У підручнику 2024 року видання
§ 6 Знайомимося з хімічними елементами
Завдання 52
Поясніть, чому хімічні елементи називають абеткою сучасної хімічної мови. Символи хімічних елементів є «буквами» або «літерами» хімічної мови, що можуть складатися у «слова» — хімічні формули. Іншими словами, літерна система хімічних елементів є зручним способом запису, зберігання і передавання хімічної інформації.
Завдання 53
Як з’являються назви хімічних елементів? Назви хімічних елементів походять від назв небесних тіл; назв за іменами богів і героїв легенд; від назв мінералів, у яких вони були відкриті; назв на честь країн, міст, частин світу; назв за прізвищами відомих учених; назв елементів, які демонструють їхні властивості; назв елементів, які вказують на колір.
Завдання 54
Запишіть символи, якими позначають хімічні елементи: Купрум – Cu, Плюмбум – Pb, Гідроген – H, Фосфор – P, Натрій – Na, Оксиген – O, Флуор – F, Ферум –Fe.
Завдання 55
Хімічний символ |
Назва елемента |
Вимова у формулі |
Mg Na Si Ag Zn N |
Магній Натрій Силіцій Аргентум Цинк Нітроген |
магній натрій силіцій аргентум цинк ен |
Завдання 56
У таблиці 1 усі символи хімічних елементів, що починаються літерою С: Ca, C, Cu, Cl
Завдання 57
Назвіть три хімічні елементи, найпоширеніші в земній корі. Яку частку від загальної маси земної кори становить решта хімічних елементів? Три найпоширеніші хімічні елементи в земній корі: Оксиген О становить 49%, Силіцій Si — 26%, Алюміній Al — 7%, а решта хімічних елементів становить 18% (100% – (49% + 26% + 7%) = 18%))
Завдання 58
Знайдіть у додаткових джерелах інформацію про історію відкриття та походження назви одного з хімічних елементів, наведених у таблиці 1. Результати своєї роботи презентуйте в класі. У 1886 році, після 74 років зусиль багатьох хіміків, Муассан виділив фтор. Назва хімічного елемента Фтор F походить від грецького φθόρος — руйнування. Флюор від латинського fluere — текти.
Завдання 59
Знайдіть у Періодичній системі всі назви хімічних елементів з коренем –ген. Висловіть свої припущення щодо походження назв цих елементів. Хімічні елементи з коренем -ген: Гідроген, Оксиген, Нітроген.
Ці елементи названо з урахуванням властивостей речовин, які вони утворюють, адже слово genes означає створювати, народжувати, тобто «той, що породжує (народжує) ту чи іншу властивість або властивості речовин».
Наприклад, Гідроген — той, що породжує воду, адже є в складі води. Оксиген — той, що породжує кислоти, адже є в складі кислот.
Завдання 60
Відкриття деяких хімічних елементів і речовин мали трагічні наслідки, як–от відкриття Стибію та Калію. Знайдіть інформацію про ці й інші такі такі випадки та презентуйте її в класі. Які правила безпеки могли бути сформульовані після аналізу наслідків таких відкриттів? Токсичними є сполуки Стибію, тому випадки отруєння мали трагічні наслідки, беручи до уваги те, що Стибій колись використовували у виготовленні посуду, косметичних і лікарських засобів. Взаємодія калію з водою відбувається дуже активно, навіть з вибухом, що мало теж трагічні наслідки.
Правила безпечного поводження з хімічно агресивними речовинами: використання засобів індивідуального захисту (спеціальні халати, рукавиці та окуляри), робота у спеціальних приміщеннях з наявними витяжними шафами, зберігання реактивів у відповідних умовах і правильна їх утилізація.
Завдання 61
Одна з найвідоміших страв італійської кухні — паста карбонара. Знайдіть інформацію, хто такі карбонарії та яке відношення вони мають до назви хімічного елемента Карбон.
Карбонарії (італ. carbonaro) — члени таємного, суворо конспірованого товариства в Італії в 1807—1832 років. Назва «карбонарії» італійською перекладається як «вуглярі». За поширеною легендою так їх називали тому, що вони влаштовували свої збори в хижах незаможних вуглярів, де проводили ритуал спалення деревного вугілля, який символізував духовне очищення членів товариства.
Назва хімічного елемента Карбон походить від латинського слова з давнім походженням carbo, що означає «вугілля».
Завдання 62
Обговоріть поширеність хімічних елементів у Всесвіті й земній корі за діаграмами на с. 61. У Всесвіті найпоширенішими хімічними елементами є Гідроген і Гелій й у частках від загальної маси атомів їх атоми становлять близько 74% і 24% відповідно. У земній корі найпоширенішими хімічними елементами є Оксиген і Силіцій й у частках від загальної маси атомів їх атоми становлять близько 49% і 26% відповідно.
Чому поширеність елементів у земній корі дуже відрізняється від їх поширеності у Всесвіті? Найпоширеніші елементи земної кори є у складі сполук, а Всесвіту — у складі простих речовин.
Завдання 63
Чи можна за діаграмою «Поширеність хімічних елементів в організмі людини» на с. 62 визначити хімічні елементи, які обов’язково мають бути в харчових продуктах нашого раціону? Діаграма показує наявність атомів за масою в організмі людини. Очевидно, що ці хімічні елементи містяться у складі білків, жирів і вуглеводів, що містяться в харчових продуктах.
