Інші завдання дивись тут...

У підручнику 2024 року видання

§ 7 Періодична система хімічних елементів

Завдання 66

Про що можна дізнатися з Періодичної системи хімічних елементів? Для всіх елементів у періодичній системі подані такі дані: порядковий номер, символ елемента, назва елемента, назва простої речовини (якщо вона відрізняється від назви елемента) та відносна атомна маса.

 

Завдання 67

а) у третьому періоді міститься вісім хімічних елементів;

б) у п’ятому періоді міститься вісімнадцять хімічних елементів.

 

Завдання 68

а) символи та назви хімічних елементів другого періоду; Li Літій, Be Берилій, B Бор, C Карбон, N Нітроген, O Оксиген, F Флуор, Ne Неон;

б) символи та назви хімічних елементів 14 групи: С Карбон, Si Силіцій, Ge Германій, Sn Станум, Pb Плюмбум, Fl Флеровій.

 

Завдання 69

Із наведеного переліку випишіть назви неметалічних елементів: Гідроген, Аурум, Йод, Плюмбум, Аргентум, Сульфур, Вольфрам, Оксиген, Нітроген, Станум, Бром, Калій.

 

Завдання 70

Приклади п'яти металічних елементів: Ферум Fe, Алюміній Al, Магній Mg, Калій K, Цинк Zn.

Приклади п'яти неметалічних елементів: Карбон С, Нітроген N, Оксиген O, Флуор F, Хлор Cl.

Примітка. Якщо провести умовну лінію від Бору (В) до Астату (At) в періодичній системі хімічних елементів, то переважно над цією лінією розміщені неметалічні, а під нею — металічні елементи.

 

Завдання 71

Для того, щоб описати місце хімічного елемента в Періодичній системі, достатньо зазначити номери періоду й групи, у яких він розміщений, а також його порядковий номер. Запишіть символи хімічних елементів за їхніми назвами та опишіть їхнє місце в Періодичної системі.

Гідроген Н розміщений у 1 періоді, I групі, має порядковий № 1

Карбон С розміщений у 2 періоді, 14 групі, має порядковий № 6

Фосфор Р розміщений у 3 періоді, 15 групі, має порядковий № 15

Ферум Fe розміщений у 4 періоді, 8 групі, має порядковий № 26

Плюмбум Pb розміщений в 6 періоді, I4 групі, має порядковий № 82

Хлор Cl розміщений в 3 періоді, 17 групі, має порядковий № 17

Цинк Zn розміщений в 4 періоді, 12 групі, має порядковий № 30

Меркурій Hg розміщений в 6 періоді, 12 групі, має порядковий № 80

 

Завдання 72

Як за допомогою Періодичної системи визначити заряд ядра атома? На величину заряду ядра атома вказує порядковий номер хімічного елемента. Заряд ядра атома Карбону +6, Нітрогену +7, Хлору + 17, Кальцію +20

 

Завдання 73

Знайдіть у Періодичній системі хімічний елемент із зарядом ядра +79. Запишіть його символ і назву. Скільки електронів в атомах цього хімічного елемента? Au Аурум. На кількість електронів в електронній оболонці атома вказує порядковий номер цього хімічного елемента, тому 79 електронів.

 

Завдання 74

У додаткових джерелах знайдіть інформацію про інші варіанти графічних зображень періодичної системи хімічних елементів. Створіть ілюстровану доповідь.

Існують два варіанти графічного представлення періодичної системи: короткий та довгий.

В Україні, як і у більшості європейських країн, користуються довгим варіантом періодичної системи, який запропонував Альфред Вернер. Номер групи в короткому варіанті дорівнює номеру в довгому мінус 10.

У структурі таблиць двох цих варіантів розрізняють періоди і групи. У короткій формі періодичної системи 7 періодів, їх позначено арабськими цифрами від 1 до 7, і 8 груп, вони пронумеровані римськими цифрами від І до VІІІ. Окремі періоди складаються з двох рядів — парного та непарного, які називають великими, а решту  малими. У групах розрізняють головну і побічну підгрупи. У довгій формі періодичної системи також 7 періодів, але ряди відсутні. Груп не 8, а 18, які пронумеровані від 1 до 18 з літерами а та b. У групах a розташовані ті ж самі хімічні елементи, що у головних підгрупах короткої форми системи, групи b — відповідають складу побічних підгруп.

