент — це речовина, усі атоми якої мають один і той самий заряд ядра». У чому помилковість визначення? Замість слова «речовина, усі атоми якої» мають бути слова «певний вид атома», бо речовина  — це сукупність атомів, йонів або молекул.

 

Вправа 8. Як ви вважаєте, чому поширеність елементів у земній корі дуже відрізняється від їхньої поширеності у Всесвіті? Найпоширеніші елементи земної кори є у складі сполук, а Всесвіту — у складі простих речовин. 

Інші завдання дивись тут...