Завдання 64
За таблицею 1 обговоріть, як утворили символи хімічних елементів:
Карбон — C, від латинської назви "Carboneum";
Калій — K, від латинської назви "Kalium";
Кальцій — Ca, від латинської назви "Calcium";
Фосфор — P, від латинської назви "Phosphorus";
Флуор — F, від латинської назви "Fluorum";
Магній — Mg, від латинської назви "Magnesium";
Манган — Mn, від латинської назви "Manganum";
Меркурій — Hg, від латинської назви "Hydrargyrum";
Хлор — Cl, від латинської назви "Chlorum".
Завдання 65
Символами хімічних елементів можна складати слова англійською мовою. Приміром, англійською «вода» можна скласти із символів Вольфраму, Астату й Ербію (WAtEr). Запропонуйте інші слова англійською (або іншими мовами з латинським алфавітом), які можна скласти із символів хімічних елементів.
MONACO (Монако): Mo (Молібден), Na (Натрій), Co (Кобальт)
FRANCE (Франція): Fr (Францій), Ac (Актиній), Ne (Неон), Ce (Церій)
CUBA (Куба): Cu (Мідь), Ba (Барій)
CHINa (Китай): C (Вуглець), H (Водень), I (Йод), Na (Натрій)
AlINa (Аліна): Al (Алюміній), I (Йод), Na (Натрій)
TaRaS (Тарас): Ta (Тантал) + Ra (Радій) + S (Сірка)
RuSLaN (Руслан): Ru (Рутеній) + S (Сірка) + La (Лантан) + N (Азот)
______________________________________________________________________________
У підручнику 2015 року видання
§7 ХІМІЧНІ ЕЛЕМЕНТИ
Контрольні запитання
1. Дайте визначення хімічного елемента. Хімічний елемент — це різновид атомів з однаковим зарядом ядра.
2. Чим відрізняються атоми різних хімічних елементів? Атоми різних хімічних елементів відрізняються за масою, розміром, будовою та зарядом атомних ядер.
3. Скільки хімічних елементів знайдено в природі? 89
Скільки всього елементів відкрито вченими? 118
4. За якою ознакою атом відносять до того або іншого хімічного елемента? Виберіть правильну відповідь:
а) розмір атома
б) маса атома
в) заряд ядра атома
г) число електронів в оболонці атома
Відповідь: в)
5. Який елемент є найпоширенішим у Всесвіті? Виберіть правильну відповідь:
а) Гідроген
б) Оксиген
в) Силіцій
г) Гелій
Відповідь: а)
6. Який елемент є найпоширенішим у земній корі? Виберіть правильну відповідь:
а) Гідроген;
б) Оксиген;
в) Силіцій;
г) Гелій.
Відповідь: б)
7. Чому символи одних елементів складаються з однієї літери, а символи інших — із двох? Як символи хімічних елементів використовуються перші літери їхніх латинських назв. Якщо перша літера в назві елемента вже використовується для позначення іншого елемента, то до неї додається одна з наступних літер. Наприклад, Н - Гідроген, Не - Гелій.
Завдання для засвоєння матеріалу
Вправа 1. Запишіть символи, якими позначають елементи: Купрум, Меркурій, Гідроген, Фосфор, Натрій, Оксиген.
Cu, Hg, H, P, Na, O
Вправа 2. Запишіть назви елементів, які позначаються символами: Mg, Na, Si, Ag, P, Hg, N.
Магній, Натрій, Силіцій, Аргентум, Фосфор, Меркурій, Нітроген.
Як вимовляються ці символи?
Магній, натрій, сі, аргентум, пе, гідраргірум, ен.
Вправа 3. Випишіть із таблиці 1 усі символи хімічних елементів, що починаються літерою С. Са - Кальцій, С - Карбон, Сu - Купрум, Cl - Хлор.
Вправа 4. Знайдіть у Періодичній системі по три приклади хімічних елементів, які названі на честь:
а) учених - Менделевій Md, Резерфордій Rf, Борій Bh;
б) планет - Меркурій Hg, Нептуній Np, Плутоній Pu;
в) географічних об’єктів – Європій Eu і Америцій Am (від назв частин світу), Полоній Po (латинська назва Польщї)
Вправа 5. Які елементи посідають три перших місця за поширеністю в земній корі? Оксиген (49%), Силіцій (26%), Алюміній (7%).
Яка частка від загальної маси припадає на решту елементів? 18%
100%-49%-26%-7%=18%
Вправа 6. Чим відрізняються поняття «атом» і «хімічний елемент»? Атоми можуть бути різних видів (мають різну масу, розмір, будову та заряд атомних ядер). Поняття «хімічний елемент» застосовують для класифікації атомів одного виду.
Вправа 7. В одному виданні з хімії було подане визначення: «Хімічний елемент — це речовина, усі атоми якої мають один і той самий заряд ядра». У чому помилковість визначення? Замість слова «речовина, усі атоми якої» мають бути слова «певний вид атома», бо речовина — це сукупність атомів, йонів або молекул.
Вправа 8. Як ви вважаєте, чому поширеність елементів у земній корі дуже відрізняється від їхньої поширеності у Всесвіті? Найпоширеніші елементи земної кори є у складі сполук, а Всесвіту — у складі простих речовин.