 

Завдання 75

Знайдіть у Періодичній системі на форзаці приклади хімічних елементів, які добуті штучно і не існують у природі. Запишіть їхні порядкові номери та назви. Не існують в природі, а добуті штучно (в лабораторіях ядерної фізики та ядерної хімії)  хімічні елементи з порядковим номером більшим від 94, тобто 95 Америцій, 96 Кюрій, 97 Берклій, 98 Каліфорній, 99 Ейнштейній, 100 Фермій, 101 Менделєвій, 102 Нобелій, 103 Лоуренсій, 104 Резерфордій, 105 Дубній, 106 Сиборгій, 107 Борій, 108 Гасій, 109 Майтнерій, 110 Дармштадтій, 111 Рентгеній, 112 Коперніцій, 113 Нігоній, 114 Флеровій, 115 Московій, 116 Ліверморій, 117 Теннессин, 118 Оганесон.

 

Завдання 76

Андрій і Софія вирішили дізнатися більше про поширеність хімічних елементів у Сонячній системі та знайшли графік (дивись у підручнику).

1) п’ять найпоширеніших неметалічних хімічних елементів: 

Гідроген H, Гелій He, Оксиген O, Карбон C, Неон Ne

п'ять найпоширеніших металічних хімічних елементів: 

Ферум Fe, Магній Mg, Алюміній Al, титан Ti, нікель Ni

2) Софія звернула увагу на те, що поширеність деяких хімічних елементів суттєво відхиляється від умовної лінії тренду на графіку (позначена синім пунктиром). Які, на вашу думку, хімічні елементи привернули увагу дівчини? Літій Li, Берилій Be, Бор B, Флуор F, Ферум Fe, Скандій Sc, Нікель Ni, Цинк Zn.

3) Андрій порівняв поширеність деяких хімічних елементів із порядковими номерами і виявив цікаву закономірність. Проаналізуйте частину графіка, що відповідає хімічним елементам третього періоду, починаючи від Натрію (порядковий номер 11) до Аргону (порядковий номер 18). У чому, на вашу думку, полягає закономірність? Закономірність полягає в тому, що на графіку поширеність цих елементів суттєво не відхиляється від умовної лінії тренду. Чи існує така закономірність для елементів інших періодів? Так, існує для елементів 5 періоду.

 

Завдання 77

1) Радіуси атомів на графіку подано в пікометрах (пм). Дізнайтеся, яку частку метра становить ця одиниця довжини. Оскільки 1 пк = 10-12 м, тому пікометр становить одну трильйонну частку метра.

2) Атом якого хімічного елемента має найменший радіус, а якого — найбільший? Гелію (He) і Цезію (Sc) відповідно

3) Як змінюються радіуси атомів хімічних елементів у межах одного періоду, до прикладу, третього? Радіуси атомів хімічних елементів зменшуються від Натрію Na до Аргону Ar.

4) Як змінюються радіуси атомів хімічних елементів у межах однієї групи, наприклад, першої? Радіуси атомів хімічних елементів збільшуються від Літію Li до Цезію Cs.

5) Чи однакова залежність зміни радіусів атомів хімічних елементів третього та четвертого періодів? Так, однакова, адже у періодах із зростанням порядкового номера хімічного елемента радіуси атомів зменшуються.

 

Завдання 78

У хіміків та хімікинь є традиція складати казки з використанням назв хімічних елементів. Прочитайте одну з таких казок.

«У дивовижній країні Хіміленд жив маленький хлопчик на ім’я Нікол. Він був допитливим і  дуже полюбляв пригоди. Одного дня він вирушив у  подорож до гори Аргон, щоб знайти магічне срібло, яке, за легендами, може здійснювати бажання. 

Нікол узяв із собою кращого друга  — веселого й  жвавого собаку на ім’я Гелій. Дорогою вони потоваришували з  кумедним котом Кальціумом, який може перетворюватися на кістку, та мудрою совою Оксиген, яка літає в  повітрі та дає всім корисні поради. 

Коли Нікол і  Гелій дісталися підніжжя Аргону, вони натрапили на перешкоду: міст через річку Ксенон був пошкоджений. Але Нікол був винахідливий. Він знайшов довгі міцні гілки дерева Ферум і  полагодив міст. 

На іншому березі річки друзі зустріли ворожу пташку Йод, яка сказала їм: «Плюмбум на вас! Ви ніколи не знайдете срібло!». Але Нікол відповів: «Ми не боїмося тебе, Йод! Ми знайдемо срібло і  здійснимо нашу мрію!».

Сміливі мандрівники дісталися вершини гори, де знайшли печеру, наповнену сяючим сріблом. Нікол і  Гелій зраділи, але раптом з’явилася хранителька скарбу  — королева Золóта. Вона сказала: «Ви сміливі й  розумні, тому я  виконаю ваше бажання».

Нікол попросив про мир і  щастя для всіх мешканців Хіміленду. Королева Золóта посміхнулася та підкинула вгору срібні камінці.

Нікол і  Гелій повернулися додому, і  відтоді в  їхній країні панували мир і  радість.»

