Контрольні запитання
1. Які умови необхідні для виникнення горіння? Для виникнення горіння необхідні доступ повітря і нагрівання речовини до температури займання.
2. Що спільного між процесами горіння, дихання та гниття? Це процеси взаємодії речовин з киснем.
Завдання для засвоєння матеріалу
Вправа 1. Що спільного і відмінного між процесами горіння, повільного окиснення та вибухом? Спільним є їх взаємодія з киснем, а відмінним - швидкість цієї взаємодії.
Вправа 2. Дізнайтеся за довідником, які з атмосферних газів легші за повітря; важчі за повітря.
Легші за повітря: азот (Mr=28), водень (Mr=2), чадний газ (Mr=28).
Важчі за повітря: кисень (Mr=32), вуглекислий газ (Mr=44), аргон (Mr=40).
Щоб дізнатися, які з газів легші чи важчі за повітря, достатньо порівняти їх відносні молекулярні маси з середньою відносною молекулярною масою повітря (Mr=29).
Вправа 3. Поясніть суть поняття «температура займання». Температура займання — це температура, за якої речовина загоряється.
Вправа 4. Пріле листя або сіно на повітрі можуть спалахнути. Поясніть чому. У цих випадках теплота, що виділяється при повільному окисненні речовин, є достатньою для самозаймання.
Вправа 5. Чому для гасіння палаючих предметів можна використовувати цупку ковдру? Щоб припинити доступ повітря. Полум'я гасне, бо припиняється доступ повітря, а ковдра не загоряється, бо не встигає нагрітися до своєї температури займання.
Вправа 6. Обчисліть, яка маса кисню міститься в одній з кімнат вашої квартири.
Відомо: розміри кімнати: a=3 м, b=4 м, c=2,5 м, ρ(О2)=1,43 г/л.
Знайти: m(O2)-?
Розв'язування:
V=abc=3•4•2,5=30 м3
У повітрі кисню близько 20% за об'ємом (або 1/5 частина), тому об'єм кисню буде у 5 разів менший, тобто V(O2)=30:5=6 м3=6000 л.
З формули ρ=m/V знаходимо масу m=V•ρ:
m(O2)=V(O2)•ρ(O2)=6000 л • 1,43 г/л= 8580 г=8 кг 580 г.
Відповідь: маса кисню 8 кг 580 г.
Вправа 7. Як ви вважаєте, чому в повітрі горіння відбувається повільніше, ніж у чистому кисні? У повітрі горіння відбувається повільніше, ніж у чистому кисні, бо в повітрі кисню міститься близько 20%, а наявні у ньому азот та інші гази не підтримують горіння.
У процесі горіння речовин бере участь лише 1/5 об’єму повітря.
Вправа 8. Чому тліючі вуглинки багаття спалахують яскравим полум’ям, якщо на них сильно подути? Бо таким чином на тліючі вуглинки багаття нагнітається повітря, в якому міститься кисень, що підтримує горіння.
Вправа 9. Який хімічний процес є основою:
а) руйнування деревини в разі тривалого зберігання;
Повільне окиснення.
б) зменшення міцності одягу з бавовни, льону та шовку із часом;
Повільне окиснення.
в) саморозігрівання вологого зерна в зерносховищі?
Повільне окиснення (пріння).
Вправа 10. Чи можна використовувати термін «молекула повітря»? Ні, не можна, бо повітря - це не речовина, а суміш різних газів.
Вправа 11* Як ви вважаєте, яку функцію виконують азот, кисень, вуглекислий газ і водяна пара в атмосфері Землі?
Азот: з повітря засвоюється мікроорганізмами й бактеріями; в складі повітря захищає від охолодження й перегріву.
Кисень: бере участь в процесах окиснення, дихання, горіння; молекули кисню й озону безперервно перетворюються одна на одну й разом із тим захищають живі організми на поверхні планети від ультрафіолету.
Вуглекислий газ: потрібний для фотосинтезу; є парниковим газом в атмосфері Землі.
Водяна пара: є парниковим газом в атмосфері Землі; зумовлює вологість повітря: із маленьких краплинок води, сніжинок, часточок льоду утворюються хмари, тумани, атмосферні опади.