Вправа 1
Дай відповіді на запитання.
1) Атоми скількох видів містяться в молекулі речовини — складника парафіну? Двох видів, а саме атомів Карбону і атомів Гідрогену.
2) Які явища спостерігають під час горіння свічки? Під час горіння свічки можна спостерігати плавлення парафіну, випаровування парафіну, запалення парів парафіну, виділення тепла й світла, утворення водяної пари й вуглекислого газу.
3) Чому зовнішня зона (серпанок) полум’я свічки, на відміну від центральної, майже невидима, несвітна? У зовнішній зоні полум'я відбувається повне згоряння випарів парафіну і не утворюються незгорілі малесенькі частинки вуглецю, що світяться.
4) Чим подібні й чим різняться за складом молекули газів, що утворюються внаслідок повного й часткового згоряння випарів парафіну? Унаслідок повного згоряння випарів парафіну утворюється вуглекислий газ СО2 і водяна пара H2O, а внаслідок часткового згоряння — чадний газ СО і дрібні частинки вуглецю С. Молекули вуглекислого газу містять два атоми Оксигену, а чадного газу — один атом Оксигену.
5) До якої зони полум’я більший доступ повітря, а отже, й кисню? До зовнішньої зони полум'я доступ повітря більший, адже кисень, що міститься в повітрі, підтримує горіння і там відбувається повне згоряння випарів парафіну.
6) Чому зовнішня зона полум’я найгарячіша? Зовнішня зона полум'я найгарячіша, бо там температура найвища, адже при повному згорянні випарів парафіну виділяється багато тепла.
7) Скільки кульок і якого кольору використав би / використала б ти, моделюючи молекулу води? Три кульки (Н2О), з них, дві кульки білого кольору (Н) і одна кулька червоного кольору (О).
Вуглекислого газу? Три кульки (СО2), з них, одна кулька сірого кольору (С) і дві кульки червоного кольору (О).
Чадного газу? Дві кульки (СО), з них, одна кулька сірого кольору (С) і одна кулька червоного кольору (О).
Кисню? Дві кульки червоного кольору (О2).
Вправа 2 Виконай інтерактивну вправу.
3 — Найгарячіша зона повного згоряння
2 — Помірно гаряча зона часткового згоряння
1 — Найменш гаряча зона: газуватий незгорілий парафін
Вправа 3
Розглянь і прокоментуй малюнок 5.5. Запропонуй до нього назву. Поясни, що і в який спосіб було досліджено, який результат дослідження.
Назва: дослідження температурних зон в будові полум'я свічки.
Досліджували: нагрівання металевої пластини в різних зонах полум'я свічки.
У який спосіб: по черзі вносили в різні зони полум'я свічки металеву пластину і фіксували в якій з них, вона найбільше нагрівалася.
Результат досліждення: визначили, що зовнішня зона (3) найгарячіша, середня зона (2) помірно гаряча і внутрішня зона (1) найменш гаряча.
Вправа 4
Нагрівати речовину в пробірці треба у
А верхній зовнішній частині полум’я, бо вона безбарвна
Б верхній зовнішній частині полум’я, бо вона найгарячіша
В середній внутрішній частині полум’я, бо вона найгарячіша
Г середній внутрішній частині полум’я, бо вона світна
Вправа 5
Збери, порівняй, узагальни й подай як стовпчасту діаграму інформацію з різних джерел про температуру в зонах полум’я свічки.
Вправа 6
Добери із-поміж наведених у таблиці інструментів ті, які придатні для вимірювання температур у всіх зонах полум’я свічки. Обґрунтуй свій вибір.
Назва вимірювального приладу |
Температурний діапазон, °C від до | |
від | до | |
Термопара 3 | 0 | +1600 |
Термопара 4 | +200 | +1700 Спиртівка |
Бо температура полум'я свічки міститься в діапазоні температур цих інструментів.
Вправа 7
Збери інформацію про технологію виготовлення окопних свічок, запропоновану науковцем Буковинського державного медичного університету (БДМУ) Віталієм Чорноусом. Наведи аргументи на користь того, що розроблена ним технологія є результатом наукового дослідження. Наукове дослідження включає експерименти та спостереження з метою отримання нових знань, вирішення проблем і відповідей на запитання. Цим займався Віталій Чорноус, працюючи над технологією виготовлення окопних свічок.
Вправа 8
Долучися до описаної дискусії.
Андрій. Горіння свічки вже вивчено, тож досліджувати його немає сенсу!
Лейла. Дослідження горіння свічки дасть змогу зробити ще багато наукових відкриттів. А ще — запровадити чимало науково-технічних розробок.
Вправа 9
Проаналізуй уривок тексту.
«Стівен Спазук із Канади вже понад десять років малює вогнем і сажею. Така ідея зі сну художника втілилася в реальне життя й виявилася доволі успішною. “Ця техніка дає змогу використовувати вогонь свічки чи пальника як пензель для створення картин зі слідів сажі”, — каже митець. Спочатку Спазук задимлює полотно, після цього пензлем прибирає кіптяву. Так він створює чорно-білі портрети, що нагадують старі світлини, картини». Поміркуй, якою частиною полум’я свічки Стівен закопчує полотно, й обґрунтуй свою думку. Внутрішньою частиною полум'я, адже в цій частині незгорілі малесенькі часточки вуглецю осідають на поверхні шаром кіптяви.