Інші завдання дивись тут...
Завдання 1 Дай відповіді на запитання.
1) Що таке науковий метод? Науковий метод — це спосіб пізнання, що включає проведення спостереження, формулювання припущення (гіпотези), планування експерименту, розвиток теорії.
2) У чому мета інженерного дизайну? Метою інженерного дизайну є розроблення технологій розв'язання проблеми. Зокрема, інженерний дизайн в хімії використовують для розв'язання проблем, пов'язаних з хімічними процесами, матеріалами, продуктами для створення нових матеріалів із заданими властивостями.
3) Як називають процес створення моделі продукту в інженерії? Цей процес називають прототипуванням.
4) У яких сферах життя використовують новітні матеріали з унікальними властивостями? Наведи приклади. У медицині (біоматеріали для імплантів), у будівельній галузі (склопластик), в електроніці (гнучкі дисплеї), у автомобільній (вуглеволокно), в текстильній промисловості (кевларове волокно).
5) Чим різняться кроки наукового методу й інженерного дизайну? Науковий метод зосереджений на розумінні природних явищ і формуванні гіпотез, а інженерний дизайн зосереджений на розробці практичних рішень та вирішення конкретних проблем.
6) Як в інженерії під час розроблення продукту беруть до уваги потреби споживачів? Наведи приклади. Досліджують ринок, проводять опитування, створюють прототипи та тестують їх за участю споживачів, щоб переконатися, що продукт відповідає їхнім потребам. Наприклад, розробка гаджетів включає аналіз користувацького досвіду й врахування зворотного зв'язку.
7) Як впливає хімія на якість життя і добробут людей? Наведи приклади. Завдяки досягненням хімії створено матеріали та засоби, які не трапляються в природі: гуми, пластмаси, клеї, лаки, шампуні, мийні засоби тощо. Сучасне життя неможливе без металів. Добути певний метал із руди можна лише хімічними перетвореннями.
8) Чи можна розвивати творчість і креативність, займаючись інженерією? Наведи приклади. Інженерний дизайн поєднує творчий підхід, наукові знання, технічні навички, адже продукція хімічної інженерії — нові ліки, косметичні засоби, лакофарбові покриття, поліпшувачі пального, матеріали для сучасної електроніки, будівництва тощо.
Завдання 2
Назви лабораторні операції, які використовують у побуті, виготовляючи й використовуючи природні барвники.
Сік буряка можна використовувати, як природний барвник в побуті. Овочі подрібнили, залили кип'ятком і прокип'ятили 5-10 хв. Охолоджений розчин відфільтрували і отримали природний барвник у побуті.
Лабораторні операції:
1) подрібнення і розтирання рослинної сировини (буряк);
2) змішування, відстоювання: залили кип'ятком, розмішали, прокип'ятили, охолодили;
3) фільтрування: відокремлення рідкої частини (сік) від твердих домішок (залишків буряка);
4) занурення в розчин: нанесення барвника на тканину шляхом внесення тканини в розчин;
5) сушка: закріплення барвника шляхом висушення тканини.
Дослідження стійкості кольору:
1) ручним пранням можемо дослідити вплив тепла і механічної дії на збереження кольору.
2) машинним пранням можемо дослідити вплив інтенсивного тертя і автоматичної дії на збереження кольору.
3) використанням мийних засобів можемо дослідити вплив на тканину, зокрема на барвник, хімічних речовин, що містяться в складі пральних порошків.
Завдання 3
Знайди в інтернеті за ключовими словами крашанка, веселка інформацію про використання природних барвників у народній обрядовості. Поясни, якою природною сировиною скористалася / скористався б ти, щоб пофарбувати крашанки в такі самі кольори, як на малюнку 6.3 (с. 55). Сформулюй одну-дві дослідницькі проблеми, які, можливо, довелося б розв’язувати для досягнення запланованого результату. Жовтий колір надати крашанкам здатні ромашка або куркума; червоний — цибуля; помаранчевий колір — паприка; зелений — шпинат або кропива; рожевий, бузковий, фіолетовий — чорниця, малина, смородина, вишня, виноград; блакитний — червонокачанна капуста; коричневий — чай або кава.
Для досягнення запланованого результату потрібно приготувати розчин певної концентрації природних барвників. Необхідно провести нагрівання з метою отримання інтенсивнішого кольору крашанки.
Інші завдання дивись тут...