Чому, на вашу думку, автор казки саме так назвав своїх героїв? Бо це, так звана, хімічна казка, в якій властивості простих речовин цих хімічних елементів асоціюються з характером героїв. Наприклад, ім'я хлопчика Нікол походить від хімічного елемента Нікол (Ni), проста речовина — нікель — є твердим металом, що притягується магнітом і символізує допитливий характер і любов до пригод. Ім'я собаки Гелій походить від хімічного елемента Гелій (He), що існує в природі у вигляді газу, яким наповнюють повітряні кульки, що здіймаються вгору і символізує веселу та жваву натуру собаки.

Металічні хімічні елементи згадані в казціНікол, Кальціум (або Кальцій), Ферум, Плюмбум

Неметалічні хімічні елементи згадані в казціАргон, Гелій, Оксиген, Ксенон, Йод

Які зі згаданих хімічних елементів розміщені:

а) у 2-й групі Періодичної системи; Кальцій

б) у 18-й групі; Аргон, Гелій, Ксенон

в) у 4-му періоді? Нікол, Кальцій, Ферум

Знайдіть у тексті казки назви речовин. Срібло, золото, кальцій, аргон, гелій, ксенон, йод.

_____________________________________________

У підручнику 2015 року видання

§8 ПЕРІОДИЧНА СИСТЕМА ХІМІЧНИХ ЕЛЕМЕНТІВ Д.І.МЕНДЕЛЄЄВА

Контрольні запитання
1. Зі скількох періодів і груп складається сучасна Періодична система?

У довгому варіанті періодичної системи є 7 періодів і 18 груп, а в короткому – 7 періодів і 8 груп.

 

2. Що називають періодом і групою Періодичної системи? Період — горизонтальний ряд елементів Періодичної системи, а група — вертикальний ряд елементів.

 

3. Які періоди Періодичної системи називають малими, а які — великими? Перші три періоди називають малими, в них міститься невелике число елементів (перший період містить 2 елементи, а другий і третій — по 8 елементів), решту періодів називають великими (четвертий і п’ятий періоди містять по 18 елементів, а шостий і сьомий — по 32 елементи).

 

4. Наведіть приклади групових назв хімічних елементів. Група лужних елементів, лужноземельних елементів, галогенів, інертних елементів.

 

5. Скільки елементів міститься в перших трьох періодах Періодичної системи? Виберіть правильну відповідь:

а) 10

б) 18

в) 24

г) 63

Відповідь: б)


Завдання для засвоєння матеріалу
Вправа 1. Запишіть символи та назви елементів другого періоду Періодичної системи. Li Літій, Be Берилій,  B Бор,  C Карбон,  N Нітроген,  O Оксиген,  F Флуор,  Ne Неон

 

Вправа 2. Скільки елементів міститься:
а) у третьому періоді; 8
б) п’ятому періоді? 18

 

Вправа 3. Запишіть символи наведених елементів і опишіть їхнє місце в Періодичній системі: Гідроген, Карбон, Фосфор, Ферум, Аргентум.
Н (Гідроген) має порядковий № 1, розміщений у 1 періоді, I групі
С (Карбон) має порядковий № 6, розміщений у 2 періоді, IV групі
Р (Фосфор) має порядковий № 15, розміщений у 3 періоді, V групі
Fe (Ферум ) має порядковий № 26, розміщений у 4 періоді, VIII групі
Ag (Аргентум) має порядковий № 47, розміщений в 5 періоді, I групі

 

Вправа 4. Як за допомогою Періодичної системи визначити заряд ядра атома? На заряд ядра атома вказує порядковий номер елемента.
Визначте заряд ядер в атомів Карбону, Нітрогену, Хлору та Кальцію.
Карбону +6, Нітрогену +7, Хлору + 17, Кальцію +20.

 

Вправа 5. Укажіть у Періодичній системі елемент із зарядом ядра +79. Запишіть його символ, назву. Au Аурум

У якому періоді (великому чи малому) він розташований? У великому

Скільки електронів міститься в атомі цього елемента? 79

 

Вправа 6*. Знайдіть у додатковій літературі приклади елементів, які добуті вченими штучно і не існують у природі. Укажіть їхні порядкові номери та назви. За походженням елементи класифікують на природні та штучні, які добуті внаслідок перебігу ядерних реакцій. Так, елементи з протонним числом більше 94 — штучні. Наприклад, Америцій (№95), Енштейній (№99).

 

Вправа 7*. Чому, на вашу думку, з усіх відкритих хімічних елементів у природі трапляється тільки 89? Як учені відкрили інші елементи? У результаті протікання ядерних реакцій. Атоми цих 29 хімічних елементів дуже нестійкі і існують тільки в лабораторіях у вигляді окремих атомів протягом лише декількох секунд з моменту отримання.

Інші завдання дивись тут...